banner38

Zurnacılar, “Emirname taslak çalışmasını biz de o gün gördük!”

banner32

Yeniboğaziçi Belediye başkanı Mustafa Zurnacılar, bölgedeki emirname tartışması ile Bakan Baybars'ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya cevap verdi: “Emirname taslak çalışmasını biz de o gün gördük!”

Zurnacılar, “Emirname taslak çalışmasını biz de o gün gördük!”
banner37
banner33

Hafta başından bu yana ülke gündeminden düşmeyen İskele, Mağusa ve Yeniboğaziçi emirnameleri ile ilgili tartışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Dün sosyal medya üzerinden İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın üç belediye başkanına sitem dolu paylaşımı üzerine daha da alevlenen tartışmada Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar Kıbrıs Postası'na konuştu.

Zurnacılar, söyleyecek çok şeyi olduğunu fakat bu sorunu diyalog yolu ile çözmeye çalışacaklarını söyledi.

Zurnacılar “Bakanı cesaretinden dolayı tebrik ederim. Bu bölgede emirname çıkarmak kolay değildir. Halk ve yerel kuruluşlar var. Doğru 31 Ekim'de bakan ile görüştük. Masa üzerine bir harita açıldı. 2016'da başlayan bir yasa çalışması olduğu söylendi” dedi.

BİZE FİKRİMİZ SORULDU

Belediye Başkanı Zurnacılar, 31 Ekim'de düzenlenen toplantıda kendilerine bu emirnameyi destekleyip desteklemediğinin sorulduğunu kendisinin de “çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için, şuursuz çıkılan katların önüne geçmek için parklar, oto parklar için, denize doğru kat, sınırlamalar için destekleyebileceklerini söylediğini” belirtti.

Zurnacılar şöyle devam etti:

“Çok da detaylı konuşulmadı. Biz taslağın içini görmedik. Biz de nasıl bir çalışma yapacağımızı sorduk. Daha sonra bize başka bir harita getirdiler. Şehir plancılar gedi, ne düşündüklerini söyledi. Biz de taslağı kongre merkezinde gördük”

BİZ BELEDİYE OLARAK DİYALOG ÇAĞRISI YAPACAĞIZ...

Belediye Başkanı Zurnacılar, bölge halkının da bu durumdan tedirgin olduğunu bölgelerinin gelişmekte olan bir bölge olduğunu fakat daha önceki emirnameler ile özellikle arazi izinlerinde büyük sıkıntı yaşandığına değinerek “Köylü mağdur, bu konuyu diyalog ile çözmeye çalışacağız. Fakat bakanın sosyal medya paylaşımını erken buluyorum. Halkın yaşantısı düşünülüyorsa konu halkın gündemine daha net gelmeli.” dedi.

BELEDİYE MECLİSİ REDDETTİ

Zurnacılar konuyu belediye meclisine getirdiklerinde ise kabul edilmemesi yönünde karar çıktığını söyleyerek, Yeniboğaziçi bölgesinde konunun gündeme gelmesi ile halkın tedirgin olduğunu konu üzerinde daha da fazla çalışılması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3