Zeytinyağında büyük hile

Zeytin Ürünleri Üreticileri Birliği Başkanı Gazi Güney ‘tağşiş skandalı’ konusunda sert konuştu. Güney, hurma yağı, kanola yağı ve hatta esans karıştırılmış zeytinyağlarını ‘yüzde yüz saf’ diyerek piyasaya sürenler var

Zeytinyağında büyük hile
banner23

Tarım Dairesi’nin ülke genelinde yaptığı denetlemelerde, zeytinyağı üretimi yapan 27 firmadan aldığı numunelerin analiz sonuçlarında 6 markanın ürününün tağşişli (hileli/karışık) olduğunun tespit edilmesini değerlendiren Kıbrıs Türk Zeytin ve Zeytin Ürünleri Üreticileri Birliği Başkanı Güney, “bazı firmalar utanmayı attı” diyerek, ürünlerine hile karıştıran üreticilere sert tepki gösterdi.

“2011’de birliğimizi kurduk ve kuruluşumuzun ilk 6 ayı içerisinde 120 üyeye ulaştık lakin bir pazar sıkıntısı yaşamıştık ve KIBRIS Gazetesi’nin o dönemki yayınlarının da etkisiyle bu sorunu çözmüştük” ifadelerini kullanan Güney, tağşişin, insan sağlığına zararlı olmadığını fakat tüketiciyi yanılttığı için ticaret ahlakına da uymadığını belirterek, birliklerinin çalışmalarına kaldığı yerden devam edeceğini söyledi.

“Bazı firmalar utanmayı attı”

Geçtiğimiz cuma yayımlanan ve kamuoyunda ciddi bir tepkiye neden olan ‘zeytinyağında hileli üretim’ haberine de değinen Güney, “Kimsenin malını kötülemek gibi bir derdim yok ama şunu da üzülerek söylemeliyim ki, bazı firmalar utanmayı attı. Hurma yağı, kanola yağı ve hatta esans karıştırılmış zeytinyağlarını ‘yüzde yüz saf’ diyerek piyasaya sürenler var ve denetimler de yetersiz olduğundan, bu yapıyla rekabet edemez duruma geldik. Başka ülkelerde de bu karışım işlemi yapılıyor fakat böylesi bir eyleme gidildiği de ürünün üzerinde açıkça belirtiliyor” diye konuştu.

“Riviera tabiri yanlış anlaşılıyor”

Rafların arasında dolaşırken gördüğü ‘riviera’ ibaresini halkın genelinin yanlış anladığını da savunan Güney, “Halbuki bu tabir, yüzde 80’i asitten ibaret ve ancak yüzde 20’lik kısmı filtreleme esnasında halis zeytinyağı içeren zeytinyağları için kullanılıyor” dedi ve uyardı: Sızma riviera zeytinyağı, zannedilenin aksine pek de matah bir mamul değil.

“Depolar ne olacak?”

Nazım Çavuşoğlu’nun bakanlığı döneminde sıklaşan denetim faaliyetlerine de değinen Güney, “O dönemde de denetimler yapılmış, yağlar incelenmiş ve standartlara uymayanlar kamuoyunda teşhir edilmişti. Şimdi de aynı çalışmalar yürütülüyor. Bunlar güzel şeyler fakat hileli üretim yapan firmaların depoları ne olacak? 10 tonluk bir silomuz var. Buyursunlar ve sadece marketlere değil; buraya da gelsinler. İşletmelerin depolarında saklı ürünlere de dokunulmadığı sürece bu yapılanlar ‘göz boyamadan öteye gidemez” sözleriyle denetim faaliyetlerine destek belirtti fakat bunları yetersiz bulduğunu da söyledi.

kaynak:kıbrıs gazetesi

“Gerçek zeytinyağının 5 litresi 60 TL olamaz”

Döviz kurlarındaki yükselme neticesinde artan girdi maliyetleri hesaba katılmasa dahi gerçek zeytinyağının 5 litresinin 60-65 liraya asla alınamayacağını da söyleyen Güney, “Ülkenin en büyük zeytinyağı üreticilerindenim ve şunu kesinlikle savunuyorum ki halis zeytinyağının beş litresi, kaliteye ve kâr marjına göre 90-120 TL arasındadır. Bizlere ‘5 litresini 60 TL’den aldık’ diyen bazı oteller ve restoranlar, aldıkları ürünün saf zeytinyağı olmadığını bilmeli” uyarısını yaptı.

“30 Eylül’den sonra çalışmalar yine başlıyor”

“İlgili yasa, 1963’ten bu yana güncellenmedi. Zeytin üreticisinin tanımı, fiyatlandırma koşulları, AB standartlarının yakalanması, Güney Kıbrıs ve Anavatan Türkiye’yle aramızda açılan uçurumun kapatılması -ki zeytinin ana vatanı burasıdır- ve kooperatifleşme gibi konularda çalışılmalı. Keza şu an kaliteye değil; ağaç sayısına göre verilen teşvikler de masaya derhal yatırılmalı. İstatistik veri tabanı konusunda ülkede yaşanan kaos da bir son bulmalı. Kimlerin ‘zeytin üreticisi’ kategorisine girdiği, kaç adet zeytin ağacımızın olduğu, ithalat ve ihracat rakamları gibi bilgilerdeki kayıtlar, tatmin edici bir hale getirilmeli. Bütün bunları kapsayacak bir platform kurmayı planlıyoruz” diyen Güney, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği bünyesinde iş birliği içerisinde çalıştıklarını ve 30 Eylül’den sonra birliğin faaliyetlerine yeniden hız vereceklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18