Yüzlerce engelli istihdam bekliyor

banner32

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günü. Gün dolayısıyla bu vatandaşlarımız yine üst düzey makamlar tarafından  kabul edilecek, onlara sözler verilecek.

Yüzlerce engelli istihdam bekliyor
banner37
banner23

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günü. Gün dolayısıyla bu vatandaşlarımız yine üst düzey makamlar tarafından  kabul edilecek, onlara sözler verilecek.

 Kamuda 12 yıldan bu yana tek bir istihdam yapılmazken, geçen süreçte sadece Kıbrıs Vakıflar İdaresi 6 engelli vatandaşı istihdam ederek taşın altına eline koydu. Hem yasal mevzuatı yerine getirdi, hem de diğer kurumlara örnek oldu. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ve KKTC Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay çarpıcı açıklamalarda bulundular. Her iki derneğin ortak sorunu da bir türlü çözülemeyen istihdamlar oldu.

“VAKIFLAR İDARESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, 3 Aralık Dünya Engelliler gününün de farkındalığı ortaya çıkarmak ve engellilerle alakalı sorunların problemlerin iletilebilmesi, bunların daha net bir şekilde ortaya konması gerekmektedir. Ülkemizde engellilerin en büyük sorunu istihdamdır. En son engelli istihdamı 2006 yılından yapılmıştır. O dönemden beri kamuda istihdam yapılmamıştır. Sadece Kıbrıs Vakıflar İdaresi 6 arkadaşımızı işe alarak yasal mevzuatı yerine getirmiştir. Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin % 10’a yaklaşan bir oranda engelli personeli vardır. Diğer kurumlara örnek olmalıdır. Kendilerine teşekkür ediyoruz dedi.

“YASANIN VARLIĞINI HİSSEDEMEDİK”

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, özel sektörde engelli bireylerin istihdamı için 2010 yılında yasa çıkarılmıştır. Uygulaması yapılmadığı için yasanın varlığı bir türlü hissedilmemişti. Engelli vatandaşı işe alacak özel sektör o kişinin sosyal yatırımları için devletten 2 yıl katkı alacaktı. Şunu da belirtmek gerekirse geçen zaman içerisinde bu yasadan sadece 10 ya da 12 istihdam yapılarak yararlanılabildi ifadelerini kullandı. 

“İSTEDİĞİMİZ NOKTADA DEĞİLİZ”

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit de bugün 3 Aralık Dünya Engelliler farkındalık günü. Hem engellilerimizin bu toplumun içerisinde var olduğunun farkında olunması hem de onların sıkıntılarının ihtiyaçlarının ve mücadelelerinin dile getirilmesi günü. Gerçekten engellilerimiz toplumumuzda uzun zamandan beridir bir mücadele içerisindedir, var olma mücadelesi sürdürmektedirler. Tabii ki bunu zaman zaman başarabiliyorlar, zaman zaman gerek toplumumuz gerek bizi idare edenler kısmından görülüyoruz yardımcı da oluyorlar ama tamda murad ettiğimiz aşamada değiliz diye konuştu.

“DEVLETLE ARTIK BİR BAĞIMIZ VAR”

Kibrit, gerçi bu yıl şunu söylemek açıkça ifade etmek isterim ki artık devletimiz ile olan bir de bağımız vardır. Biliyorsunuz işlemi yaklaşık bir buçuk ay önce Başbakanlığa bağlı Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Bakanlar Kurulu’nun kararıyla ve bu çok uzun yıllardan beridir murad ettiğimiz bir olaydı. Yani Başbakanlığın altında bir erkin altında böyle bir kurulun oluşturulması ve engellilerimizin yaşamış oldukları sorunları, sıkıntıları ve ihtiyaç duydukları hizmetlerin o birim altında koordine edilmesi daha etkin ve daha verimli bir hale getirilmesi noktasındaydı. Bugün artık bunun varlığıyla yaşıyoruz ve çok kısa zaman olmasına rağmen gerçekten kurulumuzda ciddi anlamda adımlar atmaya başladı, çok kısa sürede de onların meyvelerini toplayacağız. Ama tabi ki baktığımızda engellilerimizin o kadar çok sorunu var ki, böyle bir anda elimizde sihirli değmek varmışçasına toparlamamız ve düzeltmemiz imkansızdır ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM MÜFREDATINDA YERİNİ ALMALI”

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, bu bir süreç ve eğitim işidir. Bunu toplumumuza kazandırmak için ana sınıftan başlayarak eğitimin içerisinde yer alması lazım. Bu farkındalığımızın bu varlığımızın,  eğitim müfredatları içerisinde engelli farkındalığına yönelik derslerimizin de olması gerekmektedir. Ancak ve ancak bu şekilde gelecek toplumların gelecek nesillerin bu farkındalığıyla belki de tüm engelleri aşmış olacağız. Ama bugün daha aşacağımız, daha yürüyeceğimiz çok yol var dedi.

“İSTİHDAM EN BÜYÜK SORUN”

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit , şu anda görünen en büyük sıkıntı hem kurul olarak yapmış olduğumuz çalışmada hem de sivil toplum örgütleri olarak yaptığımız çalışmalarda istihdam görünüyor. Ciddi anlamda engellilerimizin istihdam ihtiyacı vardır. Ne yazık ki yasalarımızda olmasına rağmen hem yasaların uygulanmasında hem de istihdam sayısında yetersiz kalıyoruz. Sivil toplum örgütleri olarak yaptığımız ziyaretlerde alternatif istihdam modellerinin de çok da rahat uygulanabileceğini çok da rahat kazandırabileceğimizi topluma görebiliyoruz. Bunu da Çalışma Bakanlığı ile yaptığımız toplantıda son özellikle yerli iş gücünü destekleme noktasındaki projenin bir bacağını da engellileri destekleme kapsamına alınacağı bilgisini aldık. 11 yıldır kamuda istihdamımız yok.Engelli şu anda yaklaşık bir 653 kişiye yakın bir istihdam bekleyen arkadaşımız vardır. Tabii ki bu 653 kişinin uzun yıllardır bu bekleyiş içerisinde. Bugün baktığımızda belki de bunların 100- 200 tanesi ancak istihdam edilip de, emekli olma hakkını kazanabilecek yaş içerisindedir. Tabii ki bunları kamuda istihdam etmeyi başaramıyorsak özel sektöre istihdamları yönünde veya engelli işletme sahibi veya engellilerin kendi işlerini kurabilecekleri bir düzende da alternatif modeller hayata geçirmeliyiz.  Onları üretime hayata ve kendi ayakları üzerinde durması noktasında da yetiştirmemiz desteklememiz gerekiyor diye konuştu.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18