Yer Bilimleri Başkanı Oğuz Vadilili: 48 saat içinde artçılar olabilir

Yer Bilimleri Başkanı Oğuz Vadilili, Kıbrıs’ta meydana gelen 5.2 şiddetindeki depremin ardından yaptığı değerlendirmede, 48 saat içinde artçıların olabileceğini söyledi.

Yer Bilimleri Başkanı Oğuz Vadilili: 48 saat içinde artçılar olabilir
banner23

Kıbrıs’ta saat 16.27’de 5.2 şiddetinde deprem meydana geldi.

Yer Bilimleri Başkanı Oğuz Vadilili, Kıbrıs’ta meydana gelen 5.2 şiddetindeki depremin ardından yaptığı BRT’ye değerlendirmelerde bulundu. Vadilili, Mağusa’nın ülkenin en kötü zemin koşullarına sahip olması ve depremin olduğu bölgeye yakınlığı nedeniyle vatandaşların depremi orta düzeyde hissettiğini ifade ederek, Mağusa’da depremin 6 şiddetinde hissedilmiş olabileceğini kaydetti.

"ARTÇILARI BEKLİYORUM"

Depremin yüzeysel depremleri tetiklemesini beklemediğini dile getiren Vadilili, artçıları ise beklediğini vurguladı. Artçıların ilk 48 saatte daha büyük şiddetlerde olabileceğini ifade eden Vadilili, ilk 48 saatin önemini işaret etti. Vatandaşın korkmaması ama temkinli olması gerektiğini kaydeden Vadilili, “5.2 şiddetindeki bir depremde mal ve can kaybı yok. Buna benzer ikincir bir depremin de aynı şekilde seyredeceğini gösterir. Korkuya gerek yok.” Meteoroloji Dairesi Daireye bağlı Lefkoşa Deprem İstasyonu’ndan yaklaşık 43 km uzaklıkta, orta şiddette ve aletsel büyüklüğü Richter Ölçeğine göre 5.2 olan bir deprem kaydedildiğini açıkladı. Açıklamada, yapılan ilk değerlendirme sonucunda depremin merkez üssünün 34.90 Kuzey ve 33.66 Doğu Koordinatlarında, yaklaşık 57 km derinliğinde Larnaka’da olduğunun saptandığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18