banner38

Yeni Uygulamayla Vatandaş 35 TL’ye kıyma yiyecek

banner32

Tarım Bakanlığı, mezbahalarda kesilen hayvanların kategorisine göre mühürlenmesi için tüm ilgili yerlere genelge yolladı. Haberal Kıbrıslı Gazetesine bu genelgeyi değerlendiren Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, genelgenin yasal düzenlemeler ile desteklenmesini istedi.

Yeni Uygulamayla Vatandaş 35 TL’ye kıyma yiyecek
banner37
banner23

Tarım Bakanlığı, mezbahalarda kesilen hayvanların kategorisine göre mühürlenmesi için tüm ilgili yerlere genelge yolladı. Haberal Kıbrıslı Gazetesine bu genelgeyi değerlendiren Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, genelgenin yasal düzenlemeler ile desteklenmesini istedi. Bu sayede vatandaş “35 TL’ye kıyma yiyecek” dedi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan kasaplar ise, “memlekette önce eti tedarik edelim, sonra bakanlık keçinin koyunun peşine düşsün. Belediyelerden kontrole gelecekler. Ama hiçbir etkisi olmayacaktır. Ama bekleyip göreceğiz.” şeklinde konuştular.

“Tüketici Buzluğun İçerisine Girmez Ya…”

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, “Bu genelgeyi yayımlaması doğrudur ama mezbahada bulunan mühür çeşitleri de çok önemlidir. Eğer hayvanın üzerinden imha edilecek bir mühür ise o zaman sıkıntı olur. Ayrıca bunun yanında bir de ceza ortaya konması gerekir.  Bir şekilde mühürleri iptal eden ya da sökenler cezalandırılmalıdır. Gerekirse bunu yapanların kim olursa olsun dükkanları bile kapatılmalıdır. Şu andaki mühürler sökülebilir olandır. Bu mühürleri hayvanın dört yerine vurursunuz. Ama bu sefer de tüketici geldiği zaman nasıl görecek. Tüketici buzluğun içerisine girmez ya… Hadi küçük başta bir but isterim diyecek ve budun üzerinde görecek. Büyük başta kıyma istediğinde nerede görecek. Burada önemli olan tüketicinin görebileceği şekilde olması şarttır.” şeklinde konuştu. 

“Memurlar Denetim Yapmalıdır”

Naimoğluları, “Diğer taraftan Veteriner ve Ticaret dairelerinin memurlarının müşteri gibi gidip denetlemesi de lazımdır. Bunun için de yasal düzenleme gerekir. Çünkü şu anki yasa sadece genel anlamdadır. Özellikle Gıda Tüzüğü Yasası’nda ona uygun şekilde yasal işlem başlatılır. Yasal işlem sonunda mahkeme ne ceza verirse o uygulanır. Bu ceza da asgari ücretin 5 katıdır. Bu ceza da mahkeme verirse uygulanacaktır. Memurlar kontrole gittiği zaman eğer bu mühürleri sökülmüş görürse cezayı kesmelidir.” dedi. 

“35-40 TL’ye Kıyma Alınabilecek”

Naimoğluları, “Daha düne kadar mezbahada koyuna koyun ya da keçiye keçi vurulmuyordu. Ama bu uygulamanın içeriğini doldurmak gerekir. Bu uygulama doğru yapılırsa kasaptan 35-40 TL’ye kıyma alınabilecek. Tercih nedeni ortaya çıkacak.” ifadelerini kullandı.

“Önce Eti Tedarik Edelim Sonra Koyunun Keçinin Peşine Düşsünler”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan kasaplar ise, “memlekette önce eti tedarik edelim, sonra bakanlık keçinin koyunun peşine düşsün. Belediyelerden kontrole gelecekler. Ama hiçbir etkisi olmayacaktır. Ama bekleyip göreceğiz.” şeklinde konuştular.

Mezbahalarda Kesilen Hayvanlar Kategorisine Göre Mühürlenecek

Mezbahalarda kesilen hayvanların kategorisine göre mühürlenmesi işlemi başladı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; tüketicilerin kasap reyonundan et satın alırken kuzu, koyun, inek, düve, tosun, oğlak, keçi, teke, koç kategorisine göre tercih hakkı bulunuyor. Tüm belediyelere ve mezbahalara gerekli düzenlemeyi yapmaları için genelge gönderildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3