banner38

"Yeni Bir İlahiyat Kolejine gerek yok!"

banner32

“Buradan söylüyorum bizim gündemimizde yeni bir ilahiyat kolejinin açılması yoktur. Altını kalın çizgi ile çiziyorum. Bu ülkenin okula ihtiyacı vardır, Girne’de acilen bir anaokula, ilkokula ve ortaokula ihtiyaç var."

"Yeni Bir İlahiyat Kolejine gerek yok!"
banner37
banner23

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, ülkenin yeni bir ilahiyat kolejine ihtiyacı olmadığını söyledi.

BRT’de yayınlanan Birinci Boyut’a konuk olan Bakan Özyiğit,Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile toplantı yapılan masada ikinci bir ilahiyat kolejinin açılmasının gündeme gelmediğini ancak, gündeme gelmesinin de doğru olmadığını açıkladı.

Özyiğit, “Buradan söylüyorum bizim gündemimizde yeni bir ilahiyat kolejinin açılması yoktur. Altını kalın çizgi ile çiziyorum. Bu ülkenin okula ihtiyacı vardır, Girne’de acilen bir anaokula, ilkokula ve ortaokula ihtiyaç var. Bunlarla ilgili yapılacak yerler ve okulların projeleri de hazırdır. Kermiya Metehan bölgesinde bir ilkokul ve ortaokula da ihtiyaç var. İskele’de de bir koleje ihtiyaç var. Mağusa’da da okula ihtiyaç var. En temel olarak acilen bunlara ihtiyaç var. Dolayısıyla, bizim gündemimizde yeni bir ilahiyat okulu açılması yoktur”dedi .
Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin kurulduğu andan itibaren birtakım sıkıntılar yaşandığını ve sürekli sorun olarak görüldüğünü söyleyen Özyiğit, “Hala Sultan İlahiyat Koleji devletin bir okuludur. Biz de ilk günden söyledik, bu okulu kapatacak değiliz. Ama elbette denetleyeceğiz, değerlendireceğiz ve yönlendireceğiz. Gidiş yolumuz da bilimsel, demokratik ve laik eğitimdir. Nitekim bu yıl ilk defa KKTC’den 6 tane meslek öğretmenini görevlendirdik. Dolayısıyla bu okulun elbette diğer okullar gibi sürekli denetlenip bu ülkeye o çerçevede kazandırılması gerekiyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18