Yeni Belediyeler Yasası...

banner32

Yeni Belediyeler Yasası...
banner37
banner23
Baybars "Mali yapısını sürdüremeyecek belediyelerle ilgili düzenleme de içeren yeni Belediyeler Yasası hazırlıyoruz."

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, mali yapısını sürdüremeyecek belediyelerle ilgili düzenleme de içeren yeni bir belediyeler yasası hazırlığı içinde oldukarını, yasal çalışmanın tamamlanma aşamasında olduğunu açıkladı.

Çağatay hayatta olsaydı liyakat sahibi kişilerin iş başına geçmesini isteyecekti

İlk güncel konuşmayı HP Milletvekili Erek Çağatay, “Mustafa Çağatay’ın ölümünün 29’uncu yıldönümü” konusunda yaptı.

Mustafa Çağatay’ı saygı ve özlemle andıklarını belirten Erek Çağatay, babası Mustafa Çağatay’ın hayatını anlattı.
Babasının halk istediği için politikaya girdiğini dile getiren Erek Çağatay, Mustafa Çağatay’ın halkçı bir kişiliğe sahip olduğunu anlatı.

Siyasi ve sivil hayatında tutamayacağı sözleri vermeyen bir kişi olan Mustafa Çağatay’ın bugün hayatta olsaydı liyakat sahibi kişilerin iş başına geçmesini isteyeceğini kaydeden Erek Çağatay, kendisinin de hedefinin, dürüst, ahlaka dayalı, halka hizmet vermeyi hedefleyen bir anlayışla ilerlemek olduğunu belirtti.

Öztürk

Daha sonra Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, “Erenköy Belediyesi ve özel sektör” başlıklı güncel konuşma yaptı.

Erenköy Belediyesi çalışanlarının 7 aydır maaş alamadığına işaret eden Öztürk, mevcut yasada belediyelerin iflasının ya da bu nedenle personelin işten çıkarılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Personelin cezalandırılması doğru değil

Öztürk, suçlu kim olursa olsun cezalandırılması gerektiğini kaydederek, hiçbir suçu olmayan belediye personelinin cezalandırılmasının doğru olmadığını belirtti.

Öztürk, uzun süredir maaş alamayan kişilerin ikinci iş yaparak para kazanmak durumunda kalmasının anlaşılır olduğunu dile getirdi.

Özel sektördeki çalışma şartlarından da bahseden Öztürk, devletteki iş güvencesinin kişileri cezbettiğini dile getirdi.
Öztürk, özel sektördeki çalışma şartları konusunda atılması gereken adımlar olduğunu anlattı.

Baybars

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Erenköy Belediyesi çalışanlarının 3 aylık net maaşlarının ödendiğini dile getirdi.
Maaşların, herhangi bir kalem olmaması nedeniyle avans olarak verildiğini kaydeden Baybars, katkıdan kalan miktar ile belediyenin kendi kendini yürütür faaliyetlerde bulunmasının mümkün olmadığını söyledi.

Merkezi hükümetin yerel yönetimi denetleyip el koyabileceği bir mekanizma yok

Bölgeye beledi hizmet verilmesi konusunda attıkları adımları anlatan Baybars, merkezi hükümetin yerel yönetimi denetleyip el koyabileceği bir mekanizma bulunmadığını da aktardı.

Mali yapısını sürdüremeyecek belediyelerle ilgili de düzenleme içeren yeni belediyeler yasasının hazırlandığını ifade eden Baybars, yasal çalışmanın hemen hemen tamamlanma aşamasında olduğunu kaydetti.

Mevcut personel sayısı fazla

Belediyenin mevcut personel sayısının fazla olduğunu kaydeden Baybars, BES Başkanının da orada olduğunu ve çalışma yaptıklarını, hükümete ciddi külfet getirmeyecek bir formül getirilmesi halinde uygulamaya hazır olduklarını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 14:42
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18