Yedi ayda 11 ölüm 22 boğulma

banner32

Cankurtaran sınavına talep hiç olmuyor!

Yedi ayda 11 ölüm 22 boğulma
banner23

Kaplıca - Yedikonuk arasındaki Tulumba mevkiinde, yüzmek için denize giren aynı aileden 4 kişi  denizde boğuldu. Ailenin en küçük ferdi ise vatandaşlar tarafından son anda kurtarıldı. Son yedi ayda ülkemizde 11’i ölümle sonuçlanan 22 boğulma tehlikesi yaşandı. Ada da yaşıyoruz ancak toplumun büyük bir bölümü ya yüzme bilmiyor ya da plajlarımızda etkin can kurtaran ekipleri ve müdalede bulunacak kişiler bulunamıyor. Kuzey Kıbrıs Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, son zamanlarda denizde boğularak hayatını kaybedenlerin artış göstermesi ve dikkat edilmesi gereken husular konusunda Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.Yeşilyurt,  resmi olarak tek yetkili federasyon olarak Mayıs ve Haziran aylarında iki tane can  kurtaran kursu açtık. Hiçibir talep geldmedi bu büyük bir soru işareti. Bu konu ciddiye alınmalı bir çok özel işletme can kurtaranım var diyor ancak bulaşıkcı ya da resepsiyonda çalıştırıyor. Denetleme şart dedi. Can kurtaranların belli bir eğitim alması gerekiyor. 

“Vatandaşların bilmediği yerde denize girmesi tehlikeli” 

Halka açık belediyelere veya özel işletmelere ait yerlerde can kurtaran bulundurma zorunluluğu var diyen Yeşilyurt, herhangi ıssız bir yerde denize giren kişileri engellemek mümkün değil. 

Denize girmeyi tercih eden kişilerin bilmediği yerlerde denize girmeleri tehlike arz ediyor açıklamasında bulunarak şunları ifade etti; 

“Özel işletmeler ve belediyelerde ise can kurtaranlar ve denize girilmesi konusunda bayraklar olması gerekiyor ki, koşulların uygun olup olmadığını vatandaş anlayabilsin. 

Plajlarda belirlenen sınırlardan da insanların çıkmaması lazım. Bu sınırları geçerek kendini tehlikeye atanlar var. 

“Yüzme kıyafetleri son derece önemli suyu tutmayan uygun kıyafetle yüzülmeli” 

 Jet ski ya da bot ile can kurtaranların boğulma esnasında müdahale etmesi daha çabuk ulaşma ve kişinin kurtarılması açısından daha etkin bir yöntemdir. 

Vatandaşlarımızın bazıları kimse olmasın duygusu ile ıssız yerlerde denize girerek can güvenliğini tehlikeye atıyor. Issız olan yerler dışında yüzme kıyafetleri son derece önemli suyu tutmayan uygun kıyafetle yüzülmelidir. Suyun ağırlığını tutan kıyafetler boğulma sebebi yaratıyor. Bu konuda çok dikkatli olmak gerek. 

“Can kurtaran kursuna talep olmayışı büyük soru işareti” 

Resmi olarak tek yetkili federasyon olarak Mayıs ve Haziran aylarında iki tane can  kurtaran kursu açtık. Hiçibir talep geldmedi bu büyük bir soru işareti. Bu konu ciddiye alınmalı bir çok özel işletme can kurtaranım var diyor ancak bulaşıkcı ya da resepsiyonda çalıştırıyor. Denetleme şart. 

Can kurtaranların belli bir eğitim alması gerekiyor. Kaymakamlık ve Turizm Çevre Bakanlığı bu konuda denetimlerini arttırmalıdır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18