Yasa dışı aidat kesintisine yargı dur dedi!

Hak-Sen'in kamuda çalışan sözleşmeli personelden kesilen aidatlarla ilgili ara emri talebi kabul gördü.

Yasa dışı aidat kesintisine yargı dur dedi!
banner23

Hak-Sen'den yapılan açıklama şöyle:

Kamuda çalışan sözleşmeli personelden yasadışı kesilen aidatlar ile ilgili ara emri talebimiz kabul görmüştür. Açılan dava ve alınan ara emri ile; KTAMS, Maliye Bakanlığı ve onay makamı olarak bulunan Sendikalar Mukayyitliği aleyhine dosyalamış olduğumuz Dava altında dosyalanan ara emri talebimiz, Muhterem Mahkemece kabul görülerek Maliye Bakanlığı ile KTAMS arasında imzalanan 15/08/2018 tarihli Toplu İş Sözleşmesine istinaden, KTAMS'a üye olmayan, yazılı bir dilekçe ile talepte bulunmayan, hatta konudan habersiz kamuda çalşan tüm sözleşmeli personelden KTAMS için aidat kesilmesine yönelik uygulama men edilmiştir.

Sendikamız, gerek Sendikalar Yasasında gerekse Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasasında belirtildiği şekilde KTAMS'ın imzalamış olduğu Toplu İş Sözleşmesinden yararlanmak amacıyla yazılı müracaatı bulunmayan üyelerden yapılan kesintinin KKTC'de meri mevzuata aykırı olduğunu iddia ederek, üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Mahkemeye müracaat ettiğimizi ve bu Davalarımızda ısrarcı olacağımızı kamuoyunun bilgisine getirmeyi bir borç biliriz.

HAKSEN kamu çalışanı veya özel sektör çalışanı her emekçinin iş güvencesinden yanadır. Ancak iş Yasasının bir maddesini tekraren sözleşme metnine koyarak "işte çözüm” demek, her biri yüksek lisans sahibi sözleşmelilerin aklıyla alay etmektir.

Kalıcı ve sürdürülebilir bir yasal düzenleme ile sözleşmelilerin haklarının güvenceye alınması HAKSEN'in talebidir.

Bu süreç içerisinde bize hukuki destek veren, Mahkemede Sendikamızı temsil eden, sendikamız ile üyelerimizin haklarını savunan Av. Şefik Aşçıoğulları ofisine da ayrıca teşekkürü bir borç biliriz.

                                                                                                                  İzzet TÜRKMEN

                                                                                                              Yönetim Kurulu Adına

                                                                                                                  Genel Başkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18