"Yarı cahillik, tam cahillikten daha fenadır"

banner32

Templer Şövalyeleri Girne Zeytinlik Festivali ile tekrar ülke gündemine geldi. Festival alanında Templer Şövalyeleri’ne ait heykelin sergilenmesi çok konuşuldu. Ancak en çarpıcı açıklamayı Yrd. Doç. Dr. Nazım Beratlı Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne yaptı. Girne Belediyesi’nin festival alanında Templer Şövalyesi’nin heykelini sergilemesi için yarı cahillik tam cahillikten daha fenadır yorumunda bulundu. 

"Yarı cahillik, tam cahillikten daha fenadır"
banner23

Haberal Kıbrıslı / ÖZEL HABER

Templer Şövalyeleri Girne Zeytinlik Festivali ile tekrar ülke gündemine geldi. Festival alanında Templer Şövalyeleri’ne ait heykelin sergilenmesi çok konuşuldu. Ancak en çarpıcı açıklamayı Yrd. Doç. Dr. Nazım Beratlı Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne yaptı. Girne Belediyesi’nin festival alanında Templer Şövalyesi’nin heykelini sergilemesi için yarı cahillik tam cahillikten daha fenadır yorumunda bulundu. 

“KUDÜS’TEN GELDİLER”

Templer Şövalyeleri’nin adaya geliş tarihleri hakkında konuşan Yrd. Doç. Dr. Nazım Beratlı, bunlar 1. Haçlı Seferi’nden sonra Kudüs’te haçlı kralından Hz İbrahim Tapınağı’nın muhafızı olmak için izin alıp tapınak kurdular. Tapınağın bugün Mescidi Aksa’nın altında olduğuna inanılıyor. Onlara göre Hz İsa evli ve oğlu vardı. Dolayısıyla Hz İsa’nın soyu devam etmekteydi. Onun için Papa’ya ihtiyaç yoktu. Bunları Hristiyanlardan da kimse sevmiyordu. Ama çok zenginlerdi, çünkü Avrupa – Asya arası ticaret ellerindeydi. Lakin bunlar savaşçı bir tarikattı ve Hristiyanlık için savaştıklarını iddia ederlerdi. Selahattin Eyyubi bunları Kudüs’ten kovunca bunlar Kıbrıs’a geldi ve yerleşti. O dönemde Aslan Yürekli Richard, Bizans Valisi’ni savaşta yenip adadan atınca Kıbrıs’a el koydu. İngiltere’den yönetemeyeceğini anlayınca da adayı 100 Bin altına Templer Şövalyelerine sattı diye konuştu.

“KIBRIS’TA SADECE BİR YIL KALDILAR”

Templer Şövalyeleri Kıbrıs’ta sadece bir yıl kaldığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Nazım Beratlı yerli halk Ortodoks olduğu için TemplerŞövalyeleri’ne isyan etti. Sayıları sadece 120 olan şövalyeler adada 200 Bin Kıbrıslı'yı katletti. O dönemde adı Tedia Dere’si olan akarsu bugün ki adıyla Kanlı Dere olarak anılmaya başladı. Yaşanan bu olayların ardından Aslan Yürekli Richard’dan paralarını geri isteseler de alamadılar. Şövalyeler burada sadece 1 yıl kalmıştır. Bunların 3 komuta merkezi vardır. Birincisi Koloş, ikincisi Arodes, üçüncüsü ise Tempros yani bugünkü adıyla Zeytinlik’ti. Kıbrıs tarihinde bunların varlığı sadece 1 yıldır. Zaten o yılın sonunda da Kudüs’ten gelen Luzinyanlılar’a adayı 100 Bin altına satarak gitmişlerdir ifadesini kullandı.

“NE GAVURA YARANILIR NE MÜSLÜMANA”

Girne Belediyesi’nin yaptığı ne Gavura ne de Müslümana yaranır ifadelerini kullanan Yrd. Doç. Dr. Nazım Beratlı yarı cahillik tam cahillikten fenadır. O heykeli oraya koydular gelen giden lanet okuyacak. Templer Sövalyeleri Hristiyanlığı benimsemiş olsaydı bir şey değildi, onun için yanlış yaptılar ifadesini kullandı.Öte yandan görüşlerini almak için ulaşmaya çalıştığımız Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü’nün yurt dışında olduğu gerekçesiyle telefonuna ulaşılamadığı bilgisini aldık.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 09:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aliriza Gorgun
Aliriza Gorgun - 3 yıl Önce

Bu sovalye heykeli Islamiyete de hristiyanliga da hakaret teskil etmektedir.Bunu zeytinlik koyune dikenler acaba bu sovalyelerin Yahudilerin hristiyanligi bolme ugraslarinin eseri oldugunu bilmiyormu?Allah akillar versin.

Guner Gulser
Guner Gulser - 3 yıl Önce

Tipik Beratli ornegi. Kibrisin 900 sene onceki nufusu kacti ki 200.000 kisi olsun? Hadi diyelim 200000, 120 sovalye koca adada hic mi insan birakmadi? Onu da biraktim, hic bir akademisyene 'gavur' gibi asagilayici kelimeleri kullanmak yakisiyor mu?

Taner Ulutaş
Taner Ulutaş - 3 yıl Önce

Templer yani Tapınak şövalyeleri, Kıbrıs'ta zalimlikleri ile de tanınıyordu. Halk bu zalimlikten bıkıp usanınca bunlara saldırdı. Bunlar kalelerine kapanarak uzun süre orada kaldı. Kıbrıs'tan ayrılmak için izin istediler. ancak kabul edilmedi. Bir gün bir huluç hareketi ile kaleden çıkarak kılıç ustası olduklarını göstererek savaş deneyimi olmayan halkı kılıçtan geçirdiler. Daha sonra Lüzinyanlar geldi ve Kıbrıs'ı onlardan satın aldı.

Nazım Beratlı
Nazım Beratlı - 3 yıl Önce

İki küçük düzeltme: a) O köyün adı son yıllarda yanlış telaffuz ediliyor! Temple, tapınaktan gelme Templos'tur....
b) Kanlıdere'nin orijinal adı da Pedia Deresi'dir...
c) Ali Rıza Görgün haklı! Bunlar İncil'den çok, Eski Ahid diyerek Tevrat'a inanıyorlardı...

Hüseyin Bilgekul
Hüseyin Bilgekul - 3 yıl Önce

Templar Şövalyeleri, Haçlı seferlerinin en organize ve en elit askeri gücünü de temsil etmektedir. 200 yıl süren Haçlı seferleri boyunca etkin olan ve kendinden söz ettiren bu askeri gücü bir Müslüman ülkesinde hatırlatıp da ne olduklarını açıkca ortaya koymadan büstlerini dikmenin anlamını ben şahsen kestiremiyorum.
Acaba diyorum uygun yerlere şunların heykellerini de dikelim mi?
Mesela
1) Kıbrıs Bizans valisi Aleksis Komnenos
2) Arslan Yürekli Riçard
3) Guy de Lüzinyan
4) Katerina Kornaro
5) Venedikli komutan Bragadino
6) Sultan II Selim
7) Lala Mustafa Paşa
8) Canbulat Bey
9) Mağusa'nın fethi (1572) anıtı
10) Kutsal German Imparatoru II Frederik.
...........
............
.......

Ahmet Aksozlu.
Ahmet Aksozlu. - 3 yıl Önce

Kibrisa 1 sene hakim olan vahsilerin heykelini cope atin. Heykel dikecekseniz kibrisa yuzyillarca hakim olan osmanli askerinin heykelini dikin.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18