banner38

Vicdani ret olmalı mı? 

banner32

Ülkenin gündemini son günlerde “Vicdani Ret” tartışmaları meşgul etti. Askeri Mahkeme’nin, vicdani retçi olan Halil Karapaşaoğlu’na 2 bin TL para cezası vermesi, ödemesi ya da 20 gün hapis yatması kararı biranda gözleri yeniden bu tartışmanın ortasına çevirdi. Bu arada hükümet Vicdani Ret yasasını hazırladı ve Pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi’nin gündemine getireceğini açıkladı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi yaşanan bu gelişmeleri Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve Ulusal Halk Hareketi Genel Koordinatörü Taner Etkin’e yorumlattı.

Vicdani ret olmalı mı? 
banner37
banner23

Ülkenin gündemini son günlerde “Vicdani Ret” tartışmaları meşgul etti. Askeri Mahkeme’nin, vicdani retçi olan Halil Karapaşaoğlu’na 2 bin TL para cezası vermesi, ödemesi ya da 20 gün hapis yatması kararı biranda gözleri yeniden bu tartışmanın ortasına çevirdi. Bu arada hükümet Vicdani Ret yasasını hazırladı ve Pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi’nin gündemine getireceğini açıkladı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi yaşanan bu gelişmeleri Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve Ulusal Halk Hareketi Genel Koordinatörü Taner Etkin’e yorumlattı. Çakıcı “Vicdani Ret” yasası zamlardan bunalan hükümetin gündemi değiştirme manevrasıdır ifadesini kullandı. Ulusal Halk Hareketi Genel Koordinatörü Taner Etkin ise vatana hizmetini yapmakla ancak vicdan yerine gelir dedi.

“Vicdani Ret Uygun Değildir”

Ulusal Halk Hareketi Genel Koordinatörü Taner Etkin “vicdani ret bana göre uygun değildir. Vicdan ancak vatana görevini yapmakla yerine gelir. Vicdani Ret olmaması lazım. Burada bir mücadele verilmiştir. Bunun yasa ile gündeme getirilmesi de ne demektir. Ben ve arkadaşlarıma göre yanlıştır. Hem uygunsuz zamanda getirildi, hem de yanlıştır. Görüşmelerin başlayacak gibi bir ortamda bulunması ve bunun yasa şeklinde Cumhuriyet Meclisi’ne getirilmesi kabul edilemez. Vatana hizmette vicdani ret olmaz. Kişi yapamayacağını gerekçesi ile belgeler ise o ayrı bir şeydir” ifadelerini kullandı.

“Gerekirse Sokaklara İneriz”

Taner Etkin, “bazı kesimler Rumlardan destek alıyorlar, çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Şimdi anlaşma için BM temsilcileri geliyorlar. Benim hakkımı tanıyacaksa buyursun gelsin. Tam da bu dönemde vicdani ret gündeme getiriliyorsa ve müdafaa hakkımı elimden alacaksa karşısındayız. Rum tarafının istediği budur. Ancak gerekirse bu konuda sokaklara da inmeye hazırız” dedi.

“O Rum Yönetimi’ni Bağlar”

Taner Etkin “Rum tarafı vicdani ret yasasını geçirdiyse o onu bağlar. Burada bir mücadele vardır. Meclis’ten vicdani ret kararının geçmemesi lazım. Ben halkımın verdiği mücadeleyi biliyorum. Ailem Poli’li, bizler mücadeleyi gördük. Yaşananlardan ders çıkarmalıyız. Kıbrıs Türkü bu adada çok mücadeleler vermiştir. Türkiye buraya gelmiştir. Bugün buradadır” diye konuştu.

“Anadolu Halkı’nın Yanında Muteber Biziz”

Kıbrıs ile ilgili bir sorun çıktığında Anadolu Halkı’nın yanında bizim söylediklerimiz daha muteberdir ifadelerini kullanan, Ulusal Halk Hareketi Genel Koordinatörü Taner Etkin, Türklüğümüz ile şeref ve iftihar duyarız. Kıbrıs Türkü vatanına toprağına sahip çıkmıştır. Bu bağlamda Anadolu Halkı da Kıbrıs’a sahip çıkmıştır. Burada Türklüğü yok etmek isteyen bir zihniyet vardır şeklinde konuştu.

“Profesyonel Askerlik Şart”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da olayı farklı bir bakış açısı ile yorumladı. Vicdani Ret bir insan hakkıdır diyen Çakıcı, “dünyanın her yerinde bu böyledir. Ancak Kıbrıs’ta bir güvenlik sorunu vardır. Adil bir anlaşma olana kadar elbette ki sınırlarımızı kendi askerlerimizin beklemesine ihtiyaç vardır. Burada ki temel sıkıntı profesyonel askerliğe geçildiği takdirde çözülebilir. Bunu başardığınız takdirde ne vicdani ret kalır ne de bu tartışmalar. Bu süreç olmadan bir kısır döngü içerisinde kalır devlette, toplumda” ifadelerini kullandı.

“Hükümet Gündemi Değiştirmek İçin Yaptı”

Çakıcı, zamlardan bunalan hükümet gündemi değiştirmek için bir manevra yapmıştır. Sonucu alamayacaklardır. Çünkü profesyonel askerlikle ilgili ellerinde çalışma yoktur. Eğer insanlar askerlik yapmayacaklar ise bu devletin desteği ile olabilir ancak. 3000 kişilik bir profesyonel asker sağlanabilir. Bu sayede hem işsiz gençlere iş imkanı sağlanır, hem de askere gitmek istemeyenler bu şekilde bedelini öderler ve yapmazlar. Parası olmayanlara da devlet kredi imkanı sağlar bu şekilde sorun çözülmüş olur” şeklinde konuştu.

“Bazı Kesimleri Kınıyorum”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı “askerlik yapmak istemeyenleri milliyetçilik çerçevesi adı altında eleştirenleri de malzeme yapanları da kınıyorum” dedi.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18