'Verimli bir çalıştay oldu'

'Verimli bir çalıştay oldu'

Canaltay: Kadınlar ile birebir görüşülmeli


Rogers: Çalıştay, bizim için ‘yol haritası’ niteliğinde


Candan MERT


İç işleri Bakanlığı tarafından düzenlenerek dün Golden Tulip Otel’de gerçekleştirilen ‘Gece Kulüpleri Çalıştayı’na ilgili bakanlıklar, sivil toplum örgütleri, araştırmacılar ve akademisyenler de katıldı.


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Resmiye Canaltay, ile Halkın Partisi(HP) Milletvekili Jale Refik Rogers, Haberal Kıbrıslı’ya yaptıkları özel açıklamalarında ‘Gece Kulüpleri Çalıştayı’ hakkındaki düşüncelerini belirtirken, konu bağlamında yapılan ve yapılması gereken projelerden bahsetti.


Canaltay: Kadınlar ile birebir görüşülmeli


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Resmiye Canaltay, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında, gece kulüplerinin bir sorun olarak görüldüğünü ve bu sorunlar çerçevesinde kadınların köle olarak çalıştırıldığının düşünülerek bu yola çıkıldığını dile getirdi. Gece kulüplerinde çalışan kadınların dinlenmeye ihtiyaçlarının bulunduğunu vurgulayan Resmiye Canaltay, “Bu iş de böyle çalıştay ile halledilebilecek bir iş miydi, o konuda biraz şüphem var.” dedi. Sorunun asıl çözümünün gece kulüplerinde çalışan kadınlarla görüşülerek mümkün olabileceği kanaatinde bulunduğunu ifade eden UBP Milletvekili Canaltay, böyle yapıldığında ‘daha özel’ biçimde sorunların ortaya çıkabileceğini düşündüğünü kaydetti. Canaltay, ‘Gece Kulüpleri Çalıştayı’nın sonucuna göre fikirlerinin daha netleşeceğini ifade ederken, bu çerçevede fikirlerin netleştirilmesinin ardından tekrar görüşülebileceğini ve görüşlerini belirtebileceğini dile getirdi.


Rogers: Çalıştay, bizim için ‘yol haritası’ niteliğinde


Halkın Partisi(HP) Milletvekili Jale Refik Rogers, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında dün gün boyu çalıştayda bulunduğunu aktarırken, ülkedeki gerek insan haklarının ihlâli,  gerekse de bugüne kadar toplumun karşısına çıkan ‘insan ticareti ile ilgili bulgular’ ve ‘seks köleliği’ durumunun varlığının bilindiğini ifade etti. Çalıştayda bu gibi durumların konuşulup ülkenin yapısına göre en iyi sistemin ne olabileceği üzerinde konuşulduğunu belirten HP Milletvekili Rogers, bu çerçevede çalıştayın çok verimli bir çalıştay olduğunu aktardı. Çalıştay bağlamında çıkan raporların değerlendirilerek, raporların bundan sonrası için bir ‘yol haritası’ niteliğinde olacağını söyleyen Jale Refik Rogers, “Çalıştay, tüm paydaşların katıldığı bir çalıştay olması açısından tüm tarafların fikirlerini görmek çalışmalar için iyi oldu” dedi.


“Bugüne kadar 3 maymun oynandı”


Bunların yanında çalıştayda sistemdeki eksikliklerin tespitinin yapıldığını dile getiren Rogers, aynı zamanda bundan sonraki sürecin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili tartışmaların da olduğunu kaydederken, kendilerinin de bu çalışmaları derinlikleri ile birlikte değerlendireceklerini belirtti. Bugüne kadar gece kulüplerinde yaşanan mağduriyetler çerçevesinde 3 maymunun oynanmış olduğunu aktaran HP Milletvekili Rogers, böyle bir açılımı çok olumlu olarak karşıladığını belirtirken, ülke içerisinde bu gibi durumların konuşulabilmesini bile büyük bir adım olarak gördüğünü ifade etti. Jale Refik Rogers, “Bu gibi çalışmalar, gerek yasal altyapı, gerek denetim açısından yapılması gereken planlarımıza ışığımız olacak diye düşünüyorum. İç işleri Bakanlığı’na böyle hassas bir konu hakkında cesaret gösterip, bu çalıştayı organize ederek tüm paydaşları bir araya getirdiği için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18