'Verilen tüm tavizler geri çekilmeli'

'Verilen tüm tavizler geri çekilmeli'
banner23

“Rumun önerilerini geri çekmesinin karşılığı budur”


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Kıbrıs Konferansı'nda Rum tarafına sunduğu harita önerisini geri çektiği yönünde gelen açıklama üzerine araştırmacı yazar Sabahattin İsmail gazetemize konuyla ilgili görüşlerini aktardı.


İsmail, Cumhurbaşkanı Akıncı, meclis, hükümet ve halkın bilgisi dışında Cenevre'de Rum tarafına verdiği ve KKTC topraklarının beşte biri ile 40 civarında yerleşim yerini Rum tarafına vermeyi içeren haritayı geri çekmiştir. Haritanın geri çekilmesi yeterli değildir, “Rumlar tüm önerilerini geri çektiğine göre Akıncı da sadece haritayı değil, bugüne kadar verdiği tüm tavizleri geri çekmeli" dedi.


Cumhurbaşkanı Akıncı, meclis, hükümet ve halkın bilgisi dışında Cenevre'de Rum tarafına verdiği ve KKTC topraklarının beşte biri ile 40 civarında yerleşim yerini Rum tarafına vermeyi içeren haritayı geri çekti. Akıncı'nın bunu görüşmelerin çökmesinden sonra Rum tarafının bugüne kadar görüşmelerde sunduğu tüm önerileri geri çekmesine yanıt olarak yaptığı tahmin ediliyor.


Rum yönetimi sözcüsü bu tavrıyla Akıncı'nın Rum seçimlerine AKEL adayı Malas lehine müdahale etmek için yaptığını ve konuyu BM ile ele alacağını ifade etti.


Cumhurbaşkanı Denktaş'ın eski danışmanlarından, Kıbrıs sorunu konusunda birçok kitabı bulunan deneyimli Araştırmacı Yazar Sabahattin İsmail, bu çerçevedeki gelişmeleri gazetemize değerlendirdi.


“Akıncı verdiği tüm tavizleri geri çekmeli”


Mustafa Akıncı’nın Cenevre'de, meclis, halk ve hükümetin Türkiye'nin bilgisi dışında kendi aklına göre sunduğu taviz haritasını geri çektiğini ifade eden Araştırmacı Yazar Sabahattin İsmail, gerekçe olarak ‘Rumların tüm önerilerini geri çekmiş olmaları’nın gösterildiğini aktardı. Araştırmacı Yazar İsmail, haritanın geri çekilmesinin yeterli olmadığını kaydederken, “Rumlar tüm önerilerini geri çektiğine göre Akıncı da sadece haritayı değil, bugüne kadar verdiği tüm tavizleri geri çekmeli.” ifadelerini kullandı.


Sabahattin İsmail, özellikle iki kesimliligi ve iki toplumluluğu yok edecek olan tüm Rumlara 4 özgürlük hakkı tanıyan, içimize nüfusumuzun dörtte biri oranında Rum yerleşmesini öngören, nüfusu dörtte bir oranında donduran, garantörlüğün 12 yıldan sonra iptalini ve tüm askerlerin çekilmesini öngören önerilerin geri çekilmesi gerektiğini dile getirdi.


“Çekilen öneriler yeni süreçte gündeme gelemez”


Araştırmacı Yazar Sabahattin İsmail, bunun yanında yasama ve yürütmede ayrı oy çoğunluğu hakkından ve 70/30 oranından vazgeçen, dönüşümlü başkanlıkta eşit süre öngörmeyen, KKTC’ye kalacak toprakların üçte birinin iadesini öngören, 4 kategorideki  mülklerin ilk anda otomatik iadesini öngören, çalışma ve öğrenci izinlerini merkezi devlete bırakan, mülkiyet konusunun bireysel bazda çözümünü öngören tüm önerilerin de derhal geri çekilmesi gerekliliğinin altını çizdi.


Araştırmacı Yazar Sabahattin İsmail, tüm bu tavizlerin geri çekilmesinin ardından, geri çekilen bu önerilerin hiçbir şekilde yeni süreçte ayağımıza bağlanamayacağı ve önümüze getirilmeyeceğinin  de ilan edilmesinin gerekli olduğunu savundu.


“Rum tarafının önerilerini geri çekmesinin karşılığı budur”


Sabahattin İsmail, tüm bunların yanında 40 yıldır süren federasyon görüşmelerinin sona erdiği ve artık anlaşmalı ayrılık konusu ile iki eşit egemen devletin nasıl iş birliği yapacağı konusunun görüşüleceğinin ilan edilmesinin şart olduğunu belirtirken, “Rum tarafının tüm önerilerini geri çekmesinin karşılığı, mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde ancak bu adımlardır.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18