'Vergiler cep yakıyor'

'Vergiler cep yakıyor'
“Katma değeri yüksek ürünler yetiştirilmeli”

“Türk Lirasının değeri düşüyor”

Rabia ÇAKMAK

Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, ülkedeki ve dünyadaki ekonomik yapıdan dolayı oluşan sıkıntıları ve bu sıkıntılar karşısında ülke olarak ne yapılması gerektiği konusunu ele aldı.

“Türk Lirasının değeri düşüyor”

Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, Kartal Harman' ın "ülkenin gerek ekonomik yapısına gerek dövizin istikrarsızlığına bakacak olursak ülke halkını ve iş insanlarını, piyasayı nasıl etkiliyor ve bu durum karşısında neler yapmalıyız " sorusuna,  türk lirasının değerinin düştüğünü aktaran Çerkez, bunun bir çok sebebi olduğunu fakat başta  Türkiye'nin ekonomik siyasi sıkıntılarından dolayı Türkiye'yi gerek koordineli  gerekse rastlantılı olarak olumsuz etkilediğini açıkladı.

Türkiye’nin  gerek ekonomik gerek siyasi açıdan Cumhurbaşkanı tarafından yönetilmesinin batı ülkeleri tarafından tuhaf karşılandığını aktaran Çerkez, Türkiye’nin inanılmaz bir enerjiye sahip olduğunu  çalışkan bir millet olmasından dolayı daima üretmeye devam edeceklerini  aktardı. İhracatın genellikle döviz bazında yapılmasından dolayı Türk lirasının düşse bile yavaş yavaş değer kazanacağını belirtti.

“Türkiye, dış ülkeler tarafından kıskanılıyor”

Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, büyük ülkelerin küçük ülkeleri ekonomik açıdan çökertmesi için savaş yapılması gerekmediğini aksine küçük ülkelerdeki büyük yatırımları çekmeleri dahilinde çökertebileceklerini aktarırken, ülkede istikrar ve güven varsa bunun aksi bir olay yaşanabileceğini açıkladı. Rusya ile Türkiye'nin ilişkileri düzeltmesinin bu yıl ve önümüzdeki dönemler içerisinde turizmin iyileşmesine olanak sağladığını açıklayan Çerkez, ülkeler arasında ilişkilerin genellikle çıkar ilişkisine dayalı olduğunu, Türkiye’nin savaş için gerek yurt dışında gerek yurt içinde kullandığı savaş makinelerinin kendi bünyesinde üretmesinden dolayı dış ülkeler tarafından kıskanıldığını açıkladı.

Kartal Harman'ın “ekonomik açıdan bir çok sıkıntıya sahibiz gerek iş gücünde olan sıkıntı gerek çalışacak insan bulmakta sıkıntı, nasıl aşabiliriz bu sıkıntıları” sorusuna,  ülkenin ekonomik sıkıntılarının yeni bir şey olmadığını, ekonominin başında bulunan genel sıkıntı olarak iş sıkıntısının bizim ürettiğimiz ile yeteri kadar ülkeye yatırım yapılamamasının dolayı olduğunu ifade eden Çerkez, üretim denildiği zaman akla sadece tarımsal veya gıdasal üretimin gelmemesi gerektiğini genel olarak bakıldığında her şeyin üretime dahil olduğunu aktardı.

“Hükümet, ileriye dönük program yapmalı”

Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez,  hükümetten  ekonomik bir program beklediğini ve bunun yanında daha ileriye dönük bir program yapılmasının gerektiğini aktarırken, Güney Kıbrıs Rum Tarafının daima Kuzey Kıbrıs Rum Tarafı ile ayrı yaşamayı tercih etmelerine onay veren Çerkez, konfederal yapısının olmasının ülke olarak daha iyi olabileceğini aktardı. Güney Kıbrıs Rum Tarafının tanınmış bir yapıya sahip olduğunu açıklayan Çerkez, bundan dolayı rum tarafının bizi hiçbir zaman Kuzey Kıbrıs Rum Tarafı ile eşit tanınabileceğinin mümkün olmadığını ifade etti. Bunlara rağmen bir gazeteye göre en büyük payın tanıtımda alanında Güney Kıbrıs Rum Dış işleri Bakanlığının 2018 bütçesinin 83 milyon Euro olduğunu belirten Çerkez, Güney Kıbrıs Rum Tarafının tanınmış olduğunun bir kez daha altını çizdi.

Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, bunların  başında en başta yapılması gerekenin sistemi değiştirmek olduğunu belirtirken, Kartal Harman' ın “ülke sistemini mi değiştirelim” sorusuna,  gerek Türkiye ile gerek Güney Kıbrıs Rum Tarafı ile olan ilişkilerimizde, parlamenter sistemde ısrarcı olmamızın ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  42 yılda 38 seçim gerçekleştirilmesinin ülkeyi hem ekonomik açıdan hemde siyasi açıdan kötü etkilediğini açıkladı.

Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, Kıbrıs'ın kurak topraklara sahip olması ve dünyanın artık globalleşen bir yapıya sahip olmasından dolayı Kuzey Kıbrıs Türk Yönetiminin tarım ağırlıklı yatırım yapmak yerine gerek internet, teknoloji gerek ülkede ki üniversitelerden ekonomik açıdan daha fazla yararlanılması gerektiğine vurgu yaptı.

“Katma değeri yüksek ürünler yetiştirilmeli”

Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, Kartal Harman tarafından “Türkiye’ den kablo ile elektrik getirilmesi ve yenilenebilir enerjinin devreye girmesi konusuna nasıl bakıyorsunuz” sorusuna ülke olarak bu konu hakkında çok geride kaldığımızı aktarırken bunun 20-25 sene önce uygulanması gerektiğini açıkladı. Dünya geneline bakıldığında enerjinin ön planda olduğunu ve karbon ile üretilen enerjinin zamanla tükeneceğini aktaran Çerkez, ülkede halen fuel-oil (enerji santrali) ile enerji üretilmeye çalışıldığını fakat dünya genelinde bunun artık çok az kullanıldığını ifade etti. Güneş ve rüzgar enerjisinin yenilenebilir enerji olduğunun altını çizen Çerkez, bu doğrultuda elde edilen enerjinin hükümet tarafından uygun fiyatlarla halka aktarılmasının devletin birincil görevi olduğunu aktardı. Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, ülke olarak yapılması gerekenin sadece narenciye arpa ve buğday yetiştirmek yerine katma değeri yüksek olan tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinin ekonomik açıdan daha verimli olabileceğine vurgu yaptı. Arap ülkelerine bakıldığında katma değeri yüksek ürünler (üzüm, enginar,kivi vs.) yetiştirildiğini ve bir diğer ülke olarak da İsrail’ in narenciye yetiştirmeye son vermeye başladığını ve buna sebep olarak da narenciye yetiştirilmesinde harcanan enerjinin katma değeri daha yüksek olan ürünler ile aynı olduğunu ifade etti.

Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, bir diğer üretim kaynağı olarak hayvancılığı ele alırken hayvancılığın artık daha modern yöntemler ile yapılmasının altını çizdi. Hayvansal gıda olarak keçi peynirinin ülkede üretilmesi yerine Hollanda’ dan tahsis edilmesinin oldukça üzücü bir durum olduğunu açıklayan Çerkez, örnek olarak Kıbrıs ürünü olan hellim peynirinin bile patentini almak için çalışılmadığını açıkladı.

“Vergiler cep yakıyor”

Kartal Harman’ın, GSM operatörlerine uygulanan vergilerin düşürülmesi durumunda konuşma ücretlerinin ucuzlayacağı bilgisini aldığını ve bu konu hakkında görevin hükümette olduğunu ifade ettikten sonra her ay ödenen faturaların oldukça pahalı olduğunu ve bu konu hakkında ne yapılması gerektiği sorusuna Çerkez, gerek hükümet gerekse yerel yönetimlerin belli başlı alt yapıları gelir kaynağı olarak kullanmayı huy haline getirdiklerini açıkladı. Kaynakları halka ulaştırırken üzerine konulan gereksiz vergilerin alt yapıyı gelir kaynağı olarak kullanmasından dolayı olduğunu aktaran Eski Ticaret Odası Başkanı ve İş Adamı Güney Çerkez, hükümetin halkın almak zorunda olduğu kaynaklara yüksek vergiler koyduğunu buna örnek olarak 10 kuruşluk bir tarife üzerine ilk olarak yüzde 15 hazine payı konulduktan sonra 11 kuruş, yüzde 35 özel iletişim vergisi konulduktan sonra 14 kuruş ve son olarak yüzde yirmi KDV payı konulmasının ardından yüksek fiyatta halka satıldığını aktardı. Ülke olarak bakıldığında iki büyük ekonomik kaynak olarak turizm ve eğitime sahip olunmasına rağmen hükümetin vizyonsuzluğundan dolayı ülke içindeki vatandaşların gerek yurt içi gerek yurt dışı ile olan iletişimin sınırlandırılmaya çalışıldığını aktardı.

 
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18