banner38

Vergi Dairesi ve Başbakan'dan açıklama bekliyoruz!

banner32

Vergi Dairesi ve Başbakan'dan açıklama bekliyoruz!
banner37
banner23
10 milyon liranın hesaplarda gösterilmediği doğru mu?

Dome Hotel yöneticileri, gazetemizin, halkın doğru bilgilenmesi adına ısrarla sorduğu sorulara yanıtı vermekten kaçınıyor.

Haberal Kıbrıslı Gazetesi olarak haftalardır gerek Dome Otel yöneticilerini, gerekse de konuyla bağlantılı yetkilileri iddialarımız bağlamında açıklamaya davet ettik, ancak tek bir cevap bile alamadık. İddialarımız ortada, istediğimiz hesap da apaçık belliyken, madem sözü geçen şahıslar haklı, neden bir açıklama ile kendilerini savunacak bir şey söyleyemiyorlar?

Gazeteci olarak, basın-yayın mensupları olarak soru sorup yanıt almayı istemek en doğal hakkımız değil midir? İddialarımız bağlamında bir kez daha Gelir ve Vergi Dairesi ile Başbakan Tufan Erhürman’ı açıklama yapmaya davet ediyoruz…

Kahraman’ın sakladığı şey ne?

Dome Hotel’in gelir gider hesaplarını incelemesi için, Vakıflar İdaresi’ni otele dahi sokmayan Bayram Karaman, neyi gizliyor?

Haber merkezimize ulaşan birtakım kaynaklar, Vakıflar İdaresi’ne sunulan gelir gider hesaplarının doğru olmadığını ve Bayram Karaman’ın otel gelirlerinin bir bölümünü gizlediğini söylemekte; bu doğru mu?

Devletin Geliri ve Vergi Dairesi, Dome Hotel’in hesaplarını denetledi mi?

Denetlediyse, ulaştığı sonuç nedir?

Halk doğruları istiyor!

Bayram Karaman’ın, otel gelirlerin bir bölümü başkanı olduğu sendikaya aktardığı ve bu miktarın vergisini devlete ödemediği doğru mu?

Bayram Karaman’ın sendika adına değerli bir mülk veya mülkler aldığı ve bunları kendi adına kaydettirdiği doğru mu?

Gazetemiz, gerek Bayram Karaman’ın Gerekse Gelir ve Vergi Dairesinin, halkın doğru bilgilenmesi adına bu sorulara yanıt vermesini talep etmektedir.

Sorular artarken, tek bir yanıt yok!

Mal sahibi Vakıflar idaresi ile Dome Hotel’i işleten şirket arasındaki 10 yıllık sözleşmenin bitimine az bir zaman kaldı, konuyla ilgili olarak basında yapılan yayınlarda artış görülürken birçok soru yanıt bekliyor.

Haberal Kıbrıslı olarak daha önce birçok soru sorduk ancak yanıt alamadık, sorularımıza yeni sorular eklerken, verilmesi gereken cevaplar da gün geçtikçe artıyor.

2008 Yılında CTP Hükümeti görevdeyken ve CTP ‘nin atadığı Yönetim Kurulu ve Genel Müdürü Vakıflarda görevdeyken, ihaleye çıkmadan Dome Otel eski bir CTP milletvekili olan Bayram Karaman’ın başkanlığını yaptığı Dayanışma Turizm Ltd.’e “kar ortaklığı” sözleşmesi ile verildi.

İşletme Mukavelesine göre net karın % 30 Vakıflara , % 30 Dayanışma  Turizm Ltd.’e ve % 40 yatırım amaçlar için ayrılır.

Anlaması imkansız bir şekilde Kıbrıs’ın en güzel yerindeki otel 10 yıl boyunca sadece %3 kar yaptı ve Vakıflara verilen kar payı günde 200- TL oldu. 10 yıl içinde her personele sadece 1,500 –TL kar payı verildi. Otel’e yapılan yatırımlar da çok yetersiz kaldı.

Özel olarak Vakıflar ve personel açısından çok başarısız bir dönem oldu ve otel gerekli tamirlerin yapılması için uzmanlar 35 milyon TL gerektiğini bildiriyor.

Vakıflar İdaresi’nin yasasına göre ihaleye çıkarak otelin gerekli tamirlerinin yapılması kaydıyla kiralanması en uygun seçenek olarak görülüyor.

Milli mesele olarak gösteriliyor..

Mülk sahibi olan Kıbrıs Vakıflar İdaresi, otel işletmesinin kâr paylaşımı şeklinde değil, kiralama usulü üzere yürütülmesini isterken, otel işletmesi ise olayı milli bir mesele olarak lanse ediyor.

Ancak sözleşme süresinin 15 Mayıs 2018 tarihinde sona erecek olması, akıllara ‘milli mi, yoksa koltuk kaygısı mı?’ sorularını getirmiyor değil.

Günlerdir devam eden bu tartışmalara Başbakan Tufan Erhürman samimi bir yaklaşımla son noktayı koymuştu. Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin ilgili paylaşımlarını sosyal medya hesabından kaldırılması talimatını vermiş, taraflarla oturup konuşmak için zaman istemişti. Üzerinden henüz 24 saat geçmeden başbakanla aynı partiye mensup olan Hasan Ulaş Altıok, kişisel hesabından, “Birisi TC yetkililerine ve TC uşaklarına söylesin, Dome Otel satılık değildir,” şeklinde çok sert bir açıklama da bulundu.

Vergi Dairesi ve Başbakan’dan açıklama bekliyoruz…

Haberal Kıbrıslı olarak daha önce birçok soru sorduk ancak yanıt alamadık, sorularımıza yeni sorular eklerken, verilmesi gereken cevaplar da gün geçtikçe artıyor.

Gazeteci olarak, basın-yayın mensupları olarak soru sorup yanıt almayı istemek en doğal hakkımız değil midir? İddialarımız bağlamında bir kez daha Gelir ve Vergi Dairesi ile Başbakan Tufan Erhürman’ı açıklama yapmaya davet ediyoruz…
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 09:38
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18