Vatandaşları havaalanına asker taşıyor

İçişleri Bakanı Aysegül Baybars, Yonca Kavşağı-Ercan arasındaki yolda oluşan su birikintisi nedeniyle vatandaşların uçaklarına yetişmesi için GKK araçlarının havalanına yolcuları taşıdığını söyledi.

Vatandaşları havaalanına asker taşıyor
banner23

İçişleri Bakanı Aysegül Baybars, Yonca Kavşağı-Ercan arasındaki yolda oluşan su birikintisi nedeniyle vatandaşların uçaklarına yetişmesi için GKK araçlarının havalanına yolcuları taşıdığını söyledi.

Baybars, Meteoroloji Dairesi’nin uyarısı üzerine dün Afet Koorsdinasyon Merkezi’nin toplanarak, afet kurtarma ve tahliye çalışmalarının nasıl olacağı yönünde toplantı yaptığını belirtti.

İşte Bakan Baybars’ın bir televizyon kanalına bu sabah telefonla bağlanarak yaptığı açıklama:

“Bugün itibarıyla çok şükürler olsun herhangi bir can kaybı yok. Güzelyurt, İskele ve Lefke bölgesinde fazla yağıştan dolayı bir sorun yok. Kaymakılamlar bölgede ve sürekli geziyorlar. Normal yağışının seyriniğ aşan herhangi bir sıkıntı yok.

Sıkıntımız Girne ve Lefkoşa bölgesinde. Girne bölgesinde bu sate kadar aldığımız bilgiye göre iki evi çok yüksek seviyede olmamasına rağmen su baskını vardır. İtifaiye ekipleri derhal müdahale etti ve kontrol altına alındı.Çatalköy yolunda su birikmesi oldu ve tahliye çalışmaları devam ediyor. Dikmen’de ciddi bir yağış ve bu bölgede en acil ihtiyaç olan ekiplerle birlikte Karayolları yol açma ve temizleme çalışmaları yapıyorlar.

Oralarda şuana kadar bize gelen evlerde bir hasara iğlişkin bilgi yok. Dün akşam Taşkent’te çok yoğun hem dolu hem de ciddi sağanak yağış olduğu için Taşketn:’te aşırı yağışlar Değirmenlik ve oradan da orta Mesarya’ya doğru geldi. Dolayısyla Ercan bölgesi-Hamitköy Haspolat bölgesi ciddi anlamda yağıştan etkilendi. Taşkent bölgesinde araç hasarı var. Yol çalışmaları ile ilgili söyleyebileceğim Dağyolundan-Ercan’a gidiş yönünde bir sıkıntı yok.

Erülkü-Yonca Kavşağı ve Dağyolundan Ercan’a gidişler aksadı. Ercan’a giderken oradaki su birintisi nedeniyle vatandaşlarımızın uçağa yetişme konusunda Sivil Savunma Ekipleri ve GKK almış olduğu araçlarla birlikte orada kişiler Ercan’a ulaştırıyorlar ve uçaklarına yetişmeleri sağlanıyor. Askeri araçlarla taşımaları yapılıyor.

Hamitköy ışıkları ile Dağyolu çemberinde olan bölgede yol henüz kapalı gelen aşırı yağışla ilgili henüz bu yağışın ve suyun takviyesi sağlanabilmiş değil. Dolayısıyla o bölgede açık değil ulaşım dağyolundan sağlanabiliniyor. Girne-Ciklos mevkindeki bentte kontrollü taşma var ama orada da sıkıntı yok. Su ve seviye kontrol altındadır ve kanal açıktır ve normalk kontrollü bir şekilde su akıyor.

Şuanada en büyük sıkıntımız Hamitköy iler Haspolat arasındaki yolun Sivil Savunma, Belediye, Kaymakamlık Karayolları çalışıyor ama dün akşamki yağış çok şiddetli olduğu için suyun akışı da henüz kesilmediği için tahliye biraz geçikecek gibi” Bu arada Içişleri Bakanı saat 11.00’de Taşkent bölgesinde incelemede bulunacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18