Vatandaşlardan Girne ve Lefkoşa kararlarına tepki

Bakanlar Kurulu ve Üst Komite'nin ürettiği karar sonrası, Girne ve Lefkoşa'dan özellikle İskele ve Karpaz bölgelerine giden kişiler nedeniyle vatandaş tepki gösterdi, hükümeti suçladı.

Vatandaşlardan Girne ve Lefkoşa kararlarına tepki
banner23

Bakanlar Kurulu ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin ortak ürettiği karar bağlamında, Lefkoşa’nın 7 gün, Girne’nin ise 14 gün kapanacağı bildirildi.

Başbakan Ersan Saner’in, Koronavirüse karşı alınan önlemleri ve Girne ve Lefkoşa’nın tam kapatılacağını açıklamasının ardından, bu bölgelerden diğer ilçelere akın edenlerin olduğu öğrenildi.

VATANDAŞ TEPKİLİ...

Karar sonrası Lefkoşa ile Girne’den başta İskele ve Karpaz  bölgeleri dahil, Lefke, Güzelyurt, Mağusa gibi  bölgelere akın eden vatandaşlarla ilgili sosyal medyadan tepkiler gecikmedi.

Özellikle Girne ve Lefkoşa bölgelerinde yüksek vaka sayıları nedeniyle tedirgin olan vatandaşlar, ‘Sağlığımızı tehlikeye attılar’ diyerek hükümeti suçladı.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, Girne ve Lefkoşa’yı kapatmanın çözüm olmadığı, bu karar ile vakaların diğer bölgelere de taşınacağı vurgulandı.

Salgının tüm ülkeye yayılmasından endişe eden yurttaşlar, “Olacaksa tam kapanma olsun” şeklinde görüş bildirdi.

GİRNE VE LEFKOŞA İÇİN ALINAN KARAR

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin, Girne ve Lefkoşa ilçesinde artan yerel bulaş nedeni aldığı karar şöyle:

 • Girne'nin 27 Ocak saat 00.01'den 10 Şubat saat 23.59’a kadar, Lefkoşa'nın ise 27 Ocak saat 00.01’den 03 Şubat saat 23.59’a kadar aşağıda belirtilenler dışında kalan tüm faaliyet ve işyerlerinin kapatılması/ durdurulmasına karar verilmiştir. Belirtilen ilçelerde açık kalacak hizmetler;
 • Eczane, benzin istasyonu, fırın, kasap, market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler ve bunların tedarikçileri,
 • Restoranların sadece paket servis hizmetleri,
 • TÜK’ün yem ve arpa satışının devam etmesi, Yem fabrikaları ve yem tedarikçilerinin faaliyetlerini sürdürmelerinde gerekli esnekliğin gösterilmesi, Un fabrikaları, Süt Kurumu ve süt işleyen imalathanelerin de üretimlerine devam etmesi
 • Oto araç kurtarma, internet servis sağlayıcılarının acil arıza hizmetlerinin devam etmesi
 • Özel güvenlik hizmeti veren firmaların çalışmaya devam etmesi
 • Su üreticileri, dağıtıcıları ve satıcılarının hizmet vermeye devam etmesi
 • Hayvancılık, tarım, inşaat, gıda ve bu sektörlere ait ihtiyaç tedarikçilerinin faaliyetlerinin devam etmesi uygun görülmüştür.
 •  Girne ve Lefkoşa ilçelerine diğer ilçelerden giriş çıkışların durdurulmasına karar verilmiştir. Bu süreçte Girne ve Lefkoşa ilçelerinde ikamet eden polis, sağlık, itfaiye, sivil havacılık, matbaacılar, elektrik kurumu, belediyeler, bankalar ve muhasebeciler, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanlarının hizmetlerine devam edeceği nedenle belgelemeleri koşulu ile giriş çıkışlarını sürdürebileceklerdir.
 • Ayrıca Bakanlıklar ve Bakanlıklara bağlı Dairelerde kamu hizmetlerinde herhangi bir aksama olmaması amacıyla en üst ita Amirlerinin uygun göreceği çalışma düzenine göre çalışanlar, ihtiyaç duyulması halinde görevlerine devam edeceklerdir.
 • Lefkoşa ve Girne ilçelerinde tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanması, bu ilçeler dışındaki ilçelerde Bakanlar Kurulu tarafından alınan sokağa çıkma yasağının uzatılarak, sokağa çıkma yasağının gece saat 20.00’da başlatılması kurul tarafından önerilmektedir.
 • KAYNAK: KIBRIS POSTASI
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18