Vatandaş 'zam altında'!

Vatandaş 'zam altında'!
banner23

Bıçaklı: “Popülist davranışları bırakın”


Felek: “Emekçiler insanca yaşayabilmeli”


Bengihan: “TL döviz karşısında eridi”


Atan: “Hükümet miadını doldurdu”


Candan MERT


Ülkemizde dövizin artışını sürdürmesi ile üst üste gelen zamlar ortalığı yangın yerine çevirdi. Hükümetin birçok alanda uyguladığı zamlar hakkında Haberal Kıbrıslı’ya konuşan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu(TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu(DEV-İŞ) Başkanı Hasan Felek, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS) Başkanı Güven Bengihan ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası(KAMU-SEN) Başkanı Metin Atan, konu bağlamında yetkilileri önlem almaya çağırdı.


Bıçaklı: Alım gücü %40 geriledi


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)’nde dövizin artışını sürdürmesi ile üst üste gelen zamlar hakkında Haberal Kıbrıslı’ya konuşan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu(TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı, yapılan zamlara sendikaların hiçbir zaman sessiz kalmadıklarını, 15 gündür kamuoyuna ciddi açıklamalar yaptıklarını ve geçen hafta da Başbakanlık önünde eylem yaptıklarını söyledi. Yaptıkları eylemde halka da çağrı yaptıklarını ve ‘gelin, birlikte eylem yapalım’ dediklerini kaydeden Bıçaklı, “O zaman neredeydi millet?” diye sorguladı. Yapılan zamlar karşısında çalışanların ve halkın alım gücünün yüzde 40 oranında azaldığını dile getiren Başkan Arslan Bıçaklı, “Hükümet, ‘döviz yükseldiği için zam yapma mecburiyetinde kalıyoruz’ diye bir iddiası var. O zaman nasıl ki, akaryakıta ve diğer ihtiyaçlara dövizin yükselmesinden dolayı zam yapıyorsanız, aynı şekilde çalışanların, emeklilerin ve halkın bütününün de dövizden dolayı gerileyen alım gücünün çaresini bulsunlar” dedi.


“Popülist davranışları bırakın”


Hükümet edenlerin bu konuda mazeret üretemeyeceklerini ve halkın alım gücünün yerine konmak zorunda olduğunu belirten Arslan Bıçaklı, bu duruma çare neyse hükümeti yönetmeye talip olup, hükümet edenlerin bulması gerektiğini vurguladı. Son zamlardan sonra popülizm yaparak, ‘o onun artışını ona verdi, o artışı şuraya bağışlıyor’ gibi durumlardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Arslan Bıçaklı, “Bir ülkede milletvekilleri 18 bin TL maaş alıyorsa ve asgari ücretli 2300 ise, bunun tartışılacak bir yanı yoktur. Bütün demokratik ve adil paylaşımı olan ülkelerde en yüksek maaş ile asgari ücretli arasında 4 kattan fazla bir miktar olamaz, bizde 9 katıdır; neyi tartışıyoruz?” ifadelerini kullandı.


“Siyasilere tepkilerinizi gösterin”


Sendikaların bu durum karşısında birçok eylem ve girişimlerde bulunduklarının altını çizen Bıçaklı, “Dolayısıyla bu noktada bütün millet oturup da, her şeyi sendikalardan beklemeyecek, toplum olarak ayağa kalkmak zorundayız. Siyasiler köyümüze, kahvemize, kulübümüze geldiğinde tepkilerimizi koyacağız, hesap soracağız” dedi. Kendisinin 1 haftadır hasta olduğunu ve buna rağmen eylemlerini sürdürdüklerini kaydeden Başkan Bıçaklı, sendikaların bu çerçevede üzerlerine düşen görevleri yaptığını belirtti.


Felek: Köklü çözüm için Federal Kıbrıs


Konu bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu(DEV-İŞ) Başkanı Hasan Felek, akaryakıta gelen zammın yanında Türk Lirası(TL)’nın değer kaybetmesinden de kaynaklı olarak çalışanların alım gücünün büyük ölçüde düştüğünü ifade ederken, bunun nedeninin KKTC’deki para biriminin TL olmasından dolayı olduğunu dile getirdi. Para biriminin TL olduğu müddetçe hangi hükümet gelirse gelsin, bu sistem ve yapısal sorun devam ettikçe zamların da kaçınılmaz olacağını dile getiren Başkan Hasan Felek, “Bu konuda çıkış yolu olarak sendikamızın görüşü köklü bir çözümün ancak Kıbrıs sorununun Federal Birleşik, Avrupa Birliği üyesi bir Kıbrıs’ta istikrarlı bir para birimini kullanmaktan geçtiğini hep söylüyoruz” dedi.


“Emekçiler insanca yaşayabilmeli”


Kısa vadede en azından çalışanların alım gücünü korumak ve hayatlarını idame ettirmek için eşel mobilin 2 ayda bir uygulanmasının sendikalar olarak görevleri olduğunu kaydeden Başkan Hasan Felek, eşel mobilin kamuda ve belediyelerde çalışanları kapsadığını belirtirken, asgari ücretli için de ‘sefalet ücreti’ ve açlık sınırının altında olan asgari ücretin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.  Felek, böyle yapıldığında hayat pahalılığı ve TL’nin değer kaybından doğan zorluklar için çözüm yolu bulunabileceğini aktarırken, konuşmasında “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanıp, emekçilerin ‘insanca’ yaşayabileceği bir ücret belirlemesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.


Bengihan: TL döviz karşısında eridi


Konu çerçevesinde Haberal Kıbrıslı’ya değerlendirmelerde bulunan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, KTAMS olarak kur farkından dolayı her geçen gün özel sektör çalışanlarının daha çok mağdur olduğunu gördüklerini kaydederken, Dolar ve Euro’daki artışın TL’yi erittiğini dile getirdi. Mart ayında asgari ücret 620 dolara tekabül ettiğini aktaran Başkan Güven Bengihan, mevcut durumda tekrardan asgari ücret belirlenmesi halinde kur farkı da göz önünde bulundurulup, üzerine 6 aylık hayat pahalılığının yansıtılması gerektiğini belirtti. Kamu emeklileri ve kamu çalışanlarının hayat pahalılığı aldıklarına dikkat çeken Güven Bengihan, bu uygulamanın özel sektör çalışanlarına da yasal olarak verilmesine olanak sağlayan bir düzenlemenin gerekli olduğunu vurgularken, “Bakan ve milletvekillerinin hayat pahalılığı almamalarını düşünce olarak doğru buluyoruz lakin yasal ve teknik yönden sıkıntı oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.


Atan: “Hükümet miadını doldurdu”


Zamlar bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya konuşan Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası(KAMU-SEN) Başkanı Metin Atan, gündemde hayat pahalılığının olduğunu belirtirken, sendika olarak hükümetin miadını doldurduğu görüşünde olduklarını ve vatandaşın da aynı görüşte olduğunu bildiklerini ifade etti. Ülkenin yangın yerine döndüğünü ve vatandaş artık diz çökmüş konumda olduğunu dile getiren Başkan Metin Atan, “Bakan ve milletvekillerine verilmesi gereken hayat pahalılığı zam, düşük baremli 1453 kişiye yansıtıldı ancak bu da yasal zeminde yapılmadı.” dedi. İleride bir kurum bunu mahkemeye taşıdığı takdirde bu zeminin de ortadan otomatik olarak kalkacağını aktaran Metin Atan, asgari ücretin yine ileri bir tarihe ertelendiğini dile getirirken, “Sendikaların eylem yapılması adına gereken girişimler olmalıdır. Değişmesi gereken hükümettir neticede koalisyona ilk destek veren sendika olarak böyle düşünüyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18