VATANDAŞ ÇİLEDEN ÇIKTI: HÜKÜMET NEREDE?

VATANDAŞ ÇİLEDEN ÇIKTI: HÜKÜMET NEREDE?
Candan MERT

Ülkemizde vatandaşların en çok giderleri arasında bulunan ve ülke şartlarına göre yüksek olan elektrik tarifelerine zam yapılması, yaz mevsimine girerken vatandaşı iyice vuruyor. Koalisyon hükümeti geldikten sonra yapılan birçok zammın üstüne elektriğe gelen yüklü zam, vatandaşı çileden çıkarmış konumda.

Haberal Kıbrıslı olarak Lefkoşa’da yaşayan esnaf ve vatandaşa yapılan zamlar konusunda hükümetin yapması gerekenler bağlamında mikrofon uzattık. Zamlar konusunda oldukça dertli olan vatandaşlar, şimdiye kadar her şeye yeterince zam yapıldığını kaydederken, son yapılan elektrik zammı için ‘Dünden bugüne ne değişti?’ diyerek tepkilerini gösterdi.

Aynı zamanda daha önce Kudret Özersay’ın elektrik ücretleri için ‘Ödemeyin’ çağrısını anımsatan vatandaşlar, “Onlara göre söylemesi kolay, vatandaş, asgari ücretli çalışan ne yapsın?” ifadelerini kullandı.

Ali Kuzhan: “Bu gidişata bir ‘Dur’ denmeli”

Lefkoşa’da ikamet eden vatandaş Ali Kuzhan, Haberal Kıbrıslı’ya zamlar konusunda konuşurken, “Yapılan zamlar vatandaşlar olarak bizi derinden etkiliyor konumda. Her şeye zam yapılıyor, gün geçtikçe ödemelerimiz zorlaşıyor. Özellikle geçtiğimiz gün elektriğe yapılan yüklü zam geri çekilmeli. Devlet bu zammı düşürmek için ivedi bir şekilde önlem almalı, sonuçta yaz ayındayız ve elektriği vatandaşlar olarak mecburen fazlasıyla kullanıyoruz. Böyle giderse, asgari ücret alan bir insan, sadece elektrik ücretini bile ödeyemez konuma gelecek. Asgari ücrete yapılan 190 TL’lik artışı da elektrik yemiş olacak, acilen önlem alınmalı, bu gidişata bir ‘Dur’ denmeli.” İfadelerini kullandı.

Bekir Aktaş: “Vatandaş isyan bayrağını çekmiş durumda”

Haberal Kıbrıslı’ya konuşan çiçekçi esnaf Bekir Aktaş, “Hükümetten beklediğimiz zamları geri almasıdır, çünkü elektrik, benzin zammı derken arka arkaya bir sürü zam yapılıyor. Bu zamların neye göre yapıldığını bilmiyorum, dövize göre yapıldığı söyleniyor ancak bildiğim kadarıyla oteller, devlet işletmeleri ve kurumları gibi büyük işletmelerden alamadıkları elektrik parasını vatandaştan çıkarmaya çalışıyorlar. Vatandaşa bu kadar yüklenmemeleri lazım, 4’lü koalisyonun uzun gidip gitmeyeceği konusunda bir bilgim yok, sonumuz hayrolsun demekten başka çare kalmıyor. Bir şekilde önlem alınmalı, zamlar geri çekilmeli. Hem dükkanım, hem de evimin kirası var ve ikisini de ödeyemez konuma geldik, işlerimiz durgun. Vatandaş isyan bayrağını çekmiş durumda, ev kiraları zaten uçuk, bunun yanında elektrik su derken asgari ücret alan bir çalışan her ay borçlu çıkıyor” dedi. Üniversitede çocuk okutan aileler ayrı sıkıntıda, normal çocuk okutanlar ayrı sıkıntıda. Dövizin yükselmesi, kiraların artması artık canımıza ‘tak etmiş’ durumda.” dedi.

Sebahattin Kurt: “Zamdan başka bir icraat yapılmadı”

Çukurovalılar Derneği Başkanı Sebahattin Kurt, “KKTC’de 1989’da geldim, 30 yıldır buradayım ve 1 buçuk yıldır da Dernek Başkanlığı yapıyorum. Burayı biz vatanımız bildik. Yapılan zamlar sadece vatandaşın değil, öğrencinin, çalışanın; nefes alan herkesin sorunu. Hükümetin zam yapmaktan başka bir şey yaptığı yok, bu hükümet geldi geleli hiçbir icraat görmedik. Elektriğe son yapılan yüzde 30’luk zam hangi kriterlere göre yapılıyor? Asgari ücret 2365 TL iken, ev kiraları 2 bin TL’ye gelmiş konumda, bu insanlar ne yiyecek, ne içecek? Aileler de, çalışanlar da aynı sıkıntılardan muzdarip. Bugün özel sektörde çalışan 100 bin insan varsa, iddia ediyorum ki bunun 70 bini asgari ücretle çalışıyor ve bugünkü pahalılık ve dövizin yükselmesi ile, bu insanlar kirasını mı, elektrik-suyunu mu ödesin yoksa çoluğuna çocuğuna yiyecek bir şey mi alsın? Dolayısıyla bu zamlar derhal çekilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalçın Er: TEDAŞ şoförünün ek mesaisi 14 bin, asgari ücretli ne yapsın?

Zamlardan yakınan bir diğer vatandaş Yalçın Er, 22 yıldır KKTC’de ikamet ettiğini belirterek, konuşmasında “Her şeyden önce yapılan bu zamları çok aşırı ve gereksiz buluyorum. Bugün bir Tedaş şoförünün ek mesaisi 14 bin TL tutuyorsa, bu işlerde hükümetin de bir eksikliği olduğuna inanıyorum. Bunları kim ödüyor? Vatandaş ödüyor. Hükümetin göreve gelmeden önce verdiği vaatler, hükümete gelindiği zaman unutuldu ve her şey zamlarla beraber bize geri döndü. Bunları kesinlikle onaylamıyorum ve zamların acilen geri alınmasını istiyorum. Kiracı değilim ancak Allah kirada oturanların yar ve yardımcısı olsun diyorum; umuyorum ki hükümet diğer konular gibi bu konuya ivedi biçimde el atar.” ifadelerine yer verdi.

Cenk Çevik: Özersay ‘Ödemeyin’ diyordu, vatandaş ne yapsın?

Vatandaş Cenk Çevik, genel anlamda zamları yorumlarken, “Kartlı su sayaçları ile ilgili büyük bir sıkıntının olduğunu fark ettim, benim sayacım eski bir sayaç. Vatandaş tonu kaç liraysa onu ödüyor, diyelim ki karta 70 TL para yatıracak, içerisinde aydınlatma parası, toplama, o bu parası şeklinde ek miktarlar ekleniyor. Adam bahçesini sularken bir bakıyor ki suyu kesilmiş. Bu ek ücretlerin kartlara yansıtılmaması lazım ya da 3 aydan 3 aya fatura olarak evlere verilmesi lazım, vatandaş kartlı su alıyorsa, suyu kısıtlı olarak değil, tam yansıtmalılar. Ayrıca Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’nın su fiyatlarının düşeceği, ihtiyaçlı olan insanlara belli miktarda suyu ücretsiz biçimde vereceğine dair sözleri vardı, bunu da heyecanla bekliyoruz. Elektrik konusu ile ilgili %30 zamlar yapıldı, ben her ay 500-500 yatırıyorum, 400 TL de bakiye duruyor; bu borç nasıl bitecek? Ev kiraları konusunda da, evli bir çift 2 bin 500 TL maaş alsa, 2 bin 500 TL zaten ev kirası; nasıl çocuk okutulacak? Kudret Özersay muhalefetteyken elektriğe zam yapıldığında, ‘Ödemeyin’ diyordu, şimdi vatandaş ne yapsın? Onlar için bunları söylemesi kolay.” dedi.

Mesut Ünal: “Hükümette önlem alma çabası görmüyoruz”

Esnaf ve vatandaş Mesut Ünal, “Ekonomik anlamda yapılması gerekenlerin en başında pahalılığın düşürülmesi var. Gümrük, KDV vs derken ülkede alım gücünün düştüğünü ve sebze-meyveden başlayarak her şeyde aşırı bir pahalılığın hakim olduğunu düşünüyorum. Bu durum, asgari ücretlere gelen ya da kazandığımız rakamların yok olmasına sebep oluyor, önlemin kesinlikle alınması gerekiyor ancak hükümette ekonomik anlamda herhangi bir önlem alma çabası görmüyoruz. Popüler ve günlük siyaset yapılıyor, işin hangi noktaya gideceğini göremiyoruz bu yüzden de gelecek umudumuz bitmiş durumda. Dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için, önlem olarak Türkiye ile anlaşıp gümrük, taşımacılığı mı düşürürler; bilemiyoruz ancak 2 sene önce Türkiye’den 4 bin TL’ye gelen bir tır, şu anda 8 bin TL’ye geliyor. Bu da otomatik olarak %100 anlamda zam demek oluyor, tüketici olarak bizler %100 zamlı ürünler almış oluyoruz. Buna çare olarak askeri kantinler vs üzerinden alışveriş yapılması gösteriliyor ancak askeri kantinler de ticaret yapmaya başladı. Nereden bakılırsa bakılsın, halkın eli zayıflatılıyor konumda. Yapılan %30’luk elektrik zammı, sabaha her gözümüzü açtığımızda benzine haftalık 30-40 kuruş zam geliyor. Hayat standartlarımızı gitgide geri çekiyorlar ve bunun için de herhangi bir önlem girişimi yok.” ifadelerini kullandı.

İdris Yorgun: Kuruş zam yapıldığında ‘ödemeyin’ diyorlardı!

Zamlar konusunda dertli bir diğer vatandaş İdris Yorgun, “Vatandaşlar olarak yapılan hiçbir zammı hak etmiyoruz. Bunlar ‘sosyalist’ olarak geçiniyor ancak faşistin önde gidenleridir. Hani hiç zam yapılmayacaktı? Elektriğe bir kuruş zam yapıldığında ‘Ödemeyin’ diyen Özersay, bugün ne oldu da bu kadar zam yapıldı? Sendikalar nerede, neden konuşmuyorlar? Bunların bütün çocukları özel okullarda okuyor, bizi satıp da mı çocuklarını özel okullara gönderiyorlar?” diye sorgulayarak tepkisini gösterdi.
Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18