banner38

Var mısın yok musun?

banner32

Var mısın yok musun?
banner41
banner37
banner23

Candan MERT


Muhalefetteyken yapmayacaklarını açıkladıkları ne varsa iktidara gelince bir bir yapmaya devam eden dörtlü koalisyon hükümeti bir skandal karara daha imza attı. Maliye Bakanlığı’nda yapılan son istihdam skandal bir karar olarak ülke bürokrasisine geçti.


Erhürman söylediğini unuttu


Geçici istihdamlarla ilgili hükümet ortaklarından geçtiğimiz dönemlerde de tam tersi açıklamalar gelmişti. Bu tür istihdamlara karşı çıkan ise o günün muhalefet lideri bugünün Başbakanı Tufan Erhürman olmuştu. Erhürman, “CTP, geçici istihdam yapılmayacak sözünü tutmazsa ben yokum” diyerek açıklama yapmıştı.


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekilleri Olgun Amcaoğlu ile Dursun Oğuz ve Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Haberal Kıbrıslı’ya yaptıkları özel açıklamalarında dörtlü koalisyon hükümetinin muhalefetteyken ‘geçici işçi alımlarının yapılmayacağı’ yönündeki demeçlerinin tersine davrandığını kaydederken, mevcut hükümetin hep bu tavır içerisinde olup, muhalefetteyken konuştuklarını iktidara gelince unuttuklarını ve bu şekilde hükümetin itibarına da zarar verildiğini ifade etti.


Amcaoğlu: “Her söylediğinin tersini yapan hükümet”


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Olgun Amcaoğlu, konu bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında mevcut hükümetin sadece geçici işçi alımı konusunda değil her söylediğinin tam tersini yapan bir hükümet ile karşı karşıya bulunulduğunu aktarırken, hükümetin ‘şeffaf olacağız’ dediğini ancak hiçbir konuda şeffaf olmadığını dile getirdi. Bakanlar Kurulu’ndan çıktıktan sonra ne yapıldığına dair bir açıklama yapılmadığını, Bakanlar Kurulu’nun toplandığının bildirilmediğini ve bugüne kadar özellikle istihdam noktasında açıklayıcı bilgi verme noktasında da başarılı olunamadığını belirten Olgun Amcaoğlu, kendi çalıştığı geçmiş hükümetlerde Bakanlar Kurulu’nda istihdam noktasında öğretmen, turizm, sağlık sektörü ve diğer bakanlıklara vs ne kadar ve hangi statüde istihdam yapılacağının kurul tarafından planlanarak, bu plana göre hareket edildiğini aktardı.


Mevcut konumda hükümetin geçici işçi alımı yapmayacakları, bet ofislerini kapatacakları gibi açıklamaların tersine hareket edildiğini belirten Amcaoğlu, geçen günkü basın toplantısında Güney’deki kurulan gazinodan sonra KKTC vatandaşlarının da kumarhanelere girişi için yasal anlamda çalışma yapan kişinin iktidardaki parti başkanı Serdar Denktaş olduğunu aktardı.


“KIB-TEK, vergi rekortmenliğine oynadı”


Gelinen noktada istihdamın önemli olduğunu vurgulayan UBP Milletvekili Olgun Amcaoğlu, günümüzde turizm sektörü ve yüksek eğitimin büyük önem taşıdığını kaydederken, yatırımlara doğru teşviklerin doğru zamanda verilmesi gerektiğini ancak mevcut hükümetten bu anlamda bir çaba göremediğini dile getirdi. Geçtiğimiz gün hükümet yetkililerini 2 buçuk saate yakın izlediğini belirten Amcaoğlu, izlediği süre boyunca yetkililerin kendi kendilerine memnuniyetlerini dile getirmekten başka bir şey söylemediklerini aktardı. Olgun Amcaoğlu, 2 yıldır KIB-TEK’in artı bilanço verdiğini ve kurumun 2016 yılında ‘vergi rekortmenliği’ sırasında 2 ya 3. sıralarda olduğunu dile getirirken, 123 milyon kâr gösterilip, 12 milyon vergi ödendiğini ifade etti.  Bu yıl da hesaplara göre yaklaşık 120 milyon civarında artı bilanço çıkacağını kaydeden Amcaoğlu, “Basın toplantısında insanlara çıkıp ‘KIB-TEK 66 milyon zarara uğratıldı; Sayıştaylık göreve’ diye açıklama yapıyorlar. Buna belki ‘gelir kaybı’ denebilirdi çünkü KIB-TEK kâr amacı güden bir kuruluş değildir, insanına kaliteli elektriği sürekli sunabilme amacında olan bir kuruluştur. İstihdam noktasında bile insanlara yalan söylendi” ifadelerini kullandı.


“Dünyada bir örneği daha yok”


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Olgun Amcaoğlu, geçmiş hükümet döneminde Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) tarafından büyük kavgalar çıkarıldığını dile getirirken, “Ardından Serdar Denktaş, Kudret Beyin sözleşmeli istihdam edildiğini gördü, müsteşar ayarında koordinatör görevine atama yaparak 3’lü kararname ile göreve getirdi. Bugün ne yaptı? Kudret Beyi görevden aldı, yerine Maliye Bakanlığı’nda 2 arkadaşa atama yaptı; Barem 19’dan koordinatör olarak atadığı Kudret Beyi şu an çok basit bir sözleşmeli olarak istihdam etti. Yani 9 milyarlık maaş alan müsteşar düzeyinde bir kamu görevlisini, 4 bin TL’ye çalışan bir sözleşmeli kapsamına istihdam etti; bunun dünyada bir örneği daha yoktur” ifadelerini kullandı.


Oğuz: “Hükümet, dediklerinin tersini yapıyor”


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Dursun Oğuz,  Haberal Kıbrıslı’ya konu bağlamında yaptığı özel açıklamasında geçici işçi istihdamının yasa ile yasaklandığını anımsatırken, bu istihdamın UBP zamanında da yapıldığını ancak mevcut hükümetin tepki toplamasının sebebinin, muhalefetteyken ‘biz gelirsek bunu yapmayacağız’ demelerinin ardından iktidara geldikten sonra geçici işçi istihdamını yapmış olmaları olduğunu söyledi. Bugünün hükümetinin muhalefette ne dediyse hep tam tersini yaptığını ifade eden UBP Milletvekili Dursun Oğuz, bunların gelecekte yapılacakların da bir göstergesi olduğunu kaydederken, konuşmasında, “Halkımız, bu hükümet geçmişte ne söylediyse ona baksın, hükümetin bundan sonraki yapacağı icraatlarının, önceki söylediklerinin tam tersi olduğunu anlasın” ifadelerine yer verdi. Hükümetin, eleştirdiği her icraatı kendilerinin tekrarladığına dikkat çeken Oğuz, bu durumun kendilerine oy verenlere vermiş oldukları güvene uygun davranılmadığının göstergesi olduğunu belirtti. Dursun Oğuz, “Hükümet daha önce ‘geçici işçi olabilir’ şeklinde açıklama yapmış olsaydı bugün böyle bir tepki ile karşılaşmayacaklardı” ifadelerini kullanırken, geçmişte meclis kürsüsündeki konuşmalara ters davranıldığından dolayı hükümete iktidar kaybettirildiğinin altını çizdi.


“Halkın geleceğini çaldılar”


Mevcut hükümetin ‘koltuk hükümeti’ olduğunu ifade eden UBP Milletvekili Dursun Oğuz, “UBP koltuğa meraklı bir parti değil, ama bugün onlar o koltuklarda kalmak için kendilerinin yıllarca inanmış oldukları düşüncelerinden taviz verecek konuma geldiler. Ki bu durum; toplumun gözündeki siyasete güven aşılayıp, ‘yeni siyasetçiyiz’ diyenlerin de eskilerden bir farkının olmadığını göstermiş oldu. Halkın geleceğini ve güvenini çaldılar” dedi. Mevcut konumda muhalefet olan kendi partilerinin de eleştiri yapmasına gerek olmadığını ve halkın gerekli eleştiriyi yaptığını dile getiren Dursun Oğuz, hükümetin mevcut konumunda her alanda tepki aldığını ve hükümetten memnun olan bir kesimin olmadığını belirtirken, “Hükümet desin ki; şunlar benden memnundur. Bunun içerisinde sendikalar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler; kısacası halk var. Halkı temsil eden hiçbir kurum/kuruluş bu hükümetten memnun değildir; o yüzden bu hükümet koltukta oturmaya ısrar etmemelidir, çünkü ülkeyi ‘yönettikleri’ her gün, bu ülkeye zarar veriyorlar, zararlar arttıkça tamir edilmesi daha zor bir hal alıyor. Her icraatlarında sınıfta kaldılar” ifadelerini kullandı.


Arıklı: “Tek kelime ile fiyasko”


Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasına, “Deveye sormuşlar ki ‘Boynun neden eğri?’ O da demiş ki; ‘Nerem düzgün ki?’. Yani bu hükümetin hangi icraatı düzgün, seçim öncesi vaatlerine uygun ki?” ifadeleri ile başlarken, konuyu ‘tek kelime ile fiyasko’ olarak değerlendirdi. Hükümetin bir taraftan ‘geçici istihdam yapılmayacak’ dediklerini ve buna rağmen hala arka kapıdan hatır-gönül ile kendi partililerini işlere yerleştirdiklerinin görüldüğünü aktaran Başkan Erhan Arıklı, “Kendilerini hem Allah’a hem de vatandaşa havale ediyoruz” dedi. Erhan Arıklı, karşımızdaki hükümet modelinin ‘bir söylediğinin diğer söylediğini tutmayan bir hükümet modeli’ olduğunu dile getirirken, önümüzdeki günlerde bu durumun ‘sen yaptın, ben de yaparım’ durumuna geldiği takdirde ciddi bir kriz ile karşı karşıya kalınacağını kaydetti.


Arıklı, konu bağlamında basının duyarlılığına teşekkürlerini ilettiğini ifade ederek, meclisin kapalı olmasından dolayı yetkililerin kendi denetimlerinden kurtulduklarını düşündüklerini ancak basın sayesinde yapılan yanlışlıkların gün yüzüne çıkarılmaya devam edildiğini vurguladı. Basının bu çerçevede yanlışlara mümkün olduğunca karşı çıkılmasına yardımcı bir etken olduğunun altını çizen Erhan Arıklı, “Hükümetin, ‘ölü dönem’ dediğimiz meclisin kapalı olduğu bu dönemleri bir fırsata çevirmemesini ve bu haksız icraatlarına daha fazla devam etmemesini umuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3