Uyuşturucu madde zanlıları mahkemeye çıkarıldı

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye yarım kilo uyuşturucu olduğuna inanılan madde ithal ettikleri iddiasıyla tutuklanan Necmettin Taşkın ve Salih Güner, 7 gün daha polis nezaretinde kalacak

Uyuşturucu madde zanlıları mahkemeye çıkarıldı
banner23

Beyarmudu’nda çarşamba günü ele geçirilen yaklaşık yarım kilo uyuşturucu maddeyle ilgili polis soruşturması devam ederken, uyuşturucuyu ithal ettiği öne sürülen 38 yaşındaki Necmettin Taşkın ile Taşkın’ı almak için bölgeye gittiği iddia edilen 36 yaşındaki Salih Güner’in tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı.

Polis, ele geçen uyuşturucu maddeyle bağlantılı bir kişinin daha arandığını ve aranan emarelerin yanı sıra alınacak ifadeler de olduğunu belirtti.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz’ün huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mahir Türe’yi tanık olarak dinletti.

Tanık polis Mahir Türe, zanlıların 5 Eylül 2018 tarihinde Beyarmudu’nda meydana gelen “kanunsuz Hintkeneviri ve sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde ithal ve tasarruf” suçlarına methaldar olduklarını söyledi.

Polis memuru zanlı 1 Necmettin Taşkın’ın “kanunsuz uyuşturucu madde verme ve tasarrufu” zanlı 2 Salih Güner’in ise “kanunsuz uyuşturucu madde alma ve tasarrufu” suçlarına methaldar olduklarını kaydetti.

Tahkikat memuru, 5 Eylül 2018 tarihinde saat 21.30 raddelerinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nce alınan bilgide zanlıların Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde olduklarının ve KKTC’ye gelirken tasarruflarında uyuşturucu madde getirecekleri öğrenildiğini anımsattı.

Aynı gün Beyarmudu köyüne gidilerek köyün ilkokulu içerisine Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nden bir polis ekibi tarafından pusu görevi başlatıldığını anlatan tanık polis, aynı gün saat 22.40’ta zanlı 1 Necmettin Taşkın’ın Beyarmudu İlkokulu’nun arka kısmından kaçak olarak KKTC’ye giriş yaptığı esnada elinde tutmakta olduğu kumaş çanta ile tespit edildiğini hatırlattı.

Mahir Türe, konu çanta içerisinde yapılan aramada 1 adet streç poşetle sarılı naylon poşet içerisinde yaklaşık 530 gram ağırlığında sentetik cannabionid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, yine 1 adet streç poşete sarılı naylon poşet içerisinde 28 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu söyledi.

Zanlı 1 Taşkın’ın üzerinde yapılan aramada giymekte olduğu şortun sağ cebi içerisinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan emareler bulunup suçüstü tutuklandığını kaydeden Türe, akabinde zanlı 1 Necmettin Taşkın’ı almak için Beyarmudu Camisi yakınlarında beklemekte olan zanlı 2 Salih Güner’in de aracında tespit edilerek üzerinde arama yapıldığını bildirdi.

Tanık polis, zanlı 2 Salih Güner’in üzerinde yapılan aramada giymekte olduğu şortun sol alt cebi içerinde yaklaşık 2 gram ağırlığında ve 2 adet kâğıt parçasına sarılı yaklaşık 3 gram ağırlığında sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan maddelerin emare olarak alındığını hatırlattı.

Zanlı 2 Salih Güner’in de suçüstü tutuklandığını ifade eden polis memuru, yine aynı gün zanlı 1 Necmettin Taşkın’a ait olan aracın Dörtyol köyünde bir marketin yanında tespit edildiğini ifade etti.

Tahkikat memuru, araç içerisinde zanlı 2 Salih Güner’in huzurunda yapılan aramada aracın vitesi arkasında bulunan cep içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan kalıntılar tespit edildiğini ve yine aracın orta konsolu içerisinde uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan toplam 2 bin 320 TL para bulunarak emare alındığını aktardı.

Zanlı 2 Salih Güner’in, itiraf niteliğinde gönüllü bir ifade verdiğini anımsatan polis memuru, mesele ile ilgili olarak aranmakta olan bir de şahıs olduğuna değindi.

Mahir Türe, zanlılar aleyhine yürütülen polis soruşturmasının devam ettiğini işaret etti ve mahkemeden zanlının 7 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlı 1 Necmettin Taşkın’ın avukatının sorularını yanıtlayan polis memuru, zanlının uyuşturucuyu kabul etmediği yönünde bir beyanı olduğunu, Rum tarafına Ayia Napa’ya eğlenmeye gittiğini söylediğini bildirdi.

Zanlı 2 Salih Güner’in avukatı ise uyuşturucu maddelerin müvekkiline ait olmadığını, bu nedenle de uyuşturucular üzerinde parmak izinin de çıkmayacağını açıkladı.

Yargıç Mine Gündüz, zanlıların soruşturma maksatlı 7’şer gün daha poliste tutuklu kalmalarını emretti.

kaynak:kıbrıs gazetesi

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18