Üreticilerin Ve Tüketicilerin Gözü Kulağı Mecliste

Üreticilerin ve tüketicilerin gözü kulağı Cumhuriyet Meclisi Yeni Yasama Yılı’nda olacak. Hem faiz oranlarını düzenleyecek yasa hem de Hal Yasası yeni dönemde hükümetin ev ödevleri arasında olacak.

Üreticilerin  Ve  Tüketicilerin Gözü  Kulağı  Mecliste
banner23

Üreticilerin ve tüketicilerin gözü kulağı Cumhuriyet Meclisi Yeni Yasama Yılı’nda olacak. Hem faiz oranlarını düzenleyecek yasa hem de Hal Yasası yeni dönemde hükümetin ev ödevleri arasında olacak. Haberal Kıbrıslı Gazetesi hem Hal Yasası’nı hem de faiz oranlarını düzenleyecek yasayı uzmanlarına ve üreticilere sordu. K. T. Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu “Hal Yasası böyle üç-beş günde çıkarılacak bir yasa değildir. Zaten geçen dönemki dörtlü koalisyon hükümetinde tepkimizi biz koymuştuk. Yeni hükümetten de şu ana kadar bize bir bilgi gelmedi ama Perşembe günü Tarım Bakanı Dursun Oğuz ile görüşeceğiz kendisine de bunu ileteceğiz” şeklinde konuştu. Mali Müşavir Aydın Soyer de, “faiz konusu çoktan geçmeliydi. Tüm çağdaş ülkelerde bu faizle ilgili yasalar yapıldı ve makul oranlara düşürüldü. Bizim ülkemizde de bir an önce Bankacılık Yasası’nın geçmesi gerekiyor zaten bu geçerse de faiz oranları otomatikman düzelecektir” dedi.

“Hal Yasası 3-5 Günde Geçmez”

K. T. Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu “Hal Yasası böyle üç-beş günde çıkarılacak bir yasa değildir. Zaten geçen dönemki dörtlü koalisyon hükümetinde tepkimizi biz koymuştuk. O dönemde bizi Ekonomi Bakanlığı’ndan son dakika arayan müdür ve müsteşarlar görüşlerimizi iki ya da üç gün içerisinde bildirmemizi istemişti. Sanki de Hal Yasası üç günde hazırlanacakmış ve bitecek bir yasaymış gibi davrandılar. Ama şu ana kadar bu Hal Yasası’nı biz görmüş değiliz. Görmediğim için de içerikle her hangi bir yorum yapma hakkına da sahip değiliz. Ancak gördüğüm kadarıyla bu yasa halciler tarafından yapılmış ve halcileri koruyan bir duruma doğru gidiyor. Böyle konuşmamın nedeni de bizlere yani sivil toplum örgütlerine şu ana kadar bir taslağın ulaştırılmamasıdır. En azından benim birliğim bunu görmedi. O yüzden Hal Yasası’nın geçerliliği olmayacağı gibi sivil toplum örgütleri tarafından da benimsenmeyeceği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı. 

“Bakan Oğuz İle Görüşeceğiz”

Alioğlu, “bu Hal Yasası’nı iyice inceleyip Türkiye’den ya da Avrupa’dan örneklerini alıp iyi bir düzenleme yapmak gerekir. Bu Hal Yasası’nın içeriğinde üretici birliklerinin de temsili hakları olması lazımdır. Bu konuyla ilgili bir girişimde yapmayı düşünmüyorum, çünkü gerçekten yorulduk. Anlatmaktan dilimizde tüy bitti. Biz izleyip göreceğiz ama bize de gönderirlerse tabi ki inceleyeceğiz. Ama ben başarılı olacağına inanmıyorum. Yeni hükümetten de bize bir bilgi gelmedi ama Perşembe günü Tarım Bakanı Dursun Oğuz ile görüşeceğiz kendisine de bunu ileteceğiz” şeklinde konuştu.

“Faizle İlgili Düzenleme Çok Önce Yapılmalıydı”

Mali Müşavir Aydın Soyer de, “faiz konusu çoktan geçmeliydi. Tüm çağdaş ülkelerde bu faizle ilgili yasalar yapıldı ve makul oranlara düşürüldü. Bizim ülkemizde de bir an önce Bankacılık Yasası’nın geçmesi gerekiyor zaten bu geçerse de faiz oranları otomatikman düzelecektir. Şu anda faiz oranları Merkez Bankası’nın kontrolüne bırakılmıştır, Merkez Bankası da faiz oranlarında bankaları serbest bırakmıştır. Aslında bu kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu yasa geçerse kötü niyetli bankacıların da önüne geçilerek vatandaşın mağduriyeti önlenmiş olur” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18