banner38

Ülke karanlığa doğru gidiyor

banner32

Ülke karanlığa doğru gidiyor
banner41
banner37
banner23

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Yüksek İdare Mahkemesi'nin Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı'nın bir alt kuruluşu olan TPİC'ten doğrudan akaryakıt alımı kararını ara emri ile durdurulmasını sosyal medya hesabından değerlendirdi.

Erhan Arıklı, Teknecik’te 8 günlük yakıt stoku bulunduğuna dikkat çekerek "Bu sebeple Bakanlar Kurulu yakıt sıkıntısı yaşanmaması için TPİC'ten yeni bir alım için karar üretmiştir. Bu alım yapılmazsa 8 gün sonra ülke karanlığa gömülecektir." ifadelerini kullandı.

Erhan Arıklı'nın açıklamasının tamamı şöyle:

ZORUNLU BİR AÇIKLAMA...

Issığ Göl İş Formuna katılmak için Kırgızistan’dayım. Yokluğumda Bakanlığımla ilgili bir kaç önemli gelişme hakkında kamuoyuna bilgi vermem hasıl olmuştur;

1)Yüksek İdare Mahkemesi Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığının bir alt kuruluşu olan TPİC'ten doğrudan akaryakıt alımı ile ilgili eskiden alınmış bir Bakanlar Kurulu kararını ara emri ile durdurmuştur. O karar zaten alımın bir kısmı gerçekleştiği için zaten uygulamada değildi.

Kıb-Tek Akaryakıt temin ve taşıma ihalesi Sideral Ltd isimli firmanın evraklarındaki problem nedeni ile MİK tarafından iptal edilmiş, Kurum aynı gün yeni bir ihale için MİK'e müracaat etmişti.

Bu ihale ayın kanuni zorunluluk gereği 20 Eylül tarihinde sonuçlanacaktır.

Teknecik’te ise 8 günlük yakıt stoku bulunmaktadır.

Bu sebeple Bakanlar Kurulu yakıt sıkıntısı yaşanmaması için TPİC'ten yeni bir alım için karar üretmiştir. Bu alım yapılmazsa 8 gün sonra ülke karanlığa gömülecektir.

Kamuoyunda Bu ihaleleri sanki biz iptal ediyormuşuz gibi bir algı oluşturuluyor. Oysa ihale süreci tamamen MİK'in kontrolü altındadır. Bakanlığımızın MİK'e talimat veya baskı uygulaması mümkün değildir. Ama malum çevreler, sanki de ihalenin bizim yüzümüzden iptal edilip ertelendiği algısı oluşturmaya çalışmaktadır.

Öte yandan bu ara emri sonrası mahkemelerin elektriği bilinmeyen kişiler tarafından kesilmiştir. Ara emrini alan ve aynı zamanda Barolar Birliği Başkanının talihsiz açıklaması ve arkasından EL-SEN Başkanının açıklaması bu elektrik kesme olayının bir komplo olma ihtimalini kuvvetlendirmektedir.

Siyaseti Baronun iliklerine kadar sokan Sayın Baro Başkanının bu tür açıklamalarını, üyesi olan değerli hukukçuların sorgulaması daha doğru olacaktır.

Kıb-Tek ile ilgili bir diğer açıklama da Ombudsman tarafından gelmiş ve Kamuoyu tarafından yanlış algılanmıştır.

Değerli Ombudsman Kurumda yapılan terfi ve tayinleri ilgili açıklama yapmıştır. Göreve geldiğimiz günden itibaren Sendikanın yoğun taleplerine rağmen herhangi bir istihdam yapılmamıştır. Sendikanın istihdam talebi doğru taleptir. Kurumda ciddi manada teknik eleman sıkıntısı yaşanmaktadır. Ama bu süreçte yeni bir istihdam söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3