'Türkiye'ye teşekkür ederiz'

'Türkiye'ye teşekkür ederiz'

Toros, “Türkiye ile özel ilişkiler olmasaydı şu anki refah seviyesine gelmemiz mümkün olamayacaktı. Türkiye’ye, devam eden “cömert” katkıları için teşekkür ederiz” dedi.


Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi 91 milyon 742 bin 200 TL’lik Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesini görüşerek oy çokluğu ile onayladı.

Toplantıda, bakanlık bütçesiyle ilgili ilk konuşmayı Komite Başkanı CTP Milletvekili Fikri Toros yaptı. Ekonomi ve enerjinin tek çatı altında yer almasının doğal olduğuna işaret eden Toros, ülkenin özel konumu göz önüne alındığında tecrit konumu devam ettiği sürece ekonominin hiçbir zaman siyasetten ayrı değerlendirilemeyeceğini dile getirdi.

Türkiye ile özel ilişkiler olmasaydı ülkenin şu anki refah seviyesine gelmesinin mümkün olamayacağını anlatan Toros, Türkiye’ye, devam eden “cömert” katkıları için teşekkür etti.

Ülkelerin kalkınması açısından üretimin önemine değinen Toros, ekonomik büyüme ve ekonomik kalkınmanın birbirinden farklı olduğunu, kalkınmanın ülkenin hem sosyal hem ekonomik alanda sınıf atlaması anlamına geldiğini söyledi.

“Ekonomik kalkınma”

UBP’nin “muhafazakâr” siyasi ekonomik politikalarından sonra oluşan 4’lü koalisyonun esas odağının sosyal ve ekonomik kalkınma olarak belirlendiğini anlatan Toros, tüm koalisyon ortaklarına bu konulara önem verdikleri için teşekkür etti.

Ülkedeki kalkınma stratejisi içerisinde bir taraftan yerel sermayesi yetersiz kalırken diğer taraftan yerli sermayenin yabancı sermayeye karşı korunması gerektiğini anlatan Toros, yatırımları doğru yönlendirmenin önemine değindi.

Ülkede ciddi bir finansman sıkıntısı yaşandığını anlatan Toros, siyasi tecridin de önemli sorun olduğunu belirtti.

Öte yandan bu durumu iyileştirmenin hükümetin öncelikleri arasında olması gerektiğini kaydeden Toros, Özdil Nami’nin Ekonomi ve Enerji Bakanı olmasının değerli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Yatırım ikliminin rekabet edebilirlik sorununu iyileştirmek için ülkede kapsamlı bir vergi ve kamu reformuna ihtiyaç olduğunu dile getiren Toros, bürokrasi konusunda radikal çözümlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Enterkonnekte sistem”

Yatırım iklimi konusunda enerji alanındaki sorunların da çözülmesi gerektiğini dile getiren Toros, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanabilmek için enterkonnekte sisteme geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Güney Kıbrıs’la rekabet edebilmek için finansman maliyetleri konusunda çalışmaya ihtiyaç olduğunu anlatan Toros, bu konuda atılması gereken adımlar olduğunu anlattı.

Dış pazarlara erişim ihtiyacı konusuna da değinen Toros, Türkiye’nin sunduğu kıyı ticaret, menşei ve lojistik imkânlarının daha iyi kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Standartlar önemli”

Toros, yurt dışı pazarlarının talep ettiği standartlara ulaşmanın da önemine işaret etti.

“Sanayi bölgelerinden utanç duymaktayız” diyen Toros, sanayi bölgelerinin bir yönetime ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Bu yönetimin en etkin şekilde sanayi bölgelerinde faaliyet gösterenler tarafından mümkün olabileceğini, devletin bunu işletmesi değil sadece yönetmesi gerektiğini kaydeden Toros, sanayi bölgelerinin işletmelerinin oluşturulacak konsorsiyuma aktarılması gerektiğini dile getirdi.

Hidrokarbon konusuna da değinen Toros, hiçbir ülke rezervinin tek başına ekonomik olamayacağını, rezervlerin bir ağ içinde birleştirilip Kıbrıs’tan Türkiye’ye bir ağ ile yönlendirilmesiyle bir ekonomik değere sahip olabileceğini dile getirdi.

Toros hidrokarbonun hem Kıbrıs hem de bölge açısından önemli bir fırsat olduğunu, konunun bu bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

 
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18