'Turizme ayrılan bütçe yeterli değil'

'Turizme ayrılan bütçe yeterli değil'

“Girne’nin doğal yapısını bozmak istemiyoruz”


 “Son 42 yılın en başarılı dönemi”


Rabia ÇAKMAK


Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, ülkenin turizm yapısını ele alırken turizm alanında yapılmış ve yapılacak olan gelişmeleri açıkladı.

 

“Bütçe yeterli değil”

 

Esenyel,Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Ayak Üstü 1 Saat” isimli programda günümüzde turizmin lokomotif sektör olduğunu ve ülkemizde turizm için ayrılan finansın büyük ölçüde sıkıntı da olduğunu belirtirken, diğer ülkelerin turizmin tanıtılmasında ciddi işler yaptığını fakat bizim 10 bin TL gibi bir tanıtım ücreti ile bir şey yapılamayacağının yanında,  Çin pazarında ülkenin tanınmadığını ifade etti.

“Son 42 yılın en başarılı dönemi”

Esenyel,  yakın zamanda mecliste turizm için ayrılmış bütçenin onaylanacağını aktarırken Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan 70 sayfalık bir kitapçığın basım için gönderildiğini ve içeriğinde 2016 itibari ile 2017’ ye kadar yaptıkları bütün icraatları içermesiyle birlikte son  42 yılın en başarılı dönemine sahip olduklarını aktardı. Esenyel, yıllarca ülkeye gelen ve konaklayan kişi sayısının bir milyonu bulmadığını aktarırken Turizm Bakanlığı’nı devir aldıklarında bu sayısının 740.000  olduğunu  fakat 17 ayda bu rakamı 1 milyon 142 bine çıkardıklarını açıkladı.

Bir diğer konu olarak Harman tarafından “Girne-Çatalköy imar planı bundan önceki zamanlarda sizin etkinizle geri çevrildi fakat şimdi okuduğumuz da bunun kabul edildiğini görüyoruz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna,  bu imar planı içersinde 110 yatağa sahip olduklarını ve bunun da 2 yıldızlı bir otele tekabül ettiğini açıklarken bu konu ile alakalı “önemli bir noktaya değindiniz ” ifadelerini kullandı. Esenyel, yapılan imar anlaşmasının turizmde çok büyük tıkanıklara sebep olacağını söyledi.

 

“21 bin 845 yatak kapasitesini 40 bine nasıl çıkaracağız” sorusunun ardından izni alınan ve inşaata başlamayan ve artı inşaata başlayan ve daha henüz bitmemiş yapılardan bahseden Esenyel, bunlara örnek olarak Adalı, Bafra İskandil şeridindeki 14 tesisinde bitirilmesi ve Girne bölgesinde inşaatına başlanıp bitirilmemiş yapıların 3 yıla kadar bitirilmesi dahilin de bu sayıyı elde edebileceklerini ifade etti. Esenyel, turizm açısından bakıldığında rum kesimine 3.7’lik kuzey kesimine 1.2’lik bir turist oranının geldiğini açıklarken, ülkeye direk uçuş olmadığının da altını çizdi. Vatandaş tarafından yöneltilen “turizm beş yıldızlı otellerle mi kalkınacak küçük butik otellerle de doğru hizmet karşılığında turizmde gelişme olmaz mı” sorusuna Esenyel, küçük butik oteller ile turizmin kalkınması için Türkiye’den yetkililerle sürekli fikir alış-verişi yaptıklarını açıklarken, doğru kapı çalındığı taktir de sıkıntıların giderilebileceğini açıkladı.

“Turistler ülkemizi güvenli buluyor”

Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, mart ayında dünyanın en güzel hava koşullarına sahip olmasının yanında komşu ülkede yaşanan savaşın Kıbrıs turizmini etkilememesiyle birlikte ülkenin genelinde turistler için yapılan “neden ülkemizi turizm için tercih ediyorsunuz” anketinden 300’e yakın geri dönüş aldıklarını aktarırken %27’lik bir kesimin ülkeyi güvenli bulduğu için geldiğini açıkladı. %17’ lik kesiminde ödedikleri turizm bütçesinin karşılığında aldıkları hizmetin iyi olmasına bağlı olduğunu ifade eden Esenyel, turizm için devlet tarafından %2,6’lık payın oldukça az olduğunu ve bütçenin %4’lük bir orana çıkması dahilinde turizm tanıtımı için daha çok imkanların olabileceğini bildirdi.

“Amaç sezona yetiştirmek”

Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, %2,6 gibi bir turizm bütçesine sahip olduklarını ve  mecliste turizm bütçesinin onaylanacağını aktardı.

 

Çevre kirliliğini değerlendiren Esenyel, vatandaş tarafından “önemli olan turizmi canlandırmak değil çevrenin temizliğine dikkat etmek” sözüne katıldığını ve yapılmış ve yapılacak olan eylemlerin alt yapı olduğunu, %12’lik bir alt yapıya sahip olduklarını aktardı. Esenyel yaptıkları derin deşarj sistemi ile deniz ve sahillerin temizliğini kontrol edebileceklerini ve herhangi bir otel veya tesisden kaynaklanan kirlilik karşısında durduracaklarını, bütün çalışmalarının sezona yetişmek olduğunu bildirdi.

“Ada bir dinamizme sahip”

Esenyel, sakin bir ülkeye sahip olmalarının yanında son zamanlarda Kıbrıs’ ta eğlence mekanlarının arttığını ve artık gençlerimizin eğlenmek için Güney Kıbrıs Rum tarafına gitmek yerine Kuzey Kıbrıs’ın yerel otellerinde eğlendiklerini açıkladı. Adanın belli bir dinamizme sahip olduğunu ifade eden Esenyel, “sahil kesiminde yaşayan halkımız yazın eğlence mekanlarından gelen seslerden rahatsız oluyor bunun için ne yapacaksınız” sorusunun ardından bu konu ile alakalı halkın haklı olduğunu ve bu konu ile alakalı işler yapacaklarını açıkladı.

“Alaçatı gibi olamıyoruz “

 

Neden bir Alaçatı olamıyoruz?” sorusuna Esenyel, Alaçatı’yı Alaçatı yapan yerli halkın olduğunu ve Alaçatı halkı tarafından sadece Alaçatı’ya özgü el emeği ürünlerin satılmasının turizmin çarkının dönmesine sebep olduğunu aktardı. Halk tarafından yapılan otantik motel tarzı Alaçatı evlerinin yüksek fiyatla kiralanmasına sebep olarak Alaçatı ruhunun evlere ve ürünlere yansımış olması ve turizm için etkileyici faktör olduğunu aktaran Esenyel, Kıbrıs’ın Alaçatı gibi olabilmesi için Kıbrıs halkının bu işte önemli sorumluluklarının olduğunu, devletin sadece destek olabileceğini ve Kıbrıs’a özgü el emeği ürünlerin yapılıp satılması sonucunda tanınmış bir yer olabileceklerini açıkladı.

“Girne’nin doğal yapısını bozmak istemiyoruz”

 

Girne yat limanından bahseden  Esenyel, limanın içerisine yapılacak olan marinada  otantik ve modern kafelere yer vereceklerini ve bunun yanında  marina projesinin turizmi bir tık üste taşıyacağını bildirdi. Gündemlerinde olan teleferik projesine onay vermeyeceklerini ileten Esenyel, böyle bir projenin doğal yapıyı bozacağını ve bundan dolayı bu projeyi rafa kaldırdıklarını aktardı. Girne ile alakalı yapılacak olan projelerin Girne doğal dokusunu bozabileceğini ve bundan dolayı projeleri gerçekleştirirken bir kez daha düşündüklerini aktardı.

 
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18