'Tüm emekçi kadınlara selam'

'Tüm emekçi kadınlara selam'

HTKS Kadın üyeleri "HTKS 8 Mart 1857 'de emek ve eşitlik uğruna can vermiş 129 kadına ve bugün mücadeleyi yükselten tüm emekçi kadınlara selam durur"


Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, kadınların sömürüye ve ezilmeye karşı insani çalışma koşulları ve çalışma süreleri için “eşit işe eşit ücret” kavramını merkezine alarak başlattığı mücadelenin yıl dönümü olduğunu belirtti.

HTKS kadın üyeleri adına Milhan Beysoylu Alasya tarafından yayınlanan mesajda, kadının, toplumsal varlığın eşit sağlayıcısı olduğuna dikkat çekilerek, buna rağmen sosyal ve ekonomik değerlerden hakkı olan eşit payı alamadığı kaydedildi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin faaliyete geçirilmemesi, kadın sığınma evlerinin açılmaması, yasa dışı kadın ticaretinin son hızla devam etmesi ve bir türlü önü alınmayan kadın cinayetlerinin devam ettiğini kaydeden Alasya, “HTKS 8 Mart 1857 gününde emek ve eşitlik uğruna can vermiş 129 kadına ve bugün mücadeleyi yükselten tüm emekçi kadınlara selam durur” ifadelerini kullandı.

Bay Sen Başkanı Sakallı "Büyütmeye çalıştığımız dayanışma ve emek mücadelesinin tarihi

Bay-Sen Başkanı Salih Sakallı “Ne 1 Mayıs ‘çiçek, böcek, bahar günü’ ya da herhangi bir dini bayram tarzında kutlama günüdür, ne de 8 Mart ‘kadın veya erkek’ cinsiyetine özel bir günüdür” ifadelerini kullandı.

Sakallı, Bay-Sen Yönetim Kurulu adına yayınladığı 8 Mart mesajında, bu önemli tarihlerin tümünün birçok emekçinin canları, kanları pahasına ödediği bedelle kazanılıp birlik ve dayanışmayı büyütmek için her yıl yaptığı ve büyütmeye çalıştığı emek mücadelesinin tarihleri olduğunu kaydetti.

Sakallı, BAY-SEN Yönetim Kurulu olarak, en başta kurumdaki kadın emekçi mesai arkadaşları olmak üzere tüm emekçilerin “Dünya Emekçi Kadınlar Gününü” en içten dileklerle kutladığını bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18