T&T'nin hesapları Yüksek Mahkeme kararı ile ilk kez incelenecek

Taş Yapı ile Terminal Yapı'nın ortak olduğu Ercan işletmecisi T&T konsorsiyumunun şirket hesapları, aralarındaki dava ve istinaf süreci ardından Yüksek mahkeme kararı ile ilk kez incelenecek.

T&T'nin hesapları Yüksek Mahkeme kararı ile ilk kez incelenecek
banner23

Yüksek Mahkeme, bir süre önce istinafa giden T&T’nin alt mahkemenin “hesapların incelenmesi” emrini onayladı. Böylece bugüne değin mali finansal hesapları kimseye sunmayan T&T’nin hesapları incelenecek ve alacaklı olan ama ciroyu dahi göremeyen devlet de kârı zararı bilecek.

Terminal Yapı, Taş Yapıyı ve Kaner şirketini ortak oldukları T&T’de hesaplarını paylaşma (inceleme) talebi için Kaza mahkemesi emir vermişti. Taş Yapı da ‘T&T’nin hesapları açmam’ diyerek istinafa gitmişti.

T&T hesaplarını ne vergi dairesi ne de resmi rapor olarak sunmuyor, bazen beyan ediyor, genel kurul yoluyla da aklamıyordu. Bu nedenle de devlet alacağını sunulan raporlara bakarak değil, Havacılık Dairesi’nden gelen bilgiler ile taahhuk ediyor ancak bunu da tahsil edemeyince haciz yoluna gidiyordu. Devlet alacağı KDV için de iki yıl mahkemede uğraşmıştı.


Mahkemelerde kayyum atanması talebi ile T&T’nin feshi dâhil alacaklıların davaları da mevcut. Devletin T&T ile gelir paylaşımı anlaşması ciroya dayalı % 47.8… Yap-işlet-devret modeli ile 25 yıllığına özelleştiren Ercan Havaalanında Taşyapı-Terminal Yapı (T&T) konsorsiyumunun ortaklarından Terminal Yapı’nın direktör atanması ile ilgili davaları da kamuoyuna yansımış, geçen süre zarfında ne havalimanı bitmiş ne de devlet parasını alamamıştı.

Hesap inceleme emrinde Yüksek Mahkemenin alt mahkemenin kararını onaylaması ile Ercan’da TT’nin hesapları ilk kez incelenebilecek.

kaynak:kıbrıs postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18