Tozlu hava etkili olacak

banner32

Tozlu hava etkili olacak
banner37
banner23

Tozlu hava bir haftadır bölgedeki etkisini sürdürüyor. Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada tozun, 11 Mayıs Salı gününe kadar etkili olacağı bildirildi.

Konuyla ilgili Türk Ajansı Kıbrıs’a açıklamada bulunan Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, “Cezayir’de derin bir alçak basınç sistemi var. Oradan kalkan toz, yüksek seviye rüzgarlarıyla bölgemize taşınmaya devam ediyor” dedi.

Tozun dağılması için yağışa veya rüzgara ihtiyaç olduğunu kaydeden Buran, “Yağış yok, rüzgar da tozun geldiği yönden estiğinden taşınım sürüyor” şeklinde konuştu.

BURAN: “BU BENİM KARŞILAŞTIĞIM EN UZUN SÜRELİ TOZ TAŞINIMLARINDAN BİRİ”

Gezici alçak basınç sistemlerinin baharda Kuzey Afrika’ya düştüğünü, buradaki çölleşmiş alanlardan kaldırdığı tozu da bölgeye taşıdığını belirten Buran,  “Bir haftadır bölge tozlu havanın etkisindeydi.  Bu durumun salıya kadar devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Bunun bugüne kadar karşılaştığı en uzun süreli toz taşınımlarından biri olduğunu da kaydeden Buran, toza karşı hassasiyeti olan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

4 -5 DERECE DÜŞEN SICAKLIKLAR YİNE MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, sıcaklıklar konusunda konuştu.

Raif İlker Buran,  39 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığının 4-5 derecelik düşüşle, iç kesimlerde 33-36, sahillerde 25-28 dolaylarına seyrettiğini belirtti.

Buran,  düşüşe rağmen sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini de kaydetti.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18