Töre'den Özersay'a sert gönderme

Töre'den Özersay'a sert gönderme
banner23

Meclis Başkan Yardımcısı Töre, “Kudret Özersay siyaseti bilmiyor, hala da bildiği yok. İyi bir bürokrat, müzakereci olabilir ancak siyaset, devlet adamlığı, liderlik başka bir şeydir” dedi.

Dış siyasette hareketli günlerin yaşandığı KKTC’de bir diğer hareketlilik de iç siyasette Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik yaşanıyor. Cumhurbaşkanlığına yönelik pozisyonların yapılan açıklamalarla belirlendiği şu günlerde parti içi kulisler ve çeşitli söylentiler de kamuoyunun gündemine yansımaya devam ediyor.

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, son günlerde UBP içerisinde yaşandığı ileri sürülen çatlaklar, anlaşmazlıklar ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik fikir ayrılıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

Töre, UBP’nin köklü bir parti olduğunu söyleyerek, genel başkanın aday çıkması durumunda tek adayla yürütecekleri Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin, UBP Genel Başkanı’nın aday çıkmaması durumunda ise birden fazla adayın yarışma ihtimali de göz önünde bulundurularak, adayın seçim yolu ile şekilleneceğini kaydetti.

“UBP’DE ÇATLAK YOK”

Ulusal Birlik Partisi’nin hem ulusal duruşu olan bir parti hem de bir kitle partisi olduğunu vurgulayan Zorlu Töre, KKTC genelinde yaygın örgüt ve 13 bin civarında üyeye sahip en büyük parti konumunda olduğunu söyledi.

UBP içerisinde yaşandığı söylenen anlaşmazlıklar hakkında açıklamalarda bulunan Töre, kamuoyuna yansıdığı ve konuşulduğu şekilde parti içerisinde ciddi fikir ayrılıkları ve kopuşların söz konusu olmadığını dile getirdi. Töre, UBP’nin hükümete gelmesi ile birlikte müdür, müsteşar, bakan veya devlete yerleştirilme beklentisi içerisinde olanların da olduğuna işaret ederek, herkesin bir mevkiiye yerleştirilmesinin ise mümkün olamayacağının da bilinmesi gerektiğini kaydetti.

“BİR GÖREVE 10 KİŞİNİN ATANMASI MÜMKÜN DEĞİL

Töre, “Bu beklentiler kendi içimizde halledilir. Bir göreve on kişi atanamayacağına göre, atananlara da diğer atanamayanların saygı durması gerekmektedir. Ancak mutlaka sitem eden arkadaşlar da olacaktır tabii ki, belki yanlış atamalar da olmuş olabilir ama neticede bu Başbakan ve bakanların takdiridir ve zaman içerisinde kabullenilmesi, uzatılmaması gerekmektedir” dedi.

Makam atamaları ve işe alımlarda beklentisi olanların istediklerini elde edemeyince sıkıntıya düşerek sitem etmelerinin, “UBP’de çatlaklar var” şeklinde yansıtılmasının doğru olmadığını ifade etti.

“ÖZERSAY SİYASETİ BİLMİYOR”

UBP-HP hükümetinin 17 ay önce kurulması gerektiğini de hatırlatan Töre, sandıktan çıkan sonuca işaret etti. UBP-HP’nin ortaklığında şu an için bir sorun olmadığının da altını çizen Töre, hükümet ortakları Kudret Özersay’a yönelik ise, “Kudret Özersay siyaseti bilmiyor, hala da bildiği yok. İyi bir bürokrat, müzakereci olabilir ancak siyaset, devlet adamlığı, liderlik başka bir şeydir” eleştirisinde bulundu.

UBP düşmanlığı yaparak geçmiş dörtlü koalisyon hükümetine öncülük yaptığını vurguladığı Özersay’a ağır eleştirilerini sürdüren Töre, Özersay’ın kamuoyundan aldığı tepkiler doğrultusunda sıkıştığını ve her şeyin sorumlusu olarak UBP eski genel başkanının gösterme gayreti içerisine girdiğini kaydetti. Töre, HP genelinde Özersay özelinde UBP’ye yönelik ağır itham ve söylemlerin UBP tabanı tarafından kabullenilmediği gibi bugün de kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

“ÖZGÜRGÜN ALEYHİNE YÜRÜTTÜĞÜ KAMPANYAYA TABANDA TEPKİ VAR”

Töre ayrıca, Hüseyin Özgürgün’ün yemek yenilen Rum Lider Nikos Anastasiadis’ten de mi tehlikeli görüldüğünü sordu. Başbakan Yardımcısı ve UBP hükümet ortağı Kudret Özersay’ın UBP eski Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün aleyhine yürüttüğü kampanyanın UBP tabanında ciddi kırgınlıklar ve tepkileri de beraberinde getirdiğinin altını çizen Töre, dörtlü koalisyon kurulmadan önce UBP’nin tüm partilerle görüştüğünü, bir tek HP ile görüşme kapılarının kesin şekilde kendilerine kapatıldığını hatırlattı.

 “UBP’yi reddeden ve kapısını tamamen kapatan HP oldu. Kahve içmem, hükümet asla kurmam diyen Halkın Partisi 16 ay sonra dörtlü koalisyonu bozan ve UBP ile koalisyon kuran taraf oldu” diyen Töre, Özersay’ın güven vermeyen bir görüntü çizdiğine işaret etti.

“UBP ADAYINI ÇIKARACAK, ÖZERSAY ASLA OLAMAZ”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik, UBP’nin kendi adayını çıkaracağı üzerinde ısrarla duran  Töre, Kudret Özersay’ın UBP’nin adayı olmasının imkansız olduğu gibi, UBP çatısı altından aday çıkmasının da söz konusu olamayacağını vurguladı.

Töre, “Sayın Özersay Cumhurbaşkanlığı’nı istiyorsa, kendi partisinden aday çıkabilir. Özersay, UBP’nin adayı veya çatı adayı asla olamaz. Özersay’ın çatı adayı olarak benimsenmesi milyonda bir ihtimal bile yoktur. Zaten Sayın Özersay’ın da böyle bir beklenti içerisinde olduğunu zannetmiyorum” ifadelerini kullandı.

“Nasıl ki geçmişte Derviş Eroğlu’nun yanında iken müzakereci görevini üstlenmişken aday olduysa, şimdi de kendi partisinden aday olabilir” diyen Töre, UBP’nin kendi adayını çıkaracağını söyledi.

“KOALİSYON ORTAĞI OLMASI YETERLİ DEĞİL”

UBP’nin yüzde 40’ın üzerinde oy potansiyeli olan büyük bir parti olduğuna dikkat çeken Töre, HP’nin ise sandık çıkışlı oy oranının yüzde 17, yerel seçim oranlarının da daha düşük olduğunu ifade etti.

HP lideri Kudret Özersay’ın sürekli UBP karşıtı siyaset güttüğüne de değinen Töre, UBP’ye hiçbir esneklik tanımayan Özersay’a yönelik şu ifadeleri kullandı:

“UBP ile bir koalisyon ortaklığı olması, Özersay’ı cumhurbaşkanlığı seçiminde desteklememiz için yeterli değildir ki siyaseten de doğru değildir.”

“UBP-HP ARASINDA CİDDİ FARKLILIKLAR VAR”

UBP’nin ulusal duruşu olduğuna da vurgu yapan Töre, “Kudret Bey ile şu anda dış politikada her ne kadar örtüşsek de geçmişte örtüşmediğimiz birçok nokta vardı. Her ne kadar dış politikada ortak bazı söylemler olsa da ‘anlayış ve duruş’ bakımından UBP ve HP arasında çok ciddi far ve ayrılıklar var”şeklinde konuştu.

“ULUSAL DURUŞU OLAN ADAY KAZANACAK”

UBP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turdan kazanacak bir adayı da olacağının altını çizen Töre, seçimi ulusal duruşu olan bir adayın sırtlayacağına dikkat çekti.

Töre, “Özersay’ın da aday olması en tabii hakkı olduğu gibi ulusal duruş sergilemesi de doğal karşılanabilir ancak hem dış politikada hem içeride ciddi bir güvensizlik yaratmıştır kendisi” şeklinde konuşarak, UBP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimini ya ilk turdan ya da ikinci tura kalırsa ikinci turda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, CTP’nin adayı ile sonuca götüreceğine işaret etti. Töre, ikinci turun galibinin de UBP olacağını kaydetti.

“İKİNCİ TUR AKINCI VE CTP İLE GEÇER”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tahminlerini de anlatan Töre şöyle konuştu:

“Birinciliği UBP alır, ikinci ve üçüncülüğü ise TDP’den Akıncı ve CTP paylaşır diye düşünüyorum. HP ise dördüncü olur. Ancak dörtten fazla adaylı olan bir Cumhurbaşkanlığı yarışına tanık olursak da beşinciliği veya dördüncülüğü HP alır diye düşünüyorum.”

“BİRDEN FAZLA ADAY ÇIKARSA SEÇİM OLUR”

UBP Genel Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı’na adaylığının söz konusu olması halinde UBP içerisinden başka aday çıkmayacağına da dikkat çeken Töre, genel başkanın aday olmayacağı bir durumda ise birden fazla aday çıkma beklentisinin söz konusu olabileceğini ise şu sözlerle anlattı:

“UBP Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik potansiyeli olan bir partidir. Birden fazla aday olabilir. Bu durumda da seçim yapılması en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum. Eğer adaylar birden fazla olur ise seçim yolu ile belirlenen ve ortak karar kılınan aday UBP’nin adayı olarak Cumhurbaşkanlığı yarışını sırtlanacaktır.”

KAYNAK: HABERCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18