“Toplum nezdinde mahkum olsaydım en büyük ceza o olurdu” 

Mahkemenin emrini yerine getirmediği iddiasıyla tutuklanan İskele Eski Kaymakamı Kemal Yılmaz, Haberal Kıbrıslı Gazetesine çok özel açıklamalarda bulundu. Halk ve halk için çekilen çile kutsaldır diyen Yılmaz, “ben belki cezaevine mahkum olarak gittim. Fakat toplum ve kendi vicdanımda mahkum olsaydım en büyük ceza o olurdu. Doğru yaptığıma inanıyorum.

“Toplum nezdinde mahkum  olsaydım en büyük ceza o olurdu” 

Mahkemenin emrini yerine getirmediği iddiasıyla tutuklanan İskele Eski Kaymakamı Kemal Yılmaz, Haberal Kıbrıslı Gazetesine çok özel açıklamalarda bulundu. Halk ve halk için çekilen çile kutsaldır diyen Yılmaz, “ben belki cezaevine mahkum olarak gittim. Fakat toplum ve kendi vicdanımda mahkum olsaydım en büyük ceza o olurdu. Doğru yaptığıma inanıyorum.

“Mahkemeye Karşı Gelmedik”

İskele eski kaymakamı Kemal Yılmaz, 6 Haziran 2016 tarihinde göreve başladığımda bu karar verilmişti ve Yüksek Mahkeme bunu onaylamıştı. İki haftalık bir süre sonucunda da bizim sorumluluğumuza geçiyordu. Geçmiş hükümetlerinde bu insanlara yer verip bungalovlarını oraya taşımaları için çalışmaları vardı. Bizde göreve geldiğimizde o günkü yürütme organlarının böyle bir tavrı ile karşılaştık. Bu işi hızlandırma adına insanlara yer tahsisi yapalım ve mallarını oraya çekebilsinler diye, yoksa mahkeme emrine karşı gelme gibi pozisyonumuz söz konusu değildi. Ben hayatımda mahkeme salonunu bu olay olunca gördüm. Tabi burada süreç ister istemez uzadı. Ancak biz mahkeme kararını yerine getirmeye de başlamıştık. Ancak dava başladı, kısa bir sürede mahkemenin emri yerine getirildi. Fakat dava geri çekilmedi devam ettirildi diye konuştu.

“İki Nedenden Dolayı Suçu Kabul Ettim”

Yılmaz, “günün sonunda suçu kabul ettim. Kabul etmemde iki neden etkiliydi. Birincisi şahsımın ve ailemin stresten dolayı  sağlığı bozuldu. Ben o süreçte anjiyo oldum, ailem strese girdi. Bunu daha ne kadar devam ettirecektik. Belki duruşma süreci birkaç yıl devam edecekti. Kendimizi bıraktık çoluk çocuğumuzu bu psikoloji ile yaşatmaya hakkım yoktu. Her dava günümüzde ailemiz perişan oldu. Sonunda görelim davamızı ne ceza vereceklerse versinler. İkincisi de haliyle biz görevimizi ifa ederken çelişkiye düştüğümüz noktalarda savcılıktan görüş istiyoruz ve onlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda karar veriyoruz. Özellikle yöneticiler bizler tutarlı olmak zorundayız. Şimdi de savcılık bize diyor ki süreci fazla uzattın suç işledin. Şimdi işimize gelmiyor diyor kavga edip bu işi çok uzatmanın mantıklı olduğunu düşünmedim. Bir an önce kurtulmak adına da suçumu da kabul ettim. Ancak bu kadar ceza da beklemiyordum, çünkü mahkeme emrini yerine getirmiştim. Mahkeme emrine karşı gelme gibi durumumuz yoktu” ifadelerini kullandı.

“Kamu Vicdanı Önemli”

İskele eski kaymakamı Kemal Yılmaz, “günün sonunda devletin temel ayakları yasama, yürütme ve yargının aldığı kararları kamu vicdanı kabul etmiyorsa o kararlar sorgulanmalıdır. Ülkenin hassas noktaları vardır. Mahkemenin verdiği kararda biz bu yarayı deşme değil tedavi etme yoluna gitmeliyiz. Her ne kadar mahkemenin kararının siyasi olduğu yönünde söylemler olsa da bunu gün yüzüne çıkarmanın doğru olduğuna inanmıyorum. Ülkenin ve halkı geleceği açısında o noktaların dillendirilmesi ve bunun üzerinden prim yapılması çalışmalarını doğru bulmuyorum. İnanın kimseye de kırgın değilim. Bu süreç bana ceza değil ödül olarak döndü. Bugün oldu daha evimden çıkamadım. Şimdi de ben yaşadığım bu sürece “ev hapsi diyorum” şeklinde konuştu.

Her Görüşten Dostlarım Aradı”

Yılmaz, “mahkeme kararının açıklanacağı günden bugüne kadar birçok siyasi görüşten insan aradı sordu. Burada diyemem beni sadece göreve atayan Ulusal Birlik Partisi sahip çıkmıştır diye bu da siyasi yorum olur. Gelip ziyaret edenlerden de Allah razı olsun “ ifadelerini kullandı.

“Hepsinden Allah Razı Olsun”

Eski Kaymakam Yılmaz, “cezaevinin tamamını görmedim ama şu bir gerçek ki kapasitesinin üstünde mahkum var. Bizim kaldığımız yerde bana ilk günden son gün çıkana kadar müthiş bir saygı çerçevesinde davrandılar. İçlerinden  birinden en ufak bir olumsuz söz duymadım. Hepsinden Allah razı olsun ve Allah hepsini kurtarsın. Allah kimseyi düşürmesin. Bunun yanında yönetiminden gardiyanına kadar tüm personeline yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“Siyaset İçin Erken”

İskele eski kaymakamı Kemal Yılmaz, bugün çok erken ancak günü geldiğinde şartlar değerlendirilir. Hiçbir zaman ben olarak karar vermedim. Bundan önceki attığım adımlarda da çevremle istişare yaptığım gibi değerlendirme yapacağım. Ciddi bir istek ve talep varsa banane deme lüksüm olmaz” diye konuştu.

“Doğru Yaptığıma İnanıyorum”

Eski kaymakam Yılmaz, “ben belki cezaevine mahkum olarak gittim. Fakat toplum ve kendi vicdanımda mahkum olsaydım en büyük ceza o olurdu. Doğru yaptığıma inanıyorum. Mahkeme kararı zaten net, orada hiçbir sıkıntı yok. Onlar oradan ya yıkılarak ya da taşınarak kalkacaktı bizim sadece yapmak istediğimiz vatandaşımızın en az zararla nasıl kurtulabiliriz yönünde bir esneklikti. Biz görevimizi halkımız için yapıyoruz, maaşımız halkımızın ödediği vergilerden alıyoruz. Ben halkımızı mağdur etmeden, mahkeme emrine karsı asla bir duruş sergilemeden en güzelini yapmaya çalıştım. Bugün olsa aynı mücadeleyi verirdim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18