banner38

TKP : ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

banner32

TKP : ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
banner41
banner37
banner23
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de resmi para birimi kabul edilen Türk Lirası (TL)’nin değer kaybı artarak devam ediyor. Türk Lirası’nın değer kaybına bağlı olarak maaş ve ücretlerin satın alma gücü de erimektedir.

Buna bağlı olarak, sendikası ve toplu iş sözleşmesiz olarak çalışmaya mahkûm edilen özel sektör çalışanı işçi kesiminin tek gelir kaynağı olan maaşları TL’nin enflasyonu nedeniyle çok ciddi oranlarda gerilemiştir.

Özel sektör işçilerinin bu günlerde en önde gelen beklentisi asgari ücretin bir an önce ve günün koşullarına uygun olacak şekilde belirlenip yürürlüğe konmasıdır.

Partimizin ve bazı sendikaların defalarca hatırlatması sonrasında toplantıya çağrılan Asgari Ücretler Tespit Komisyonunun kısacık bir toplantı yaparak sonuç alınmaksızın dağılması ve bir sonraki toplantı tarihi olarak 24 Temmuz 2018 tarihini belirlemesi maksatlı ve kabul edilemez bir davranıştır.

Komisyonun yapması gerekenler yasayla belirlenmişken, görevini yapmak yerine oyalama taktiğine başvurup iki haftaya yakın bir süre sonraya toplantı tarihi belirlemesi işçi kesiminin en azından bir ay daha çalınması niyetinin açık bir göstergesidir.

Özel sektör işçilerinin sendikalaşmasının önündeki engelleri kaldırmak için gereğini yapacağı vaadiyle iş başına gelen hükümeti, işçinin alın terinin çalınmasına çanak tutma anlamındaki bu oyalama taktiğinden vaz geçmeye ve asgari ücreti 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek şekilde saptamaya davet ederiz.

 
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3