banner38

“Tek gecede değiştirilen emirnameler gördük”

banner32

İç İşleri Bakanı Ayşegül Baybars, Kıbrıs Genç Tv’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak ülke gündeminden düşmeyen emirnameler konusunda açıklamalarda bulundu. 

“Tek gecede değiştirilen emirnameler gördük”
banner37
banner33

İç İşleri Bakanı Ayşegül Baybars, Kıbrıs Genç Tv’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak ülke gündeminden düşmeyen emirnameler konusunda açıklamalarda bulundu. 

“Ülkeyi planlamakta geç kaldık” 

Şehri ve ülkeyi planlamakta geç kaldık diyen Baybars,  2015 yılında tam 26 yıl sonra ülkesel fiziki planlama çıkarabildik ve 26 yıl bu ülkede ülkesel fizik planı olmadan yaşadık açıklamasında bulundu. 

“İmar yasası 1989 yılında yürürlüğe girdi bu yasa ile ülkesel fiziki planı yani tüm ülkenin fiziki planlamasının nasıl yapılması gerektiği, ekonomiden, turizme, eğitimden, sağlığa yerleşimden eğlence merkezlerine kadar bir plan çıkarılması ön görülüyordu. 2015 yılında 26 yıl sonra ülkesel fiziki planlama çıkarabildik ve 26 yıl bu ülkede planlama olmadan yaşadık. Bu süreçte ise çok fazla emirname çıkarıldı. Ülkesel fizik planına dayalı, her kenti tarihi kültürel mirasları koruyacak planlamalar yapmayı öngörüyoruz. 

“Mağusa,İskele ve Yeniboğaziçi’nde imar planı yapılması öncelikli bölgeler arasında”

Mağusa,İskele ve Yeniboğaziçi’nde de imar planı yapılması ülkesel fizik planına göre öncelikli bölgeler arasında yer alıyor. Dolayısıyla 2015 yılından bu yana ülkesel fizik planına kadar hep emirnamelerle yürütüldü ülkemizin kaderi. Bugüne kadar o dönemlerdeki hükümetin ve siyasilerin nazarında hareket edildi. “

“Mağusa’nın gelişime açık olan yerlerin planlanmasında eksiklikler var”

Mağusa Emirnamesi ile ilgili yapılan eleştriler, “ plansızlık şimdi gelecek” söylemlerini değerlendiren Baybars şunları kaydetti;

“Mağusa’da Surlar içinde koruma planı var. Sahil şeridinde sahil bildirisi var, Yeniboğaziçi’nde sit alanı ilan edilen yerler var. Ancak korumanın olmadığı yerlerde bulunuyor. Mağusa’nın gelişime açık olan yerlerinin planlanmasında eksiklikler var. İmar Planı olmasında herkes hem fikir ancak uzmanların açıklamalarına göre mevcut durum analizi yapıldığında Mağusa, Yeni Boğaziçi ve İskele Bölgesi’nde imar planına gidildiğinde yaygın bir gelişme açık olduğu, imar planının çıkmasının güvence altına alacak bir takım enstrümanların hayata geçmesi gerektiği öngörüsünde bulunuyorlar ki imar planı çıktığında doğru bir şehri planlayabilelim. Mevcut yapıda ticari yerler ve eğlence yerlerinin planlanmadığını görüyoruz. 

“Toplantı amacından uzaklaştı ve magazinel boyuta taşındı”

Gazimağusa-Yeniboğaziçi- İskele Emirname Taslağı’nın tartışıldığı toplantıda itirazda bulunan iş adamı Mete Boyacı’ya Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’ın “Hükümet kurup, hükümet bozan bir ailenin ferdi olarak” şeklindeki söylemini yorumlayan Baybars, danışma toplantısı kimsenin ummadığı şekilde sonuçlandı. Oradaki genel hava planlama makamlarına karşı, hazırlanan emirnamenin içeriğini dinlemekten çok bu tartışmaları alevlendirmeye yönelikti ifadesinde bulundu. 

“ Sn. Yiğitcan’ın söylediği sözlerden mesul olduğumu düşünmüyorum”

 “Maalesef müdürümüz bu havanın etkisi ile kimsenin tasvip etmediği ve söylememesi gerektiği sözler sarf etti. Sn. Yiğitcan’ın söylediği sözlerden mesul olduğumu düşünmüyorum. Kendisinin böyle bir söylemde bulunması yanlıştı. O anda özür dilemeye çalıştı. Bunun en kötü tarafı toplantının amacından uzaklaşması ve magazinel boyuta taşınması oldu. 

“Tek gecede değiştirilen emirnameler gördük”

Toplantıyı danışma ve görüş almak maksatlı yaptık. Emirname ilk kez gerçek amacına uygun olarak kullanılacak. Emirname İmar Planının çıkmasına yakın bir sürede imar planının sağlık planlamasını öngörülecek bir enstrüman olarak kullanacak. Tek gecede değiştirilen emirnameler gördük. Tavrımızı ilk günden beri sürdürüyoruz. Biz bu emirnameyi geçici mahiyette ve kendi içinde aslında belli bir süre ile sınırlı yapmak kararlılığındayız. 30 Kasım’a kadar görüşleri almaya devam edeceğiz. 

“Kimse bölgenin kalkınmasına engel olma niyetinde değil”

Biz emirname değil, imar planı istiyoruz tartışmaları var. Yatırımcının önü kapatılıyor, vatandaş mağdur ediliyor, emlakçının önü açılıyor gibi söylemler var. Biz diyoruz ki her kesimin görüşüne ihtiyacımız var. Önerilerle somut olarak belirtilirse emirnameyi revize edeceğimizi yeniden söylemek istiyorum.  Kimse bölgenin kalkınmasına engel olma niyetinde değil. 

“Karpaz Emirnamesinin tadili yönünde taslak hazır”

Karpaz Bölgesi’nde farklı farklı koruma altına alınmış yerler var. Karpaz Bölgesi’ndeki insanlar oradaki ekonominin gelişmesini ve istihdamın artmasını ve gençlerin göç etme konusunu dile getiriyor. Karpaz Emirnamesinin tadili yönünde bir taslak hazırlandı. Taslak incelenmesi için Başbakanlıkta bulunuyor. Bakanlar Kurulu’nun onaylaması halinde yürürlüğe girecek. Karpaz da tarihi kültürel mirasını koruyarak, eko turizm gibi iyileştirmeler yapılan bir emirname söz konusu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3