banner38

“Tek çaremiz ölmek”

banner32

CAS çalışanları insanlık dramı yaşıyor

“Tek çaremiz ölmek”
banner37
banner23

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin, CAS şirketinin tasfiyesine karar vermesinin ardından CAS çalışanları Ercan Havalimanı girişindeki çemberde açlık grevine dün de devam etti. Açlık grevine katılanların sayısı 12’ye yükseldi. Çalışanların bazıları eylem alanında fenalaştı ve ambulanslarla ile hastaneye kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan Mehmet Ceylan isimli personelin yoğun bakıma alındığı öğrenildi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kartal Harman da açlık grevine giden CAS çalışanlarının yanındaydı. Onlarla canlı yayında buluşan Harman sorunlarını dinledi, sıkıntılarını kamuoyunun gündemine getirdi.

ÖZNERGİS DENKTAŞ’I HEDEF ALDI

CAS çalışanları adına burada açıklama yapan sözcü Erkut Öznergis “Açlık grevimizin 4’ncü günüdeyiz, bizler 6 aydır sokaktayız, devletin olan şirket özel gibi gösterip kapatıldı. Bunlara sebep olalar bugün iktidarda görev yapıyor. Bizlere korkmayın, tamamdır, şirketi devlete alacağız, suçlular yargılanacak dediler. Sorarız hangi özel şirkete Bakanlar Kurulu kararı ile istihdam yapıldı, hangisinin çalışanlarına maaş ödendi. Bizler durduk bekledik, ses çıkarmadık. Ancak kandırıldık. Bizim tek çaremiz ölmektir. Bize reva görülen budur. Öleceğiz ayrılmayacağız. Bizler sokakta yatıyoruz. İçişleri Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı nerede? Maliye Bakanı Serdar Denktaş tatile giderken 5 dakika durup seslendi. “Gideyim geleyim bakacağım sizin işe” dedi. Gelmesin, biz de ölelim hem bu ülke ondan kurtulsun o da bizden kurtulsun dedi.

ÖZNERGİS FENALAŞTI

Konuşmasının ardından CAS çalışanları adına  açıklama yapan Erkut Öznergiz fenalık geçirdi. Nergis’e ilk müdahaleyi Tabipler Birliği Başkanı Dr.Özlem Gürkut yaptı. 

SENDİKALARA SESLENDİ

Bir çalışanın hedefinde ise sendikalar vardı. O da eylem alanına gelen Hak-Sen, Hava-Sen ve Tabipler Birliğini ayırarak bu ülkenin 3 sendikadan başka sendikası yok mu, insanlık nerede, bizler burada insanlık dramı yaşıyoruz. Altı aydır evimize ekmek götüremiyoruz ifadelerini kullandı.

GREVE KATILANLAR KONUŞTU

Açlık grevine katılanlarda tepkilerini dile getirdi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kartal Harman’a konuşan CAS sözcüsü Erkut Öznergis 6 Aydır sokaklardayız. 6 aydır savaşıyoruz. Siyasiler bize söz verdiler yapmadılar. Ulaştırma Bakanı ile defalarca görüştük. Sayın Bakan bize dedi ki sizi kandırdılar burası devlet şirketi değil özel bir şirket dediler. Bana dediler bir ekip kur Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uçağına hizmet vermemizi istediler yaptık. Bir gün sonra kayyuma gittik durumumuzu öğrenmek için kapıda duyduk bunlara bir kuruş tazminat vermeyeceğiz dediler diye konuştu.

Bir CAS çalışanı da biz memnun değiliz açlık grevine gidelim ancak sonuna kadar gideceğiz. Bir irade göstersinler biz de evimize gidelim ifadelerini kullandı.

Bir çalışan “bize bir çare bulmalarını istiyoruz, 20 Aralık’tan beri buradayız, 4 seneden beri bu darbeyi yiyoruz, herkes yılbaşı keyfinde bir buralarda sürünüyoruz” dedi. 

Bir başka çalışan ise “ne söyleyelim, sözün bittiği yerdeyiz” diye konuştu. 

Bir diğer çalışanda “dört gündür betonun üstünde yatıyorum, onlarda gezsinler Londra’da orada burada dolansınlar, biz insan değiliz, onun oğlu göç edecek bu adadan biz göç etmeyeceğiz bunlarda benim çocukların burada otururlar şeklinde” konuştu.

Bir başka greve katılan çalışanda “hükümet hiçbir şekilde bize dönmüyor, ölmek var dönmek yok” diye konuştu.

CAS MÜDÜRLÜĞÜ’NE YÜRÜDÜLER

CAS çalışanları daha sonra eylem alanından Ercan Havalimanı’na doğru topluca yürüyüşe geçti. Giriş kapısında yaşanan ufak bir gerginliğin ardından polisin izni ile tasfiye edilen CAS şirketinin yönetim binasının önüne gelindi. Burada yapılan açıklamada CAS’ın devletin şirketi olduğunun altı çizildi.

YOLDA FENALAŞTILAR

Okunan basın açıklamasının ardından eylem çadırına dönmek için hareket eden CAS çalışanlarının bazıları yolda fenalaştı. Baygınlık geçiren bir kadın personele yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile hastaneye sevk edildi. Bir diğer personel ise yolda arkadaşlarının yardımıyla güçlükle yürüyebildi.

AİLELER ATEŞ PÜSKÜRDÜ

CAS çalışanlarının eylemine aileler de destek verdi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan aileler oldukça tepkiliydi. 

Evlatları için gelen bir anne çocuklar perişan, dört ay önce evlendiler karı koca çalışıyorlardı kızım üstelik hamileydi ikisi de işsiz perişan haldeler dedi.

Bir başka anne de “çocuklarla birlikte bizde perişan haldeyiz, anne olarak onlar uyumazsa bizde uyumayız, bir çocuğumu ateşler içerisinde evde bıraktım diğer oğlumu desteklemeye geldim. Yani çok ayıp bir şey bunlar bu çocuklara sahip çıkacak devlet kimse yok mu” diye sordu.

Gözü yaşlı bir eş ise “benim kocamda bu şirkette çalıyor 15 aylık bir çocuğum var ve şimdiye kadar kimse elini bize uzatmadı, sorumlusu her kim olursa olsun hesap vermesi dileğiyle. Bizi bu hale getiren kimse umarım bu insanların çektiği bu açlığı bir gün onlarda çeker nasıl bir duygu olduğunu evde bekleyenlerinin olması çoluklarının çocuklarının olması dilerim Allah’tan hepsinin başına gelir” dedi.

Evladı CAS’ta çalışan bir baba da “bu insanlara kimse bakmaz hani hükümet nerede? Bu adamlar kaç gündür buradadır tasfiye ettim diyorsun sonra bu şirket bizim değil diyorsun nasıl bir iştir bu. Öde adamların özlük haklarını gitsinler. Nedir bekliyorsun bu şirket senin değilse nasıl tasfiye ettin kendini” ifadelerini kullandı.

Bir başka baba da Kıbrıs Türk Hava Yolları’nda 400’e yakın işçi vardı, onları bir çırpıda işe aldılar, 130 kişiyi işe alamaz mıydılar? Biz vatan haini miyiz yoksa terörist mi diye sordu.

2 SENDİKA VE TABİPLER BİRLİĞİ’NDEN DESTEK 

CAS çalışanlarının eylemine Hava-sen başkanı Buran Atakan, Hak-Sen başkanı İzzet Türkmen ve Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut da katıldı.

BECERİKSİZLİK İLE ŞİRKETLERİ BATIRIYORLAR

Hava-Sen başkanı Buran Atakan CAS çalışanlarının bir an önce devlette istihdam edilmeleri gerekiyor. Hangi özel şirketin yönetim kurullarını devlet atar. Siz bunların yönetim kurullarını partililerinize kıyak çekmek için atıyorsunuz. Tıpkı KTHY’de olduğu gibi beceriksizlikleriniz ile batırıyorsunuz. Ondan sonra gün geliyor özel şirkettir diyorsunuz. Yasa bu insanların şirketleri kapanırsa devlette istihdam etmek zorundasınız diyor. 

“HÜKÜMET ACİZLERİ OYNUYOR”

Hak-Sen başkanı İzzet Türkmen ise yine insanlarımız işsiz aşsız ve durumdalar. Hükümet acizleri oynuyor, daha ne kadar bu oyunu oynayacaklar diye sordu, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın yurt dışında tatilde olmasını eleştirdi.

“TEDAVİYİ REDDETTİLER”

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut da eylemcilerin tedaviyi reddettikleri yönünde kendilerine beyanda bulunduklarını belirtti, hükümetten diyalog kapılarını açarak açlık grevine son verilmesini talep ettiklerini belirtti.

SİYASİLER EYLEM ALANINDA

CAS çalışanlarının eylem yaptığı yeri Başbakan Tufan Erhürman da ziyaret etti. İşçilerle  konuşan Başbakan Tufan Erhürman diyalog çağrısı yaptı, işçileri açlık grevine son vermeye davet etti. Erhürman, CAS çalışanlarına devlete istihdam edeceğim sözünü burada vermem mümkün değil dedi.

UBP HEYETİ’NDE 

CAS ÇALIŞANLARINA ZİYARET

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar çalışanların haklarının korunması için mecliste konunun takipçisi olacaklarını belirtti. Hükümetin bu konuda tatmin edici açıklamalarda bulunmadığının altını çizen Tatar, tüm hükümeti bu sorunu çözmeye davet etti, parti olarak CAS çalışanlarının yanında olduklarını söyledi.

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de toparlanıyoruz hareketi artık yuvarlanıyoruz hareketi oldu diyerek Halkın Partisi ve hükümeti hedef aldı.

UBP milletvekili Yasemin Öztürk de eylem alanında gözyaşlarına hakim olamadı. 

Çocuklara üzüldüğünü belirten Öztürk, CAS çalışanlarının sorunlarının çözülmesi konusunda ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3