banner38

'TATLI VE ABDÜLAZİZ'İN İDDİALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

banner32

'TATLI VE ABDÜLAZİZ'İN İDDİALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR'
banner41
banner37
banner23
Candan MERT

Haberal Kıbrıslı Gazetesi olarak 10 Temmuz 2018 tarihinde yayınladığımız “Kickboks Federasyonu’nda neler oluyor?” başlıklı haberimizde, Tatlı Spor Kulübü Başkanı Ömer Tatlı ile Aziz Spor Derneği Başkanı Umar Abdülaziz’in gazetemize ulaştırdığı ve Cengizköy Spor Derneği Başkanı Hüseyin Turaç ve Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği Bölge Antrenörü Ekrem Bulut ile ortak bir açıklama olarak sunduklarını ifade ettikleri bilgiler doğrultusunda KKTC Kickboks Federasyonu hakkında birtakım iddialarını aktarmıştık. Kickboks Federasyonu yönetimi, bu iddiaların doğru olmadığına dair, haberimize cevap olarak gazetemize bir bildiri yolladı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Haberal Kıbrıslı Gazetesi,

Gazetenizin, 10 Temmuz 2018 tarihli baskısında yer alan “Kickboks Federasyonu’nda neler oluyor?” başlıklı haberde Federasyonumuza yönelik hiç bir dayanağı olmayan, asılsız iddialar yer almaktadır. Tamamen maksatlı olarak yapılan bu iddialara karşı Federasyonumuzun cevap hakkı doğmuştur. Göndermiş olduğumuz cevap yazısının gazetenizin aynı sayfasından yayınlanmasını rica ederiz.

Gazetenizde, ‘Cengizköy Spor Derneği Başkanı Hüseyin Turaç, Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği Bölge Antrenörü Ekrem Bulut, Tatlı Spor Kulübü Başkanı Ömer Tatlı ile Aziz Spor Derneği Başkanı Umar Abdulaziz, KKTC Kickboks Federasyonu Genel Kurulu’nda mali gelir raporuna onay vermedikleri gerekçesi ile federasyon tarafından kulüplerin 2018 yılı faaliyetlerini durdurma kararı alındığını belirterek, konu bağlamında ortak bir açıklama yaptılar.’denilmektedir.

Yazının devamında ise, başkanların, Federasyonu çocukları mağdur ettiğinden dolayı kınadıkları, ifade edilmektedir.

Öncelikle yazıda iddia edildiği gibi bu yazı dört derneğin ortak açıklaması değildir. Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği halen Federasyonun faaliyetlerine katılmaktadır ve Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği antrenörü Ekrem Bulut’un bu açıklamadan haberi yoktur. Cengizköy Spor Derneği, iddia edildiği gibi Federasyonun Genel Kurulu’nda mali gelir raporunu onaylamadığı için değil, Federasyon Genel Kurulu’ndan önce sporcu sayısının onun altına düşmesi sebebi ile Federasyon Tüzüğü gereği 31 Aralık 2017 tarihi itibarı ile üyeliği sona ermiş bir dernektir ve şu anda Federasyona yeniden üye olmak için gerekli çalışmaları sürdürmektedir. Ayrıca Cengizköy Spor Derneği Başkanı Hüseyin Turaç’ın da bu açıklamadan haberi yoktur.

Yazıda isimleri geçen Tatlı Spor Kulübü Birliği ve Aziz Spor Derneği ise Federasyon Genel Kurulunda mali raporu onaylamadıkları için değil, Federasyon Tüzüğü gereği 2018 yılı Faaliyet Programında yer alan faaliyetlere geçerli özürleri olmadan üç kez katılmadıkları için üyelikleri askıya alınmıştır. Bahse konu dernekler Tüzüğün ilgili maddelerine göre sezon sonuna kadar faaliyetlere alınamazlar.

Kulüp/derneklerine bağlı sporcuların mağdur edildiğine dair iddiaların da gerçekle hiçbir alakası yoktur. Bahse konu iki dernek, Genel Kurulun hemen akabinde Federasyon Yönetim Kurulu tarafından, Federasyona üye tüm dernek başkanlarının çağrıldığı istişare toplantısına, ısrarla katılmamışlardır. Ayrıca Federasyonun faaliyetlerine katılmaları için kendilerine yapılan tüm çağrılara rağmen, ısrarla katılmamışlardır. Federasyon Tüzüğü gereği, 01 Haziran 2018 tarihinde kendilerine üyeliklerinin askıya alındığını belirtir yazının gönderilmesine kadar da bu yönde hiç bir adım atmamışlardır. Bahse konu derneklerin 12 Haziran 2018 tarihli itiraz yazılarında, (sizin de gazetenizde yayınladığınız)  Federasyon faaliyetlerine Spor Dairesi Müdürlüğü Genel Ceza Kuruluna, Federasyon Genel Kurulunda onaylanan mali rapora, yaptıkları itirazın kararını bekledikleri için katılmadıklarını açıkca itiraf etmektedirler. Hal böyle iken Federasyonu suçlamalarının hiç bir dayanağı olmadığı ve aslında sporcuları kendilerinin mağdur ettiği ortaya çıkmaktadır.

Federasyon Yönetim Kurulumuz bahse konu derneklerin Federasyon Tüzüğüne göre sezon sonuna kadar faaliyetlere katılamayacaklarını dikkate alarak sporcuların mağdur olmaması ve Federasyonun faaliyetlerine katılabilmeleri için Ferdi Lisans veya başka bir dernek adına lisans çıkartmaları halinde sporcu lisansları için 31 Aralık 2018 tarihine kadar ücret alınmaması yönünde karar üretmiştir. Federasyonumuz, gazetenizde iddia edildiği gibi diktatörce yönetilen bir Federasyon değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine inanan ve onun Yasa, Tüzük ve Yönetmeliklerine bağlı kalarak yönetilen kurumsal bir federasyondur.

Amacı, ülkemizde disiplinin ön planda olduğu Kickboks spor dalını sevdirmek, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutup spor yapma alışkanlığını kazandırmak,  ülkemize ve milletimize iyi bireyler olarak yetişmesini sağlamak ve ülkemizi dünyada en iyi şekilde temsil etmek olan Federasyonumuz yapıcı eleştirilere her zaman açık olurken,  hiçbir dayanağı olmayan, asılsız ve maksatlı bu türden iddiaları ve bu iddiaları ortaya atanları şiddetle kınamaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Başkan Niyazi Demirel”

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3