Tatar: Umut ışığı görmedim

Tatar: Umut ışığı görmedim
banner23

Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs müzakereleri konusunda devam eden çalışmalara ilişkin parti liderlerini bilgilendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın toplantıda yeni bir şey söylemediğini ifade eden Tatar, “Akıncı, Lute’un iki tarafı yakınlaştırıcı bir arayış içerisinde olduğunu söyledi. Ama somut bir şey henüz ifade edilmedi” dedi.

Hep birlikte sürecin izlenmesi gerektiğini ve pazartesi TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla yapılacak olan görüşmenin beklenmesi gerektiğini kaydeden Tatar, geleceğe dair pek bir umut göremediklerini söyledi.

Tatar, şunları kaydetti:

“Crans Montana’da ve sonrasındaki gelişmelerden sonra müzakere sürecinin çok daha başarılı olabileceğine inanmıyoruz. Akıncı’nın söylediklerinden sonra pek fazla umut göremedim. Henüz garantör ülkelerle görüşülmedi. TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da geliyor. Pazartesi saat 10.35’te yeniden parti başkanları ve Çavuşoğlu’nun katıldığı bir toplantı düzenleyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute’un ısrarlı bir şekilde arayış içerisinde olduğunu, iki tarafı yakınlaştırıcı hamle içerisinde olduğunu aktardı. Ancak somut bir şey henüz ortaya çıkmış değildir.

Rum lider Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, doğal gaz gelirlerinin paylaşımı konusunda yeni bir “gayrı resmi belge” (nonpaper) sunduğunu iddiaları hakkında konuşan Tatar, “Bu konu daha önce de gündeme gelmiş. Rum tarafı bunu sızdırmış, ancak işin detaylarına bakıldığında ortada ciddi bir öneri olmadığı anlaşılıyor. Akıncı’nın söylediğine göre onlar nüfusa göre dağılım olabileceği konuşuluyor. Bu öneriler Türkiye ile konuşulmadan önce değerlendirilemez. Bu söylenenlere sayın Cumhurbaşkanı da temkinli yaklaşmıştır. Bir algı olarak ortaya atıldığı, ciddi bir boyutu olmadığı anlaşılıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18