Tatar arananlar listesinde!

Tatar arananlar listesinde!
banner23

İngiltere’de ciddi dolandırıcılık listesinde olduğu gerekçesiyle bir süredir arandığı belirtilen Başbakan Ersin Tatar’la ilgili iddiaların doğru olduğu ortaya çıktı.

SFO belgesinde de resmi yazıda 2015’ten buyana Tatar hakkında ingiltere’de tutuklama emri olduğu da teyid ediliyor

Uzunca bir süredir hakkında tutuklama emri olabileceği gerekçesiyle İngiltere’ye gitmeyen ve bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapılan Başbakan Tatar hakkında özellikle son dört yıldır bir tutuklama emri olduğu ve İngiltere’de aranan bir kişi olduğu ortaya çıktı.

İngiliz yetkililer Tatar hakkında cezai kovuşturmayı ileriye götürmeyeceklerini ve tutuklama kararını kaldırdıklarını söylüyorlarsa da daha düne kadar Başbakan olan bir isimle ilgili İngiltere’ye giriş yasağı bulunduğu belgeyle de doğrulanmış oldu.

Bir süre önce Cyprus Mail gazetecileri, İngiltere’nin Ciddi Dolandırıcılık Suçları Bürosu’na ulaşarak Başbakan Ersin Tatar hakkındaki suç iddialarını sorarak teyit almıştı.

Cyprus Mail’in haberine göre, Ciddi Dolandırıcılık Suçları Bürosu’nda Tatar ile ilgili dava kapatılmadı ancak ileriye de taşınmamıştı.

Büro yetkililerinin, Tatar hakkındaki soruşturmanın sürdüğünün açıkladığı yazılmıştı.

Yetkililerin, “Tatar hakkındaki diğer iddiaları onaylama ve reddetme şansımız yoktur” dediği kaydedilmişti.

Neler olmuştu?

Asil Nadir 2010 yılında İngiltere’ye 1990’larda karıştığı yolsuzluk olaylarının davasının görülmesi için gitmişti.

Polly Peck şirketinden 29 Milyon Euro’yu zimmetine geçirdiği iddialarıyla 2012’de 10 yıllık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Nadir 2016’da İngiltere hükümetinin aldığı karar ile Türkiye’ye gönderilmişti.

24 saatten az bir süre içinde Kıbrıs’ın kuzeyine getirilmişti.

Davası sürecinde, dedektiflerin bir dosya ile ilgili Ersin Tatar’ı da sorguladığı ortaya çıkmıştı.

Tatar polis memurlarına konunun kuzeye olan para aktarımı ile ilgili olduğunu ve paranın kendisinde bulunmamasını istediğini söylemişti.

Yetkililer, yırtılmış kağıt parçalarını bularak polise teslim etmişti.

Evraklarda Ersin Tatar’ın ismi ve adresi olduğu gibi, 1990’da Barclays Bankasından Impexbank’a olan para transferleri ve 1988’de Asil Naidr’in bir Türk bankasından yaptığı işlemler vardı.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18