"Tarımsal üretim ve tüketim tehdit altında"

banner32

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun döviz kurunda yaşanan artışlara dikkati çekerek tarımsal üretimi ve tüketimini tehdit altına aldığını vurguladı

"Tarımsal üretim ve tüketim tehdit altında"
banner23

Ercilasun; İthal edilen kimyasal gübre, tarımsal ilaç, tohum, akaryakıt fiyatlarındakı artışın doğrudan çiftçi girdilerini etkilediğini savundu.

Çiftçinin alım gücünün yaşanan döviz artışı sonucunda ciddi anlamda daraldığına değinen Ercilasun yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi.

‘’Çiftçinin üretim için aldığı girdiler bir yıl içinde iki kat seviyelerine çıktığı gözlenmektedir. Girdilerin nerdeyse % 100 ithal ve dövizle ilişkili olan tarım sektöründe verimde, kalitede ve rekoltelerde düşüşler meydana gelecektir.

Bu durum çiftçi gelirindeki düşüşe direk yansıyarak bir taraftan da tüketicinin pahalılık nedeniyle mutfağına sofrasına sebze meyve götürememesine neden olacaktır. Bu süreçte ürününü satarken aynı kazancı sağlayamayan üretici üretimin devamlığın noktasında sorunlar yaşayacağı düşünülmektedir. Ayrıca üreticinin ürettiği ürünler aracılar, tüccarlar tarafından krizi fırsat bilip zam üstüne zam yapılmaktadır. Bu durum pazardaki fiyatların yüksek seyretmesine neden olurken bir çok meyve ve sebzedeki zamlar rekor seviyelere ulaştığını gözlemlemekteyiz.

Bu şekilde üretenin ve tüketenin mağdur olduğu bir sistem oluşurken aracıların ve tüccarların kazancı da kat kat katlama fırsatı yaratmıştır. Bu durum üretimi her geçen gün daha da aşağı çekme riskini artırmaktadır.

Yurtdışından ithal edilen tarımsal ürünlerinin maliyeti, döviz kurunun artmasıyla birlikte yükselirken, bu durum tüketicinin marketteki, pazardaki sebze ve meyveyi daha pahalıya satın almasına sebep oluyor. Yaz mevsiminde sebze ve meyvelerde görülen yüksek fiyatların kış ayında da kendini hissettireceğini ve geçen yıla oranla daha yüksek bir fiyatla karşılaşılacağı beklenmektedir.

Gıda fiyatlarını ithalatla düşürme dönemi bitiyor. Tarımda ‘Üretim Planlanması’ fırsatı

Yaşanılan sürecin, tarımda üretim planlamasının gerçekleştirilmesi için bir fırsat olduğuna dikkat çekildi. Üretim planlaması ile arz talep dengesine göre avantajlı olduğumuz ürünlerin yetiştirilmesine geçiş sağlanabileceği ifade edildi. Ülkemizde zaman zaman yetişen ve ithalatına izin verilen yaş meyve ve sebzenin piyasa fiyatlarına düşürücü bir etki yaratmadığı gözlenmektedir. Bu nedenle üretilen her ürün iyi bir planlama sürecinde istenilen dönem ve miktarlarda üretilmelidir. Aksi taktirde kıt olan kaynaklarla yapılan üretimin israfına, dökülmesine ve üreticini para kazamamasına neden olur. Özellikle Türkiye’den gelen suyun tarım alanlarında kullanılmaya başlaması ile tarımsal üretimde planlama süreçleri iyi değerlendirmelidir.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18