Tarım Bakanlığı bütçesi kabul edildi

Tarım Bakanlığı bütçesi kabul edildi

Komitede, 289 milyon 516 bin 700 TL olarak öngörülen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesi oy çokluğuyla onaylandı


Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde 289 milyon 516 bin 700 TL olarak öngörülen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesi görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Bütçe görüşmesine Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin yanı sıra, bakanlık bürokratları da katıldı.
Bütçe üzerine ilk sözü Komite Başkan Vekili, UBP milletvekili Ersin Tatar aldı.

Tatar

Komite Başkan Vekili Ersin Tatar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesinin önemine işaret ederek, hükümet programı içinde sıkı hedefler olduğunu söyledi.

Tatar, Tarım Bakanlığı uhdesinde yer alan su projesinin önemini vurgulayarak, su projesinin yönetiminin nasıl olacağını merak ettiklerini, tarım alanlarına suyun dağıtımının nasıl olacağını öğrenmek istediklerini kaydetti.

Hal Yasası konusunun önemine işaret ederek, bunun çeşitli sebeplerle geciktiğini, bu konunda ne yapılacağını ilgili bakana soran Tatar, Genel Tarım Sigortası Fonu’nun daha uzun vadede gelişebilmesi için neler yapılacağını da sordu.
Tatar, bu konuda reform olacaksa, ciddi tedbir alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, bütçenin bir an önce geçirilmesinin önemine işaret ederek, temennilerinin her bakanlık ve hükümetin, görevi aldığı yerden daha ileriye taşıması olduğu kaydetti.

Ülke standartlarının, AB standartları seviyesine getirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, ülkenin hiç kimsenin söylediği kadar kötü durumda olmadığını belirtti.

Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesinin olmazsa olmaz olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, hayvan hastalıkları ile mücadele konusunda da hedefin doğru olduğunu söyledi.

CYPFRUVEX’in Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na aktarılmasını doğru görmediğini dile getiren Çavuşoğlu, bu hamlenin ana mantığının kurumu özel sektöre devretmek olup olmadığını sordu.

Çavuşoğlu, TÜK’ün içinde bulunduğu duruma da değinerek, siyasetin kurumu bu duruma düşürdüğünü, kurumun kapatılmaması, yaşatılması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, bakanlığı döneminde TÜK ile ilgili koymayı istediği fonu tüm siyasi partilerle paylaştığını ancak dava edildiklerini, bunun da sıkıntı yarattığını kaydetti.

Gıda güvenliği konusunda da değinen Çavuşoğlu, Devlet Laboratuvarı’nın yaptığı analizlerin güvenilir ve doğru olduğunu belirterek, bu alanda yaptığı çalışmaları anlattı.

Çavuşoğlu, “20 aylık hükümet dönemimiz utanılacak değil övünülecek işlerle doludur” dedi.

Çavuşoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin su alanında iki yıl bir gelişme yaşanmadığı, zaman kaybedildiğine yönelik söylemlerini eleştirerek, yapılan işleri sıraladı.

Taçoy

UBP milletvekili Hasan Taçoy, Avrupa Birliği ile uyum doğrultusunda Hayvan Sağlığı Uyum Yasası, Hayvan Refahı Yasası’nın geçirildiğini, Hayvancılık ve Veteriner Dairesi’nin görev ve sorumluluklarının, verdiği hizmetlerin ayrıştırılması gerektiğini belirtti.

Taçoy, geçen yıl hayvan hastalıkları ile mücadele konusuna ayrılan bütçenin bu bütçe döneminde ayrılmamasını eleştirdi.

TÜK ve SÜTEK’in durumunun 2000 yılından beri sürekli konuşulduğunu söyleyen Taçoy, bu konuların sonuçlandırılmasını istedi.

Türkiye’den gelen su meselesinin de sürekli tartışıldığını, var olan fiyat politikasıyla bir yere varılamadığını söyleyen Taçoy, politikanın ne olacağının hükümet tarafından tespit edilmesi gerektiğini kaydetti.

Alçak orman arazilerinin kiralanması konusunda bakandan bilgi talep eden Taçoy, tarımsal hastalıklarla mücadeleye de bütçe ayrılmasını istedi.

Şahali

Konuşmacıları yanıtlayan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, suyla ilgili yapılan anlaşmalara değindi. Şahali, görevi devraldıktan sonra su konusunda yapılması gerekenlerin yapılmadığını gördüklerini söyleyerek, geç kalmışlığın söz konusu olduğunu, tarım suyu uygulama projesi ile ilgili gerekenlerin gerçekleştirilmediğini belirtti.

Şahali, tarımsal amaçlı suyun kullanımı ile ilgili başlatılan tünel inşasının, KKTC makamları üzerine düşeni yapmadığından Devlet Su İşleri tarafından yürütüldüğünü, bu durumun anlaşmaya aykırı olduğunu söyledi.

Hal Yasası’nın geçildiğini ancak belediyelerin hal yapacak bütçesi olmadığını dile getiren Şahali, tamamıyla kayıt altına alınmış bir tarım sektörünün oluşmasının sürdürülebilir olduğunu, bu yönde çalışmalar yapacaklarını ifade etti.
Şahali, hayvansal hastalıkların eradikasyonu konusunda AB’den ve TC’den destek alındığından bütçede pay ayrılmadığını söyledi.

CYPFRUVEX’in özelleştirilmesi hedefiyle Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlandığına ilişkin görüşün gerçeği yansıtmadığını dile getiren Şahali, Orman Dairesi’nin bakanlık bünyesine yeni katıldığını, kamu menfaatini güden bir daireye dönüştürme amacında olduklarını ifade etti.

Candan

CTP milletvekili Armağan Candan, Tarım Bakanlığı’nın AB ile uyumla ilgili çok sayıda yasanın geçirilerek, uygulandığı bakanlıklardan biri olduğunu belirterek, katkı koyanlara teşekkür etti.

Kadük olan yasalarla ilgili bilgi veren Candan, bunlara ilişkin yasaların tamamlanarak Meclis’e gönderilmesi halinde hızlı bir şekilde geçirilerek uygulanması için çalışacaklarını kaydetti.

Candan, bu yasaların toplum sağlığına ilişkin önemli yasalar olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesi 289 milyon 516 bin 700 TL olarak, oy çokluğuyla onaylandı.

Komite daha sonra Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18