'Taraflı bir toplumuz'

'Taraflı bir toplumuz'

“Halkın rehabilitasyona ihtiyacı var”


 “Toplumsal denetim mekanizmaları çalışmıyor”


 “Susmadım”


 “Taraflı bir toplumuz”


Rabia ÇAKMAK

Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan Hakan Gündüz, son zamanlarda artan şiddet olaylarının altında yatan sebeplerinden bahsederken bu gibi süreçte neler yaşanabileceğini ve nasıl önüne geçilebileceği üzerinde konuşma yaptı.

Sosyolog Hakan Gündüz toplumda yaşanan şiddet olayların toplumsal anormallik olarak adlandırıldığından bahsederken bu tür şiddet olaylarının tabanında sosyolojik sebeplerin olduğunu açıkladı. Toplum olarak her an her yerde belli sebeplerden dolayı şiddet olaylarının yaşanabileceği bir sürece doğru gittiğimizi belirten Gündüz, bunların sebebi olarak temeli oturmamış toplum yapısı olduğunu ifade etti.

Sosyolog Hakan Gündüz, Kıbrıs halkı için "60'lı yıllarda köklerinden sökülüp göç ettirilmiş bir toplumuz" sözlerini kullanırken göç ettirilen insanların herhangi bir sosyal politikaya tabi tutulmadığını ve bu tür büyük göçlerde halkın rehabilitasyona ihtiyacı olduğuna değindi.Bu gibi toplumsal rehabilitasyon ihtiyacının eğitim ile karşılanabileceğini aktaran Gündüz, sağlıksız toplumlarda göç oranının yerli halka oranla fazla olmakla birlikte göç eden insanları herhangi bir sınava tabi tutulmadan alındığına fakat avrupa ülkelerinin birçoğunda bu olayın tam tersinin yaşandığını açıkladı.

Sosyolog Hakan Gündüz Kıbrıs toplumundaki bölünmelerin eskiye dayandığını ve hala devam eden bir ötekileştirmenin olduğunu ifade etti. Bu tarz olayların yaşanmasının bir diğer sebebi olarak da değişmeyen toplum algısı olduğunu belirten Gündüz bunun temelinde Kıbrıs'taki dernek ve örgüt bünyesinde olan insanların, ırkçılık hislerinin yoğun olmasından dolayı kaynaklandığını aktardı. Sosyolog Hakan Gündüz, Kartal Harman tarafından "avrupa birliğine girmek istiyoruz fakat ortada bir türk düşmanlığı var iken yeni bir değişik toplumla nasıl yapacağız?" sorusuna "Avrupa birliğine girmek istememizin tek sebebi aslında bir kaçıştır" diyerek cevap verdi ve ardından köşe yazısında bu konuyu toplumsal yamyamlık olarak ele aldığını açıkladı.

Kartal Harman geçtiğimiz günlerde yaşanan dede cinayetinin oldukça vahim olduğunu aktarırken" başka bir şekilde bu olay yaşanmış olsaydı memleket yıkılmıştı" sözlerini kullandı. Türkiye Kıbrıs karşıtlığı noktasında olmak istemediğini belirten Harman "ne yazık ki o noktadayız" diyerek bu konunun açık bir şekilde konuşulması gerektiğine vurgu yaptı. Kartal Harman Kıbrıslı Türkler hiç bir suç işlemez düşüncesi ile devam edilmesinin oldukça yanlış olduğunu çünkü Kıbrıs halkının geçmişinde de bu gibi olayların bulunduğunu dile getirdi.

“Susmadım”

Sosyolog Hakan Gündüz, Afrikalı Ülkedaşlarımız hakkında bir kaç ay önce ortaya çıkarılan dosyaların kapattırıldığını açıklamasının ardından Harman, bu yazanlardan biride benim diyerek bu konu hakkında susmadığını ve hala devam ettirdiğini açıkladı.

Sosyolog Hakan Gündüz toplumun resmi anlamda denetlenmediğini belirtmesi üzerine Harman, zamanında Hataylıları Kıbrıslılar tarafından ötekileştirilmesinin yanlış olduğunu dile getirdi.

“Toplumsal denetim mekanizmaları çalışmıyor”

Sosyolog Hakan Gündüz, toplumsal denetim mekanizmalarının çalışmamasından dolayı bu tür şiddet olaylarının yaşandığının altını çizerken, yasaların, mahkemelerin ve polisin toplumu denetlediğini, bunun belli bir yerde yetmemesinden dolayı toplumun ahlak kuralları, gelenekler görenekler ve değerler çerçevesinde kendi kendisini denetlediğini belirtti. Kıbrıs'ın küçük bir toplum yapısına sahip olduğunu ve bu olayların denetlenip durdurulmaması dahilinde şiddet olaylarının önüne geçilemeyeceğini açıklayan Gündüz, "toplum ve örgütler olarak sağlam olursak eğer provokasyonlardan daha az etkileneceğiz" dedi. Sosyolog Hakan Gündüz'ün bu sözleri üzerine Harman, "bizdeki örgütler tam tersi provokasyon için çalışıyor" dedi.

Sosyolog Hakan Gündüz, polise ve mahkemeye olan inanç azalması taktirinde herkes kendi cezasını kendi verir sözleriyle dikkat çekti. Buna örnek olarak meclisin ve bir gazetenin basılmasını örnek veren Gündüz "devlet devlet ise vatandaş şiddete yönelmez" sözlerini kullandı. Ülkenin gidişatı böyle devam ederse toplumun korunmak için silahlanmaya yönelebileceği ihtimalini verdi. Sosyolog Hakan Gündüz bir diğer konu olarak toplumda ki olumsuz kıskançlığı ele alırken toplumda ki çatışmaların ve aile içindeki anlaşmazlıkların, birçoğunun kıskançlıktan meydana geldiğini, toplumda daima bir şüphe yapısının barındığını aktardı.

Kartal Harman, yazdığı siyaset haberlerinde tarafsızlığından dolayı belli parti mensupları ve toplumdan aldığı olumsuz tepkileri aktarırken, Sosyolog Hakan Gündüz, bunun sebebinin eş dost muhabbetinden dolayı olduğunu ve bunun altında belirli peşkeşlerin dönmesinden kaynaklandığını aktardı. Sosyolog Hakan Gündüz oldukça taraflı bir toplum yapısına sahip olduğumuzun altını çizmekle beraber bu gibi şiddet olaylarının önüne geçilmesinde toplumun rehabilite ve adaptasyonun yanında eğitimin de oldukça önemli olduğunu ve buna acilen el atılması gerektiğine vurgu yaptı.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18