'Taksiciler güvende değil'

'Taksiciler güvende değil'
“Şiddetin hiçbir şekli kabul edilemez”

“Biz sadece ekmeğimizin peşindeyiz”

 

Candan MERT

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, son günlerde gerek taksicilere, gerekse toplum içerisinde bulunan insanlara yönelik uygulanan şiddetlere dikkat çekerek, vatandaşları korumakla yükümlü olan yetkilileri göreve çağırdı.

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, son günlerde yaşanan her kesime yönelik şiddet ve toplumsal saldırıların, gerek taksicilere, gerekse de bu toplumda yaşayan herkese yönelik saldırıların devam etmekte olduğuna dikkat çekerek, yaşananlara rağmen ‘güvenlik’ güçleri, vatandaşları korumakla yükümlü olan yetkililerin neden hala toplumsal şiddeti engellemeye yönelik bir uygulamaya gitmediğini sorguladı.

 

Bu gibi konular hakkında herhangi bir araştırma yapılmadığını ifade eden Başkan Kemal Gözay, yetkililere “Ülkemizde 10’dan fazla üniversite mevcutken bilimsel sosyolojik çalışmalar ne durumda?” şeklinde bir soru yöneltti.

“Şiddetin hiçbir şekli kabul edilemez”


Taksicilerin toplumun nabzını tutan tahsilsiz sosyologlar olduğunu belirten Kemal Gözay, devletin taksicilere mesleklerini güvenlik sorunu çekmeden yapabilmeleri hususunda yardımda bulunması gerektiğini dile getirdi. Bu bağlamda taksicilerin sorunlarını dinlemek üzere yetkili kişilerin kendileriyle iletişime geçmeleri gerektiğini söyleyen Başkan Kemal Gözay, tüm bunların yanında maddi açıdan da sıkıntılarının bulunduğunu ve bu konularla ilgilenilmesinin şart olduğunu kaydetti.

 

Şiddetin hiçbir şeklinin kabul edilemeyeceğini aktaran Birlik Başkanı Kemal Gözay, dertlerinin muhalefet olmak ya da hükümeti eleştirmek olmadığını dile getirirken, sadece kendilerinin de toplum içerisinde işlerini güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapabilme dertlerinin bulunduğunu ifade etti.

“İşimizde gecemiz, gündüzümüz yok”

Yaptıkları işin gecesi ve gündüzünün bulunmadığını, bundan dolayı kendilerinin de dikkate alınmayı istediklerini belirten Başkan Kemal Gözay, “Yetkililere ve halka açık duyurumuzdur. Mesele sadece ekmek parası ya da iş değildir.” İfadelerini kullanırken, haksız rekabet koşullarında bile ayakta durmaya çalıştıklarını ve bunların üzerine darp olaylarının yaşanmasının kabul edilebilecek bir durum olmadığını vurguladı.

Taksiciler olarak kendilerinin 7/24 direksiyon sallarken, kumarhanelerin mevcut konuda kendi ekmeklerini ‘çalması’nın can sıkıcı olduğunu kaydeden Kemal Gözay,  taksicilerin otellerde dahi kendi müşterilerini bekleyemediklerini dile getirdi.

“Biz sadece ekmeğimizin peşindeyiz”

Tüm bunların üzerine, trafikte sırf taksici olduğu için bazı şahıslar tarafından hakarete uğrayan meslektaşlarının bulunduğunu belirten Başkan Kemal Gözay, kendini bilmez kişilerin taksicileri darp ettiğini dile getirirken, “Bunları yapanların çalıştıkları yerden güç alması ve buna benzer olaylar kabul edemeyeceğimiz olaylardır.” ifadelerini kullandı.

Taksiciler olarak ne birilerini rahatsız etme, ne de birilerini karalama amacında olmadıklarının altını çizen Birlik Başkanı Kemal Gözay, “Biz, sadece kendi ekmeğimizin peşinde olan ve bu şekilde günü geçirme derdinde olan insanlarız.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2018, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18