banner38

“Sürekli tehdit alıyorum”

banner32

“Sosyal medyada bulunan danışmanlık şirketlerine itimat etmeyin”

“Sürekli tehdit alıyorum”
banner37
banner33

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Genç TV’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak soruları yanıtladı. 

KKTC’ye 3. Dünya ülkelerinden işçi getirilerek, sosyal medya üzerinden pazarlama yapıldığı konusunda açıklama yapan Bakan Çeler, sosyal medyada bulunan danışmanlık şirketlerine kimsenin itimat etmemesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı. Bu konuda yaptıkları denetimler nedeniyle sürekli tehdit edildiğini de açıklayan Çeler, insan ticareti ve sömürüsü yapanların üzerine gitmeye kararlı olduğunu vurguladı. 

“Danışmanlık adı altında insan ticareti yapılıyor” 

Danışmanlık adı altında ülkeye işçi getiren kişilerin yurt dışı ile bağlantı kurarak işbirliği yaptığını kaydeden Bakan Çeler, bu şekilde insan sömürüsü ve ticareti yapılarak yasal olmayan yollardan büyük kazançlar elde edildiğini açıkladı. Çeler, bu şirketleri kapatma ve hukuki açıdan cezalandırma yönüne gideceklerini,  çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Ülkemize giriş noktalarının tümünde hem TC’ den hem yabancı ülkelerden gelen herkese KKTC çalışma yasasında nasıl çalışabileceklerini anlatan, İngilizce ve Türkçe bilgilendirmeler yapılacağını belirten Çeler, bu şekilde turist vizesi ile gelenler vize süresi kadar kalıp gidebileceğini, kaçak çalışırsa ve yakalanırsa deport edileceğini, öğrenci olarak geldiyse 1 yılını tamamladıktan sonra inşaat sektörü hariç diğer sektörlerde part time çalışabileceğini, maaş ve yatırımlarının takiplerini nasıl kontrol edeceklerini, her hangi bir sıkıntıları olursa bize nasıl ulaşacaklarını bilecekler dedi. 

“Kozmetik okulu adı altında öğrenci olarak kayıt edilerek çalıştırıldılar” 

Bazı danışmanlık şirketleri tarafından yasalarımıza aykırı hareket ediliyor ifadesinden bulunan Çeler, insan ticareti ve sömürüsü yaptıklarını, örneğin Türkmenistan Özbekistan gibi ülkelerden gelen insanları, kozmetik okulu adı altında öğrenci olarak kayıt ettiklerini, daha sonra bu insanları staj yapacaklar diye çalıştırdıklarını belirtti.

“ İnsanlardan hem çalıştırılıp hem de ek para alındığına dair elimizde belgeler var. Çalışma izni de çıkarılmadı, Eylül ayı itibari ile Eğitim Bakanlığı tarafından mevcut yerin izinleri bu nedenlerle durduruldu. 

“İnternette gördüğünüz tüm danışmanlık şirketleri yasalara aykırıdır”

Yaşlı bakımı, temizlik gibi yerlerde bu insanlar çalıştırıldı. Daha sonrada bakanlığa gelip görüşmek istediler. İnsanları sömüren, insan ticaret yapan kişiler ile görüşmeye niyetim yok. İnternette gördüğünüz tüm danışmanlık şirketleri yasalara aykırıdır. Hiçbiri yasal değildir.  Bizim ülkemizde vatandaşlar bilmelidir ki iş bulma kurumu bir tek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. 

Ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Her kesimden desteğe ihtiyacımız var.  Ülkemizde kayıt dışılığı ancak birlikte önleyebiliriz.

“ Sürekli tehdit alıyorum ” 

Bu şirketler şu anda denetimlerimizle ciddi bir kaynak kesintisine uğruyor. Bir canım var alacaklarsa onu da alsınlar, yeter ki ben doğrudan şaşmayım. Sürekli tehdit alıyorum. Bize haberler gönderiyorlar. 100 işçi gelecek olsa 12 bin Euro ya kadar elde edilen meblağlar var. Bir kerede 100 binlerce Euro kazanıyorlar. Bu paralar hangi ülkeden geliyorsa iki ülke arasında aracılar bu ücretleri paylaşıyor. 

Bunu ispatlamak için buraya gelen işçilerin bu danışmanlık şirketlerine para ödediğini göstermesi gerekiyor.  Bu konunun üzerine gitmekte kararlıyız. 

“Çocuğumu öldüreyim mi diye bize gelen bir baba olamaz”

Yayın esnasında bir vatandaşın engelli çocuğuna bakanlığın destek olmadığını belirtmesi ardından, Bakan Çeler adeta isyan ederek şunları söyledi; 

Çocuğumu öldüreyim mi ?Diye bize gelen bir baba olamaz diyen Bakan Çeler isyan etti evlatlarını sömürerek, devletten para almaya çalışıyorlar. Çocuğuna engelli maaşını bağladık. Bir baba evladı sırf engelli diye öldürmekle bizi tehdit edemez. Evlatlarını kullanarak devletten para alarak orda burda harcama yapanları biliyoruz. Ekstra ne kadar destek istendiyse verdik. Engelli Rehabilitasyon Merkezi tamamlanınca çocuğumuzu oraya alabileceğiz. En kısa sürede Engelsiz Yaşam Evi’nin tamamlanması için elimden geleni yapacağım. Bu istismarları duymaktan dolayı çok üzülüyorum, sinirlerim alt üstü oldu ifadelerini kullandı. 

“ Alo 183 ihbar hattını arayın” 

Çeler, şiddete, istismara uğrayan herkesin alo 183 ihbar hattını arayarak, bakanlığa ulaşabileceğini, bu konuda güven duymaları gerektiğini, yardım çağrılarına anında müdahale ettiklerini, yakında kadın sığınma evlerini hayata geçireceklerini açıkladı. 

“Özel sektörde çalışanlara ek maaş desteği vermeyi planlıyoruz”

Çeler, İstihdam Destek Merkezi fonunda biriken paranın yabancı işçilerin eksilttiği her yerli istihdam için işveren tarafından biriktirilen para olduğu yineledi ve bu kaynağın her yıl 8 milyon TL arttığını söyledi.

 2 yıl süreyle özel sektörde çalışanlara ek maaş desteği vermeyi planladıklarını ifade eden Çeler; “İki yıl süreyle. Emekçiye maaş desteği işverene de yatırım desteği vereceğimizi söylüyoruz; tabi bunun belli kıstasları var, sendikalaşma bu kıstasların başında geliyor. Bu konuda fayda görecek kurumlar, örneğin turizm ve hizmet sektöründeki kurumlar buna sıcak bakıyor. “ ifadelerini kullandı.

“Ek maaşın pilot çalışmasını basın sektöründe başlattık” 

 “Ek maaşın pilot çalışmasını basın sektöründe başlattık. Bir teşvik sistemi hazırladık. Örgütlü bir sendikayla TİS imzalanması karşılığında tüm çalışan KKTC vatandaşlarının sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı bakanlığımız tarafından ödenecektir dedik. Çalışan her 5 işçiye karşı bir tane de KKTC vatandaşı iletişim fakültesinde okuyan bir gencimizin asgari ücret oranının yüzde 60’ını biz ödeyeceğiz dedik. Bunu şuan yapan gazete ve televizyonlar var. Ve sendikalaştılar. Yazdan bu yana sendikalaşıyorlar. Basın çalışanları her gün iş mi durduruyor, her gün yol mu kapıyor sendikalı olunca? Herkes mutlu. İşverenin aldığı payı da yatırımları biz yapıyoruz. İşverenlere tavsiyem ek maaş desteğini iyi araştırsınlar.”

“Mevcut rakam yeterli değil” 

Asgari ücretle ilgili rakamları önümüzdeki Perşembe günü konuşacağız diyen Çeler,  umut ederimki Perşembe günü toplantıyı tamamlarız” diyerek,mevcut rakamın kesinlikle yeterli olmadığını, kafasında çok daha büyük rakamlar olduğunu ama kendisinin de bir bakan olduğunu “bazı yapamadıklarımızı ek maaş sistemiyle tamamlamaya çalışacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3