Soyuluyoruz

İletişimin ülkemizde pahalı olması, yüksek tarifeler bir de bunlara kalitesiz hizmet eklenince vatandaş konuyla ilgili haklı tepkilerini dile getirdi.

Soyuluyoruz
banner23

İletişimin ülkemizde pahalı olması, yüksek tarifeler bir de bunlara kalitesiz hizmet eklenince vatandaş konuyla ilgili haklı tepkilerini dile getirdi.

Zaman zaman sosyal medyadan da memnuniyetsizliğini belirten vatandaşlar, adada bulunan iki operatörün hizmetinden ve ücretlerinin yüksek olmasından şikayetçi. 

70 km ötede Türkiye’de insanlar hem ucuz hem de 4.5 G kalitesinde iletişim özgürlüğünü doya doya kullanırken maalesef bu bizim ülkemiz için bir türlü geçerli olamadı. Haberal Kıbrıslı, vatandaşın şikayetlerine kulak verdi ve adada bulunan iki operatörün paket ve tarifelerini sizler için araştırdı.

Bir operatörde uçurum var

Türkiye’deki bir operatörün yan kuruluşu olan adadaki bir operatör, Türkiye’de olduğu gibi ülkemizde de telefon ve internet hizmeti sunan iki operatörden biri konumunda. Aynı şirketin iki benzer özelliklerine sahip paketlerini araştırdığımız zaman ortaya çok ilginç rakamlar çıktı.

Türkiye fiyatları

Akdeniz’in karşı kıyısında 15 GB internet, her yöne 2000 dakika ve tarife içi sınırsız dakika Platinum 15 paketi ile 95 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Bunun yanında diğer internet isteyen uygulamalara da aynı ücret içerisinde erişim sağlıyorsunuz.

KKTC fiyatları

KKTC’de ise bu rakam iki misline çıkıyor. Aynı tarifede bu sefer konuşma 1000 dakika olarak sınırlandırılmış. 1500 SMS tarifeye eklenirken, Türkiye’de de kullanabileceğiniz 15 GB internette hizmete sunulmuş. Fiyatı ise oldukça şaşırtıcı bir şekilde Türkiye’nin tam iki katı 189 TL olarak belirlenmiş.

Türkiye’de bir diğer operatör

Türkiye’de bir diğer operatör, 15 GB internet, 1500 Dk ve 2500 Sms, 12 aylık taahhüt karşılığında sadece 59 TL gibi bir rakam ile tüketiciyi buluşturuyor. Red’li tarife adı verilen bu paket KKTC ile kıyaslandığında ortaya muazzam bir fark çıkıyor. 

KKTC’de aynı operatör

KKTC’de ise tablo fiyat açısından çok daha vahim boyutlarda.  Operatörün en ucuz tarifesi Red Bronz bile fiyat ve ürün yelpazesi açısından hem çok pahalı hem de imkanlar çok kısıtlı. Tüketiciler bu tarifede 119 TL ödeyerek 5 GB internet, Türkiye dahil her yöne 500 dk ve 1000 sms ile paketten yararlanabiliyor. 

Hesap ortada

Hesap ortada Türkiye ile KKTC’de aynı operatörler hizmet verirken iki ayrı ülkede fiyatların arasında uçurum olması vatandaşı da kullanıcıları da düşündürüyor. İletişim çağında neredeyse bedava verilecek olan internet hizmetlerinin hem sağlıklı verilememesi hem de pahalı olması 3. bir operatör şart oldu gerçeğini de ortaya koyuyor.

Türkiye ve KKTC’deki iki operatör karşılaştırılınca çıkan sonuçlar çerçevesinde Haberal Kıbrıslı’ya konuşan vatandaşlar, Türkiye’de her açıdan paketlerin daha uygun olduğunu ve KKTC’de bu çerçevede yaşanan zorlukların büyük olduğunu belirtirken, aynı zamanda adada 3G, Türkiye’de 4.5G’nin bulunduğunu hatırlatarak yetkililerin bu çerçevede yapıcı çözümlere gitmesi gerektiğini söyledi. 

Ozan Budak: Fiyatlar gerçekten çok yüksek

Haberal Kıbrıslı’ya konuşan Ozan Budak, KKTC ile Türkiye arasındaki fiyat farkının kötü olduğunu ancak Kıbrıs’ın Türkiye’ye göre birçok konuda pahalı olduğu düşünüldüğünde kendisinin durumdan çok rahatsız olmadığını ifade etti. Budak, kendisini rahatsız eden konunun KKTC’de kablosuz olan WDSL internetin verilmemesi olduğunu kaydederken, “Oysa Türkiye’de örneğin Turkcell’in Superonline’ı gayet iyi, Kıbrıs’ta ise operatörler tarafından WDSL ve ADSL internet sağlanmıyor. Mobil internet kalitesinden ise KKTCELL’den kullanıcı olarak memnunum; fiyatlar bu kadar uçuk olmasaydı bir de...” ifadelerini kullandı. İnternet hızı bağlamında konuşan Ozan Budak, hızın KKTC’de 3G olarak iyi olduğunu belirterek, “Kıbrıs’ın altyapısında 4.5G internet olmadığını göz önünde bulundurursak ben memnunum. Tabii bir 4.5g hızında değil doğal olarak, Türkiye’ye bile henüz yakın tarihte gelen 4.5G altyapısının Kıbrıs’ta hemen olacağını zannetmem fakat bunun için çalışma yapılabilir.” dedi.

Fatma Erol: Kötü noktalarda düzenlemeye gidilmeli

Adada küçük yaşlardan beri yaşayan Fatma Erol, GSM operatörlerini KKTC-TC arasındaki fiyat ve kalite farkları açısından değerlendirirken, hatların Türkiye içerisinde pahalı, 50 TL civarında olduğunu ve KKTC’de 15 TL’ye bile hatların alınabildiğini dile getirdi. İnternet bağlamında KKTC’de kötü olan internet kalitesinin Türkiye’de daha iyi olduğunu belirten Erol, özellikle Vodafone’un Türkiye’de çok iyi çekim gücünün olduğunu, bazı bölgelerde ise Turkcell’in kalitesinin daha yüksek olduğunu ifade etti. Kendisi Türkiye’ye tatile gittiği zaman yaylada Turkcell’in tam çektiğini dile getiren Fatma Erol, bunun dışında genel anlam itibariyle durumun KKTC’deki fiyat farkı açısından kötü olduğunu ancak bazı noktalarda iyi olduğunu aktarırken, kötü olan noktalar çerçevesinde düzenlemelere gidilebileceğini kaydetti.

Doğan Ay: Ek paketlere bile 35 TL isteniyor

Adada 3 yıldır öğrenci olarak bulunan Doğan Ay, Türkiye’de faturalı hat kullandığı zaman 25 TL’ye 1000 dakika konuşma, 5GB internetin yanında SMS, MMS hakkının verildiğini kaydederken, adaya ilk geldiği zamanlarda 55 TL’ye sadece 5GB internet ile 150 dakika konuşma olduğunu ifade etti. Doğan Ay, bu 150 dakikayı Türkiye’deki ailesine mi, arkadaşlarına mı harcayacağını ve bu fiyata böylesi bir paketin çok az olduğunu vurgulayarak, ek paket yapmak istediğinde ise 35 TL’nin üzerinde fiyat biçildiğini aktarırken, “Ben zaten öğrenciyim, nereden getireceğim bu kadar parayı ben?” dedi. Son günlerde operatörler içerisinde bir rekabetin başladığını ve Turkcell’den Telsim’e, Telsim’den Turkcell’e transferlerin olduğunu belirten Doğan Ay, KKTC’deki asgari ücretin Türkiye’den yüksek olmasını, yapılan hayat pahalılığı zamlarının yediğini kaydetti.

Mariya Kılıç: Adadaki ortak sorun fiyatlar

Adaya 5 yılını vermiş öğrencilerden Mariya Kılıç, öğrenci olduğu 4 yıl süresince hiçbir zaman internet kalitesinden memnun olmadıklarını aktarırken, ücret farkına rağmen internetin çoğunlukla problemli olduğunu ifade etti. Her ne kadar telefonlara yükleseler de internette kesimin yapıldığını belirten Kılıç, bunların yanında paketlerin içerisinde verilen SMS, dakika ve internet fiyatlarının aşırı pahalı olduğunu dile getirirken, paket içerisindeki faydaların yeterli olmadığını ve bundan dolayı da birçok kez sıkıntı yaşadıklarını aktardı. Adada hala 3G, Türkiye’de 4.5G olmasına rağmen fiyatlar arasında gözle görülür bir farkın olduğunu söyleyen Mariya Kılıç, mağduriyetin ortada olmasının yanında gerek vatandaşlar, gerekse de öğrenciler için bu sorunun ortak bir sorun olduğunu ve fiyat düşüşüne gidilmesi gerektiğini belirtti. Kılıç, “Yetkililer tüm halkı baz alarak bir müdahalede bulunmalı çünkü bu kadar ne sürdürülebilir ki? Belli bir zümreye değil de, tüm halka göre bir ortak çözüm bulunmalı ve icraata geçirilmeli” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş Lefkoşa
Vatandaş Lefkoşa - 2 yıl Önce

Aradaki muazzam fark devletin %62,5 vergi almasıdır. KKTC de ödediğimiz her fatura bedelinden devlet %62,5 oranında vergi almaktadır. Bu fark TC dekinin yaklaşık 3 katıdır. İnternetin kalitesiz oluşunun sebebi ise Ulaştırma Bakanlığının zaten batmış olan Telefon Dairesini koruma çabasından dolayı fiber e yani 4.5g için gerekli olan fiber alt yapı döşenmesine izin vermemesidir.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18