Soyer: “Gençler kendi ülkelerine yabancılaşmasın”

Türkiye’de üzerinde 1 yılı aşan bir süre çalışıldıktan sonra geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevkedilen yeni askerlik yasasının detayları belli olurken yurt içinde ve yurt dışında yaşayan gençlerin gözü KKTC hükümetine çevrildi.

Soyer: “Gençler kendi ülkelerine yabancılaşmasın”
banner23

Türkiye’de üzerinde 1 yılı aşan bir süre çalışıldıktan sonra geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevkedilen yeni askerlik yasasının detayları belli olurken yurt içinde ve yurt dışında yaşayan gençlerin gözü KKTC hükümetine çevrildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nde bir devrim olarak nitelenen yeni askerlik uygulamasında temel askerlik süresi 6 aya indirilir, sanat okulu mezunlarına gerek bedelli gerekse yedek subaylık hakları tanınırken KKTC de nasıl bir uygulama olacak  ? Sorusu gündeme geldi. Özellikle binlerce çift uyruklu gencimiz normal askerlik süresinde tercih hakkını 18 ay yerine 6 aya kullandığında burada oluşacak açığın nasıl giderileceği merak konusu oldu. 

Kamu oyunda tartışılmaya başlanan askerlik konusunda merak edilenleri HABERAL KIBRISLI olarak CTP’ de uzun yıllar milletvekilliği, bakanlık, başbakanlık görevlerinde bulunan Ferdi Sabit Soyer’e sorduk.Deneyimli siyasetçi Ferdi S. Soyer’in askerlik konusundaki düşünceleri şöyle:   

“ Türkiye’de askerlik ile ilgili yapılan yeni düzenlemelerle KKTC ‘deki askerlik uygulaması arasında  büyük  bir fark oluştu. Türkiye’deki düzenleme bu alanda KKTC’deki uygulamaları geriye düşürdü.

Buna göre askerlik süresi 6 ay olarak düzenlendi. Eğitim durumuna bakmaksızın herkese bedelli askerlik hakkı tanındı.

Ayrıca dövizle askerlik uygulaması getirildi.

2 yıllık Meslek  Yüksek Okulu mezunlarına yedek subaylık hakkı verildi.

Bu şekli ile KKTC’de bedelli askerlik hakkından yararlanmak için uzun süre yurt dışında kalmak veya akademik hayata devam etmek gibi gençleri yurdundan ve yaşamdan uzaklaştıran uygulamadan farklı bir düzenlemeyi Türkiye gerçekleştirdi.

Meslek Lisesi Mezunu Gençlere Umut

Ayrıca 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu gençlere Yedek Subaylık hakkı verilerek, gençlerin teknik alanlara ilgilerini geliştirdi. Ancak KKTC ‘de hala üniversitelerin iki yıllık teknik bölümlerinden mezun olan gençler 15 aylık askerlik uygulamasına gidiyor gerçi Meslek liselerinden mezun olan gençlere 12 ay askerlik hakkı var . Ancak bu hak ancak meslek lisesinden mezun olduğu yıl itibari ile geriliyor. Fakat bu genç eğer üniversitelerin iki yıllık bölümlerine devam ediyorsa bu haktan yararlanamıyor.

“gençler kendi ülkelerine yabancılaşmasın”

Bu yüzden bir an evvel bu düzenlemeler KKTC de ele alınmalıdır. Hem 6 aylık askerlik uygulaması yem bedellide yapılan düzenleme ayrıca 2 yıllık Meslek Yüksek Okulları mezunlarına verilen Yedek Subaylık hakkı ve 6 aylık askerlik süresi artık sayıca çok fazla olan çift uyruklu genç  KKTC ye yabancılaşacaktır.

Öte yandan Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin geçtiğimiz gün kamuoyuna açıklamalarda bulunmuştu . 

“700 BİN GENÇ ASKERLİK ÇAĞINA GELİYOR”

Sistemin önemli hususlarını grafik üzerinde gösteren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şunları kaydetti:

“Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların dağılımı şöyle olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da bildiğiniz gibi yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak. Bunların kurallarını, ilkeleri, prensiplerini belirledik, belirleyeceğiz ve buna göre bütün zamanlarda bu sistem bu şekilde devam edecek. Gerekirse bazı düzenlemeler yapılabilecek.”Yeni sistemi örneklerle açıklayan Akar, şunları söyledi: “Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber, başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar. 1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

Bu bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak, toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra bu erlere ‘kalmak ister misiniz’ diye soracağız. Bu süre zarfında hem 1 ayda hem 5 ayda sadece harçlık alacaklar. Bu 6 ay bittikten sonra istekli oldukları, uygun oldukları, gerekli sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde bir 6 aylık sözleşme yapacak, bu maaşlı olacak. Gencimiz aynı görevde devam edecek fakat maaşlı olacak. Bu maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları, oradaki değerlendirmelerde bu arkadaşımız, bu genç başarılı olduğu takdirde o sözleşmeli er, uzman erbaş olabilecek. Ona müracaat edebilecek.”

YEDEK ASTSUBAYLIK NASIL OLACAK?

Bakan Akar, sistemin başlangıçtan itibaren çok tutarlı şekilde adım adım, adeta sindire sindire, herkes birbirini tanıya tanıya ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Yedek astsubaylığı da anlatan Akar, meslek yüksekokulu mezunlarının yedek astsubay olabileceğini tekrarladı. Önceden meslek yüksekokulu mezunlarının lise mezunu gibi muamele gördüğünü anımsatan Akar, meslek yüksekokulu mezunlarının yedek subay olabilmek için 2 yıl daha okuduğunu ya da 4 yıllık başka bir fakülteyi bitirerek mesleğinden koptuğunu ifade etti.

Akar, “Şimdi ‘Sen mesleğinden kopma, elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık ne varsa o mesleğe devam edin. Bunun da bir karşılığı var.’ diyoruz ve yedek astsubay olarak kendilerini istihdam ediyoruz. Bu gencimiz geldiğinde 2 ay temel askerlik sınıf eğitimi alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay süreyle maaş alacak. Bu 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek, isterse durum ve şartları, hakkındaki değerlendirmeler uygunsa gerekli sınavları geçtiği takdirde astsubaylığa geçebilecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18