banner38

Sorumlusu devlet!

banner32

Ülkemizde şiddetli yağışlar 3 gencin ölümüne neden oldu bir kişi aranıyor. Birçok otel,ev ve iş yerini şu bastı adanın dört bir yanında alt yapı eksiklikleri , yollarda can güvenliği olmadığı bir kez daha gözler önüne serildi.   

Sorumlusu devlet!
banner37
banner23

Ülkemizde şiddetli yağışlar 3 gencin ölümüne neden oldu bir kişi aranıyor. Birçok otel,ev ve iş yerini şu bastı adanın dört bir yanında alt yapı eksiklikleri , yollarda can güvenliği olmadığı bir kez daha gözler önüne serildi.   

Girne, Girne Boğazı, Alsancak, Lapta ve Dikmen’de etkili olan yağış, derelerin taşmasına yol açtı. Meydana gelen sel ve toprak kaymaları, can ve mal kaybını beraberinde getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı okullarda ülke genelinde bir gün daha tatil ilan etti.  

ARAÇLARIYLA DEREYE YUVARLANAN 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, BİR KİŞİ ARANIYOR

Can kaybı, Lefkoşa-Girne Anayolu’nun Ciklos mevkiinde meydana geldi. Sel sularına kapılan bir araç, içindeki dört kişiyle birlikte dereye yuvarlandı. Arama kurtarma ekipleri sabah saatlerinden itibaren bölgede karadan ve havadan çalışmalar yürüttü. Sabah saatlerinde önce Ciklos mevkiinde bir erkeğin cesedi bulundu. İlerleyen saatlerde Doğanköy’ün 200 metre yukarısında bir erkek ve bir kadına ait iki cesede daha ulaşıldı. Arama çalışmalarında helikopterler ve dronlar da kullanıldı.

Dereye yuvarlanan araçsa, Doğanköy göletindeki bendin alt kısmında, çamura saplanmış olarak bulundu. Ancak dördüncü kişiye henüz ulaşılamadı. Akşam saatlerinde Girne bölgesinde yeniden başlayan yağmur, arama çalışmalarını aksattı.

Polis Basın Subaylığı, ilerleyen saatlerde cesetlerine üç kişinin kimliğini açıkladı. Hayatını kaybedenlerin 18 yaşındaki Gaye Soyutok, 21 yaşındaki Tolga Bekçi ve 23 yaşındaki Ahmet Kılıç olduğu bildirildi.

VUNİ PALACE’DA HASAR BÜYÜK

Yoğun yağışın etkili olduğu Girne’de Vuni Palace Otel’de de büyük hasar meydana geldi. Taşan dere, Vuni Palace’da birçok odanın su ve çamur içinde kalmasına yol açtı. Sel, oteldeki bazı araçları denize sürüklendi. Onlarca araç kullanılamaz hale geldi. Dün gece Sivil Savunma ekipleri tarafından kurtarılan otel müşterileri başka otellere yerleştirildi.

LAPTA VE ALSANCAK’TE EV VE İŞLERİNİ SU BASTI, ARAÇLAR SÜRÜKLENDİ

Aşırı yağışların neden olduğu sellerden en çok etkilenen yerler arasında Lapta ve Alsancak da vardı. Taşan dereler, çok sayıda ev ve işyerlerinin su ve çamur içinde kalmasına neden oldu. Selde sürüklenen çok sayıda araç kullanılamaz hale geldi. Çok sayıda bahçe ve istinaf duvarı yıkıldı.

DİKMEN’DE BAZI EVLERİ SU BASTI

Dikmen’de yerleşim bölgesinin içinden geçen derenin taşması sonucu bazı evleri su bastı. Vatandaşlar, gün boyu evlerini temizlemek için çaba harcadı. 

KALECİK-TUZLUCA KAVŞAKLARI ARASI VE KILIÇASLAN-KALKANLI ARASINDA KALAN YOL TRAFİĞE KAPALI...

Polis Basın Subaylığı, Kalecik- Tuzluca kavşakları arasında kalan güzergah ile Kılıçaslan- Kalkanlı arasında kalan yolun trafiğe kapalı olduğunu duyurdu. Duyuruda diğer ana arterlerin trafiğe açık olduğu belirtildi.

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne ulaşan bölge sakini hayvan üreticisi Metin Yalınkaya, Kılıçaslan – Kalkanlı yolu üzerinde ağılım var. Bugün afetten dolayı oraya ulaşamadık. Hayvanlarım mahsur kaldı. Birkaç güne kadar onlara onlara ulaşamazsam telef olacaklar. Yetkilerden Girne Kaymakamı’nı aradım o beni Güzelyurt Kaymakamı’na yönlerdi. O nu aradım bu seferde Merkez Kaymakamı’na yönlendirildim. Merkez Kaymakamı ile görüşmemde ismimin önünde olduğunu birkaç güne kadar çare üreteceklerini belirtti. Bizim ekmek paramız hayvanlarımız, çocuklarımızın rızkını buradan çıkarıyoruz. Bende bizim hayvanlarımızı ölsün mü istiyorsunuz diye sordum. Bana cevap veremedi. Bende bunun üzerine Karayolları Müdürlüğü’nü aradım. Onlarda ekskavatörün Şirinevler’de olduğunu ve yardım edemeyeceklerini söyledi. Şu an çaresiz kaldım devletimden yardım bekliyorum ifadelerini kullandı.

İSKELE’DE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, ülkeyi etkisi altına alan kötü hava şartları sonrasında bölgede yaşanabilecek olumsuz durumlar karşısında kesintisiz hizmet verdiğini söyledi. 

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Sadıkoğlu dün gece aşırı yağışlar sonucu kapanan Kalecik- Tuzluca yolundaki yol açma çalışmaları devam ettiğini belirtti. Sadıkoğlu, İskele’den Karpaz’a,  Karpaz’dan İskele’ye gitmek isteyen araç sürücülerinin Kalecik köyü içerisinden giriş-çıkış yapmaları gerekiyor.

İskele Belediyesi’ne bağlı ekiplerin oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa anında müdahale için 7/24 hazırda bekletildiğini kaydeden Sadıkoğlu, kapanan yolları açmaya çalışan belediye personelinin, yollarda, yol kenarlarında ve köprü ayaklarında temizlik çalışması yaptığını vurguladı.

METEOROLOJI DAIRESI, YAĞIŞ MIKTARININ AZALACAĞINI AÇIKLADI.

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, öngörülen 100 kilogram üzerindeki yağışların azalacağını ve en fazla yağışın doğu kesimlerde metrekareye 50-60 kg olarak beklendiğini bildirdi.

Açıklama şöyle:

“Yapılan son meteorolojik değerlendirmeler ve analizler sonucunda, bölgemizde devam eden sağanak veya gökgürültülü sağanak yağışların dün ve bugün akşam saatlerine kadar aralıklı olarak devam edeceği, fakat meteorolojik şartlarda meydana gelen değişiklikle dünkü açıklamalarımızdan farklı olarak öngörülen 100 kg ve üzeri yağış miktarının azalacağı ve en fazla yağışın Doğu kesimlerde 50-60 kg/m² olarak gerçekleşeceği beklenmektedir.

YENİERENKÖY BELEDİYE BAŞKANI EMRAH YEŞİLIRMAK UYARDI

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bölge sakinlerini bu akşamki yağış için uyardı

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 11:43
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18