banner38

'SON TALİMAT' YERİNE GETİRİLDİ: DENKTAŞ'IN O KİTABI YAYINDA

banner32

'SON TALİMAT' YERİNE GETİRİLDİ: DENKTAŞ'IN O KİTABI YAYINDA
banner41
banner37
banner23
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın hastaneye kaldırılmadan önceki son çalışması olan “Kopenhag’da Neler Oldu?” kitabı okurlarla buluştu.

Merhum Başkan Rauf Denktaş’ın kızı Değer Denktaş, kitabın önsözünde, Cumhurbaşkanı Denktaş’ın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırılmadan önceki iki aylık son çalışması olan eserin, elde olmayan nedenlerle geciktiğini söyledi.

Değer Denktaş, babasının emekli büyükelçi danışmanı Çavlan Süerdem’in tedavi süreci devam ederken hastaneye gelerek, kitabın son durumuyla ilgili bilgi aldığını ve “Bir an önce basılmasını sağlayalım” talimatı verdiğini kaydetti. “Son talimat”ı yerine getirdiklerini ifade eden Değer Denktaş, “Büyük Türk’ün aziz hatırası önünde saygıyla eğilerek, bizzat kendi redaksiyonundan geçen şekli ile kitabı yayımlıyoruz” dedi.

Sonçağ Yayınları tarafından basılan “Kopenhag’da Neler Oldu?” kitabı, Kıbrıs’taki Türk varlığı ve KKTC üzerinde oynanan kirli oyunların açığa çıkarılmasında aydınlatıcı bir rol oynayacak. Mehmet Arif Demirer’in derlediği kitapta, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Diplomasi Muhabirleri Derneği Onursal Başkanı, usta gazeteci Yusuf Kanlı’nın yazısı da yer alıyor. “KKTC bir başarı hikayesidir” diyen Kanlı, geride kalan 59 yılda Kıbrıs Türk tarafının büyük ilerleme kaydettiğini ve bu mücadeleyi verenleri minnetle anmak gerektiğini söyledi.

Kanlı yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Gelinen noktada gerek son girişimin gerekse de 2004 tecrübesini de dikkate alarak, afaki ve hesapsız kişisel ikbal amaçlı önerilerle sonucu baştan belli görüşmelerle vakit kaybetmek yerine sorunun sağlam bir teşhisinin yapılmasına odaklanmak ve belki de ister adına ‘kadife’ diyelim ister demeyelim görüşerek ayrılmanın, iki ayrı devletin ve belki de bu iki devletin AB içerisinde dolaylı federasyon oluşturmasının koşullarını konuşmak lazım.”
Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3