'Siyasi rant için kullanılamaz'

'Siyasi rant için kullanılamaz'
“Örtülü ödenek siyasi koalisyona uygundur”

“‘Senin var, benim de olsun’ mantığı”

Candan MERT

KKTC 2018 Bütçe maratonu meclis komitesinde başlaması ile birlikte, örtülü ödenek tartışmaları da gündemdeki yerini korudu. Ekonomist Okan Veli Şafaklı, gazetemize yaptığı özel açıklamasında örtülü ödenek tartışmalarının doğru bir zeminde yapılıp yapılmadığı konusunu irdelerken, Başbakanlık ve bazı bakanlıkların bütçesinin altında bulunan ‘Hane Halkına Yardım Kalemi’ ile ilgili yapılan uygulamalarda hangi kriterlerin esas alındığı ve bunun şeffaflık derecesini değerlendirdi.

“Örtülü ödenek siyasi koalisyona uygundur”

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, gazetemize yaptığı özel açıklamasında siyasi koalisyonda örtülü ödeneğin gerekli olup olmadığı hususunda tartıştıklarını dile getirirken, örtülü ödeneğin siyasi koalisyon mantığına uygun olduğunu ifade etti. Geçmişte bazı koalisyonlarda Başbakan ve Başbakan Yardımcısı hangi bakanlıktaysa onlara da örtülü ödeneğin verildiğini kaydeden Ekonomist Şafaklı, koalisyonda 4 partinin bulunduğunu ve bu partilere örtülü ödenekten yararlanma imkanının verildiğini aktardı. Örtülü ödeneğin partiye siyaseten bir esneklik verdiğini belirten Okan Veli Şafaklı, bir ülkenin devletinin yapacağı işler için belli bakanlıklar ile belli kalemlerin bulunduğunu ve ekonomi, yatırım, turizm, ulaşım için belli yatırımlar ve belli harcamaların konduğunu kaydetti.

“Siyasi müdahale olmadan yardım edilebilir”

Devletin belli harcamalarını ve yatırımlarını buna göre projelendirip yaptığını belirten Ekonomist Okan Veli Şafaklı, bunun dışında örtülü ödeneğin siyasi parti ile halk arasında siyaseten 4 partili koalisyonda makul karşılanacağını ancak ‘Hane Halkına Yardım Kalemi’nin belli bakanlıkların bütçelerine konabileceğini aktardı. Bu gibi durumda olan bireylerin belli kanallar vasıtası ile uzmanlar aracılığı ile tespit edilerek, bahse konu bireylere herhangi bir siyasi müdahale olmadan gerek sağlık, gerek eğitim için sosyal devlet ilkesine göre yardım edebileceğini söyledi. Bu durumu siyaseten bir bakanlığın hükmüne vermenin ekonomik açıdan bakıldığında sosyal devlet ilkeleri açısından doğru karşılanmayacağını söyleyen Ekonomist Şafaklı, “Uzman kadroların bulunduğu belli dairelerin değerlendirmesi ışığında, sosyal devlet noktasında ve devlet ihtiyaçlı olan kişinin gelirini tespit ederek gerçekten ihtiyaçlı olup olmadığı hususunda emin olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“‘Senin var, benim de olsun’ mantığı”

Uzman kadroların bulunduğu dairelerin değerlendirmesi ışığında hareket edilmemesi halinde, geçmişte olduğu gibi belli kesimlere kazançlar sağlayarak, siyasi rant amacıyla kullanılabileceğini kaydeden Okan Veli Şafaklı, “Örtülü ödeneğin her partiye verilmesi her partiye siyasi rant elde edebilmek için imkan verilmesidir” dedi. Bu durumun ‘Senin var, benim de olsun’ mantığı olduğunu belirten Ekonomist Şafaklı, örtülü ödeneğin amacının yardım, sağlık gibi konularda Sosyal Hizmet Dairesi, Sağlık Bakanlığı ve kaymakamların belli fonksiyonları çerçevesinde daha şeffaf ve daha adil olarak ihtiyaçlılara verilmesinin önemine değindi. Yakın geçmiş zamanda siyasi partinin örgüt Başkanlarına çeşitli haklar altında yardım yapıldığını anımsayan Ekonomist Okan Veli Şafaklı, “Halk da biliyor ki o dönemde yardıma daha çok ihtiyacı olan insanlara yardım yapılmadı” diyerek, bu gibi ödemelerin sosyal devlet anlayışı içerisinde gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Siyasi rant için kullanılamaz”

Türkiye’de de fakirlere yardım yapan fonların bulunduğunu söyleyen Okan Veli Şafaklı, onların belli heyetler aracılığı ile süzgeçten geçerek gerçek ihtiyaçlıya verme noktasında daha titiz olunduğunu vurguladı. Geçmişte örtülü ödeneğin Cumhurbaşkanlığı için gündeme geldiğinde eleştirildiği hususuna değinen Ekonomist Şafaklı, o dönemde eleştiren kişinin şu anki Cumhurbaşkanı olduğunu dile getirirken, devletin Cumhurbaşkanının örtülü ödeneğinin olduğunu aktardı. Bu ödeneğin mantığının ‘Cumhurbaşkanının uluslararası münasebetlerinde bazı faaliyetlerini devlet sırrı olduğu gerekçesi ile gizli yapması gerektiği’ olarak açıklayan Şafaklı, bu gibi durumlarda belli ödeneklerin bulunduğunu ve yapılan işlerin devletin hayrına olduğunu kaydederken, devletin yararına olan ödeneğin siyasi rant elde etme amacıyla kullanılamayacağını dile getirdi.

“TC, KKTC için her türlü desteği sağlıyor”

Bu gibi durumda denetleme mekanizmalarının bulunduğunu ve şeffaflık ilkesini zedeleyecek bir hususun olmadığını söyleyen Şafaklı, örtülü ödeneğin mantığının devletin sırları için yapılacak işlerde ‘gizlilik yasası’ içerisinde yapılması anlamına geldiğini aktardı. Türkiye’nin KKTC’nin ihtiyaçları için her türlü fonu ve girişimi KKTC ile birlikte yaptığını dile getiren Ekonomist Okan Veli Şafaklı, “Kaynak ihtiyacı bulunduğu zamanlarda her an verebilecek bir Türkiye Cumhuriyeti’miz vardır” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18