“Sigorta Şirketleri ve Hükümetler Birbirini Koruyor” 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, Genç TV’de yayınlanan Sözün Özü Programına katılarak Didem Gürses’in sorularını yanıtladı.

“Sigorta Şirketleri ve Hükümetler Birbirini Koruyor” 
banner23

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, Genç TV’de yayınlanan Sözün Özü Programına katılarak Didem Gürses’in sorularını yanıtladı. Sigorta şirketlerine dikkat çeken Avcı, KKTC Sigorta şirketleri hükümetlerle birlikte çok iyi anlaşıyor ve birbirlerini koruyor. Hükümetler sigorta şirketleri zarar etmesin diye ödenecek miktarları düşürüyor onlar da bakanlığı dava etmiyor. Bundan zarar gören sokaktaki zavallı vatandaş oluyor açıklamasında bulundu. 

Avcı, dünyada alt yapı eksikliği nedeniyle kaza olması halinde sigorta şirketi kaza olan arabanın ve insanların can ve malına gelen zararları karşılıyor. İnsan ölümlerinde 3 Milyon Euro’ya varan ödemeler var. Yapılan araştırmalar sonucunda örneğin Kara Yolları Dairesi’nin sorumluluğu varsa mahkeme yoluna gidilir ve sonucunda 1 Milyon Euro gibi miktarı ilgili daire ödemek zorunda kalır. Sigorta şirketleri ödediği miktarın bir bölümünü almış olur diyerek Avrupa ve Amerika da uygulanan sistemden örnekler verdi.  

“Hükümetler sigorta şirketleri zarar etmesin diye ödenecek miktarları düşürüyor onlar da bakanlığı dava etmiyor”

Avrupa’da ve Amerika’da sistem böyle ancak KKTC’de sigorta şirketleri az miktarda bir para öder ve bu miktarla batmaz diyen Avcı şunları söyledi;

“ Hükümetler ve bakanlıklar yasal statüde az ödemeleri konusunda maalesef sigorta şirketlerinin önünü açtı. Dolayısı ile şirketler maddi sıkıntı çekmediği için sorumlu bakanlığı dava etmiyor. Ülkemizde yaşanan en büyük kazalarda dahi alt yapı eksikliği konusunda dava olmadı. 

Hükümetler ve bakanlık yapanlar kendilerini korudular. Buradan açık açık söylüyorum KKTC Sigorta şirketleri hükümetlerle birlikte çok iyi anlaşıyor ve birbirlerini koruyor. Hükümetler sigorta şirketleri zarar etmesin diye ödenecek miktarları düşürüyor onlar da bakanlığı dava etmiyor. Bundan zarar gören sokaktaki zavallı vatandaştır. 

“ Yasa geçince utandım” 

3 ay önce meclisten bir yasa geçti ve 50 Milletvekilinin olduğu Mecliste oy birliği ile geçirildi. Ben bu yasa geçince utandım. Yasaya göre ölen insanlara verilecek olan tazminat miktarı düşürüldü. Gerekçe de ise sigorta primlerini ödeyenlerin zorlanmaması için hasar ve cana verilecek ödemelerde bir indirim yaptık denildi. Normal vatandaş zorda kalmasın diye ölen insana verilecek olan miktar düşürüldü bu uygulama dünyada yok sigorta karşı tarafta ölen masum insana ödeme yapıyor ve mecliste üzülerek söylüyorum oy birliği ile bu ödenecek miktar düşürüldü. 

“Bu ülkede sigorta sistemine güvenim kalmadı”

Biz kazaları nasıl önleyeceğiz? Diyen Avcı, ölüme katkı koyan hiç kimseden hesap sorulmuyor. Bu ülkede sigorta sistemine güvenim kalmadı. Her kazada sürücüyü aldık içeri attık. Kimler sorumlu sorgulamadık ifadesinde bulundu. 

“ Uyuşturucu testinin yapılmaması  KKTC’nin ayıbıdır ”

 Ehliyet alırken ve yenilenirken sağlık kuruluna gidilmesi gerektiğine işaret eden Avcı, diğer sağlık sorunları dışında uyuşturucu ve alkol bağımlılarına ehliyet verilmiyor. KKTC’nin ayıbı uyuşturucu testinin yapılmamasıdır. Sadece alkol testi yetersizdir. Gece havada uçan arabalar. Ciddi kaza yapan herkese bu test yapılmalıdır dedi. 

“Cep telefonları kullanımını önlemek için para cezası yetersiz “

Cep telefonları kullanımını önlemek için para cezasının yetersiz olduğunu belirten Avcı, ehliyete el konulması ve araca emare olarak el konulması gerektiğini, lüks aracı olan birçok kişinin bu ödemelerden korkmadığını dile getirdi. 

“KKTC’de kamyon ve otobüsleri muayene edecek muayene aleti yoktur”

Avcı, araç muayene parası vererek aracımızı muayene ettiriyoruz ancak KKTC’de kamyon ve otobüsleri muayene edecek muayene aleti yoktur. Lefkoşa dışında normal araçlar aletle değil gözle muayene ediliyor. Bu AB’ye üye olmak isteyen bir ülke için kara lekedir dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18