banner38

Sıcaktan kavruluyorlar!

banner32

Sıcaktan kavruluyorlar!
banner41
banner37
banner23

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği 1 ila 10 Ağustos arasında inşaatların tatil edilmesini istedi.


Artan sıcakların iş güvenliğini tehlikeye atacağını düşünen Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca, konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na taşıdı.


Konu bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya konuşan Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca, çalışanların mağdur olmasını engellemek adına da işveren sendikasının 10 günün yarısını ödemeye hazır olduğunu belirtirken,  Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise, “Küresel ısınmadan biz de nasibimiz aldık ancak sorunu bu şekilde dönemsel değil kesin çözümler ile ortadan kaldırmalıyız” diye konuştu.


Bakanlıktan beklentilerinin diğer yarısını ödemeleri olduğunu kaydeden Amca, “Ağustos ayında sıcaklar 40 ila 50 dereceyi bulacak, bu havada çalışmak çok tehlikeli” dedi.


Hırsızlık mı yapsınlar?


Pazar günleri çalışan inşaatlar hakkında da konuşan Amca, “Hafta sonları konusunda dinlenmek bakanlık ile görüş birliğine vardığımız bir konudur. Ancak yaşanan ekonomik kriz ortadadır, insanlar artan enflasyon nedeni ile geçinmekte zorluk çekiyor, onun içinde Pazar günleri yasak olmasına rağmen çalışıyorlar; çalışmayıp hırsızlık mı yapsınlar?” diye sorguladı.


Amca, iş güvenliği açısından bu durumun olumsuz etkileri olduğunu belirterek, “Haftanın yedi günü çalışan bir işçi hem verimli olamaz hem de kazaya davetiye çıkarır” diye konuştu.


Müteahhitler Birliği farklı düşünüyor


Müteahhitler Birliği ise bu konuda farklı düşünüyor. Haberal Kıbrıslı gazetesine açıklamada bulunan Birlik Başkanı Cafer Gürcafer, “Küresel ısınmadan bizde nasibimiz aldık ancak sorunu bu şekilde dönemsel değil kesin çözümler ile ortadan kaldırmalıyız” diye konuştu.


Gürcafer, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile bu konuyu görüştük. Geçen sene 40 dereceden fazla sıcaklık olduğu günlerde çalışma saatleri 1 ila 4 arasında tatil edilmişti. Sıcaklığın yüksek seviyelere çıktığı Dubai gibi ülkelerde bu uygulama yapılmakta bizde de ekonomiye zarar vermeyecek şekliyle böyle bir düzenleme yapılabilir” ifadelerini kullandı.


Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, “Her inşaat yapan müteahhit değildir ancak Pazar günü çalışan bizim üyemiz dahi olsa cezai işlem ona da uygulanmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3