Serhat Akpınar: '50'inci yılımız için, hedefimizi kilitledik'

banner32

Serhat Akpınar: '50'inci yılımız için, hedefimizi kilitledik'
banner37
banner23
Girne Amerikan Üniversitesi'nin 50'inci yılı için öngörülen hedefler ve gelişme hatları, Kurucu Rektör Serhat Akpınar tarafından kurum çalışanlarına aktarıldı.• "Uluslararası barışın çok özel çağrışımı '23 Nisan Çocuk Bayramı'nda; Çocuklarımız ile Dünya'nın tüm çocuklarının barış içerisinde yaşayabilmelerine yönelik çabalarımız ışığında, onların bayramını kutluyorum."

Girne Amerikan Üniversitesi'nin 50'inci yılı için öngörülen hedefler ve gelişme hatları, Kurucu Rektör Serhat Akpınar tarafından kurum çalışanlarına aktarıldı.

GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar; 1985 Yılı'nda ilerici bir hamle ile; Bugünlerde Kuzey Kıbrıs için sosyo-ekonomik anlamda yerine ikamesi mümkün görünmeyen, özel yüksek öğrenim sektörünün ilk temsilcisi olarak kurulmasına karar verdiği Girne Amerikan Üniversitesi'nin; Öğrencileri, mezunları, yıllardır 'kader birlikteliği' yaptıkları idari ve akademik yapısı ile, dost kuruluşlar ve değerli temsilcileri ile büyük bir aile olduğunu belirtti.

Akpınar; Üniversite'nin 50'inci kuruluş yılında alacağı görünümü çalışanlara, "GAÜ AİLESİ"ne yayımladığı sosyal mesaj ile tarif ederek, istisnai bir yolculuğun başında olduklarını hatırlattı. GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar'ın yazılı mesajı şu ifade ve değerlendirmelerden oluştu;

"Biriz ve biziz. Girne Amerikan Üniversitemiz;  Kuruluş misyonu çerçevesinde, bugün küresel faaliyetlerine inanılmaz bir hızla devam ediyor.  'Universal  Education' çatısı altında ve Amerikan Eğitim Konsorsiyumu'nun bir üyesi olarak,  değerli ailemiz ile çok istisnai bir yolculuğun başındayız . Ellinci kuruluş yılımız için; hedef kilitlemesi yapmış bulunuyoruz. Zor bir yolculuğun hazırlık sürecindeyiz, yolculuğumuz bir çok sıkıntılar ile devam ediyor olsa da, anlaşılır olmak yegane arzumuzdur.  Sahip çıkmak, destek olmak, düşmanlarımız ile mücadele etmek, insanlığa kendimizi anlatmak, geleceğe sahip çıkmak, hepimizin görevi  olmalıdır. 'Bir olma'  başarısını gösteren ender kurumlardan biri olarak, manipülasyonlara, spekülasyonlara ve algı operasyonlarına çok dikkat etmeli  ve birlikte hareket edebilmeliyiz.  Geleceğin,  bizler ile geldiğini sakın unutmayalım. KKTC için,  özellikle üstlenmiş olduğumuz misyonumuz çok iyi anlaşılmalı ve  onu anlatmalıyız. Kıbrıs Adası'nın ilk üniversitesi olduğumuz, yüksek öğretim sürecinin ve hatta YÖDAK ın kuruluşunun dahi,  temel gücü ve hareketi olduğumuz unutulmamalıdır.

2018-2019 Öğretim Yılı'na 30 yeni bölümün hazırlığı ile başlıyoruz. Tıp fakültemiz bu yıl ilk öğrencilerini almaya başlıyor. Morfoloji binamızı;  11 Yeni laboratuvar ile,  2018-2019 Öğretim Yılı'nda açıyor olacağız. 4500m2 yeni inşaat programının onayını da vermiş bulunuyoruz. GAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanemizi de, 2019-2020 Akademik Yılı'mızın başında açıyoruz.  Sağlık alanında yeni fakülte oluşumlarını; Kardeş üniversitemiz Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile diş hekimliği (Girne Kampüsü'nde ), veterinerlik fakültesi  ve  ziraat fakültelerimizi  'Karpaz Yaşam Kampüsü'nde  olacak biçimde 2019-2020 dönemi  için hazırlıyoruz.

Ayrıca Kıbrıs' ın İlk 5 yıldızlı Türk Oteli;  Celebrity Hotel'i , 'Turizm ve Gastronomi' öğrencilerimiz için hazırlıyoruz. 2018-2019 Öğretim Yılı'nda turizm eğitimi alanında, yine ilklerin ilki olacağız.

Havacılık ve pilotaj alanında gelişmemize devam ederken,  2019 Yılı'nda 2 yeni eğitim uçağımız filomuza katılıyor. Bu dönemde, 'Hava Taxi' için ilk adımları atıyor olacağız. Havacılıkta, hava yolları oluşumunda;  ya tek başımıza,  ya da oluşturulacak yatırım ortaklıkları ile;  bayrak taşıyıcı bir hava yolunun oluşumunda yer alacağız. Denizcilik eğitiminde de;  'Yüzen Üniversite'  projemize hayat vermek için çalışıyoruz .

'Beş Parmak Projemiz'  GAÜ Master Planı içerisinde hazırlanıyor. GAÜ Girne;  KKTC için bir çekim merkezi olacak.  Araştırma kampüsü oluşumunda;  'Tekno Park'  araştırma laboratuarları geliştirilecek, Tekno Park  2'inci  etap için 2020 Öğretim Yılı'na hazırlıklar tamamlanacak. Mühendislik fakültemiz ve bağlı bölümler  'Tekno Campus  Bölgesi'ne geçecek. İletişim fakültemiz başta olmak üzere;  tüm fakültelerimiz,  ihtiyaçları doğrultusunda 2019-2020 akademik yılımıza hazırlanacak. Enstitü ve araştırma merkezlerimize yönelik odaklı çalışma ise stratejik gelişim programımıza alınacak.

2020+5 için adımları atıyoruz . Birlikte; yeni bir gelecek oluşturuyoruz . '2020 + 5' Stratejik Gelişim Programı'mız için;  'Ailemiz'in gönüllü bireylerinden yardım bekliyorum. Öğrencilerimize , Mezunlarımıza , idari ve akademik tüm 'Aile Bireyleri'mize sesleniyorum . Zor günleri birlikte aşarken , sosyal sorumluluklarımızdan ödün vermeyen, çocuklarımızdan tutun , kültür mirasımıza kadar  ticari olmayan yüzlerce projeyi hayata geçiren GAÜ,  artık kardeş üniversitesi  KAÜ ile daha güçlüdür.

27 Nisan Rüzgar Gülü Çocuk Festivali'mize başta okullar gurubumuz;  öğrenci ve velilerimizle birlikte  tüm 'Ailemiz'i davet ediyorum.  Çocukluğumuzun oyunlarını,  çocuklarımız ile belgesel yaptık. Toplumsal hafızamıza yerleştiriyoruz. Bu; GAÜ nün ve KAÜ' nün halkımıza bir diğer hediyesidir.

Bal ormanımız ile , GAÜ Arıcılık ve Araştırma Merkezi'mizi güçlendirmeye devam edeceğiz .  Atlantis Sualtı Araştırma Merkezi'miz,  'Karpaz Yaşam Kampüsü'müzde yapılandırılacaktır.  Okullar Gurubu'muzun yeni kreş binaları,  2020'de yine tamamlanmış olacaktır. İnovasyon Merkezi'miz ve Kuluçka Proje Merkezi' miz;  Genç yaratıcı beyinler için açılacak. Buradan yazamadığım, ancak uluslararası birçok projenin parçası , kendisi olmaya devam edeceğiz.

Uluslararası barışın çok özel çağrışımı '23 Nisan Çocuk Bayramı'nda; Çocuklarımız ile Dünya'nın tüm çocuklarının barış içerisinde yaşayabilmelerine yönelik çabalarımız ışığında, onların bayramını kutluyorum. Onlara bu bayramı hediye eden, Ulu Önder Atatürk'ün, 'Yurtta Sulh, cihanda sulh' öz deyişini ilke edinerek; Uluslararası ilişkiler ve dünya barışında özel görevler üstleneceğiz. İnsanlık için ve insanlığa yön vermek için yoldayız.

Anda değil , anın her diliminde, insanlık için; Bir ve biz olmamız dilekleri ile, ortak ve huzurlu bir geleceği beraberce oluşturabileceğimize olan inancım ile, sonsuz saygılarımı iletiyorum."Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2018, 19:08
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18