Şener Levent: Yanılmışım

Şener Levent: Yanılmışım
banner23

Güneydeki ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ etkinliğine konuşmacı olarak katılan Şener Levent, Rumların yaklaşımı karşısında hayretler içerisinde kaldığını açıkladı…

Birleşik Kıbrıs için büyük uğraş veren Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent, dünkü köşe yazısında “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin 56’ncı kuruluş yıldönümü nedeniyle Güney Kıbrıs’ta DİKO, EDEK, Vatandaşlar İttifakı ve Yeşiller Partisi’nin düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak davet edildiğini belirterek, burada yaşananları kaleme aldı.

“Bizi terörist olarak görüyorlar”

Şener Levent etkinliğin başında bir film gösterildiğini ve filmin adının “Türklerin isyanı” olduğunu belirterek yazısına şöyle devam etti:

“Salonda birkaç Türk’tük, hepimiz donduk kaldık. Demek hala bizi cumhuriyete isyan eden teröristler olarak görüyorlardı… Olmadı efendiler, hiç olmadı.”

“Bir anda Yunan marşı çaldı”

Şener Levent salonda bir anda Yunan Marşı’nın çalmaya başladığını anlatan yazısında hayretler içinde kaldığını şu sözlerle okuyucularına aktardı:

“Birden bire Yunan Marşı çalınmaya başlandı.. Tüm salon ayağa kalktı ve bu marşı yüksek sesle söyledi.. Ne sürpriz değil mi? Hem Kıbrıs Cumhuriyeti’ni konuşmaya gidiyoruz hem de Yunan Milli Marşı çalıyoruz. Senin marşın yok mu ey zavallı cumhuriyet?”

“ENOSİS’i konuştum basın yer vermedi”

Yazısının devamında Levent şunları kaydetti:

“Konuşmamın bir bölümünü ENOSİS’e ayırdıysam, ikinci bölümünü de işgal ve istilaya ayırdım. Ancak gördüğüm kadarıyla güneydeki basın benim konuşmamın yalnız işgal bölümünü verdi, ENOSİS’i hiç vermedi… Çok yazık…”

“Kabul etmeyiz” dediler…

Şener Levent en çarpıcı noktayı yazısının sonuna aktardı:

“Geceden sonraki yemekli sohbete EDEK Lideri Sizopulos katılmadı. Ben de orada sorduğum soruyu diğer üç parti liderine sordum.. Dedim ki:

Diyelim Türkiye garantörlükten vazgeçti, Türk askerinin tümü de adadan gidiyor.. Omorfo ve Maraş dahil bazı köyler iade edildi size.. Ve diyelim Türk tarafı dönüşümlü başkanlıktan da vazgeçti.. Bu durumda iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümü kabul eder misiniz?

Beni hayrete düşüren bir yanıt verdiler:

Hepsi de “Kabul etmeyiz” dediler…

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı olmayan iki bölgeliliği içeren hiçbir çözüme “evet” demezlermiş...

Ben de sanırdım ki, Kıbrıslı Rumlar için en büyük sorun işgal sorunuydu... Türkiye ile Türk askerinin adadaki varlığı… Yanılmışım!”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Sakarya
Ali Sakarya - 1 hafta Önce

GÜNAYDIN.

EMİR
EMİR - 1 hafta Önce

GÜNAYDIN . MERHUM RAUF DENKTAŞ HEP BUNDAN BAHSETİYORDU.YAPMAYIN ,ETMEYİN DİYORDU,BUNLARIN NİYETİ KÖTÜ....

S....
S.... - 1 hafta Önce

Rumlarin bu birlik beraberligine ; milli davada bir millet butun olmalidir tezinde olmasi gerekeni yapmakta ve tum rum toplumu olarak solcusu, sagcisiyle Akeliyle degistirmedikleri ve degistirmeycekleri (ASIRI Turk dusmanligindan ) herkesce bilinmektedir..Bizim kendi icimizde asla yapmayip, onlara yapisma ,peslerinden kosup pesin tavizlerle birlesme yakarislarina eskisi gibi yasama ozlemlerine ragmen her zaman Annan planindan beri HAYIR diyerek duruslari degismez oldu.Sempati ve guven duyarak umut besleyenlere ders verirler. Yine de algi yoksunlugundan zavalli belgesiyle ellerine karne tutusturulur yillardir .Sinifta kaldigin ortamdan cik artik. kendi icimizde bu takdikle de kirdirarak parcalanmamizi seyretmektedirler.Disa karsi ise masum kalarak, gorunetek kullaniyorlar bu kitleyi bile bile goz gore gore israrla lades.Bir kere de kendi toplumumuz icin hep beraber ozveride bulunarak ortak payda arayin.Cook daha onurlu dik durus kazanip adil ve tarafsizliga yaklasmis olunur.Yanlis yerde kisilerde diz kiriyor eliniz bos donuyor.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18